Ana Sayfa » Altın Yorumları » Borsa düşerken altın yükseliyor – 09.08.2011

Borsa düşerken altın yükseliyor – 09.08.2011

Borsa düşerken altın yükseliyor.

 

Standart & Poors’un ABD’nin kredi notunu kırması ile ekonomin büyümedeki yavaşlamanın daha da kötüleştiği endişesi hisse senetleri ve petrole taban yaptırırken, altın fiyatlarını uçurmaya devam ediyor.

Bugün ayrıca Çin’de de endişelere sebep olan enflasyon oranları, fiyat artışının etkisiyle Temmuz ayında da yükseldi. Çin’in enflasyonu Haziran’da zirveye çıkmış olduğu düşünülen enflasyon verileri, Temmuz’da da hızlanarak yıllık bazda yüzde 6.5 olarak gerçekleşti.

Çin Hükümeti’nin yoğun enflasyon önlemleri ve sıkı para politikalarına rağmen, beklentinin üzerinde geldi. Çin Merkez Bankası Ekim 2010’dan bu yana politika faizini 5 kez artırmış olsa da, enflasyon hızlanmaya devam ediyor. Societe Generale’nin analistlerinden Wei Yao, enflasyonun iyileşmediğinin ortada olduğunu söyledi.

Kriz ve panik havasından yararlanan altın fiyatları, bu endişelerden beslenerek yeni bir rekor kırdı.  Sarı maden sabah yapmış olduğu atakla 1771 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyeden sonra tepki satışlarına maruz kalan altın şu anda da 1750 seviyesine yakın hareket ediyor.

Burada sorulacak soru şu; 1771 dolar seviyesine kadar yükselen altın fiyatları acaba buradan mı ciddi kar realizasyonuna girecek yoksa 1800 seviyelerin üzerine çıktıktan sonra mı tepki satışlarına maruz kalacak. Bunu gün içerisindeki hareketlerden görebiliyoruz. Ayrıca altın için bugün FED toplantısından çıkacak sonuç ta çok önemlidir. Bu yüzden FED toplantısını takip etmekte fayda var. Kaynak:Ekoklinik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa