Ana Sayfa » Altın Yorumları » Bugünkü Altın Yorumu ve Piyasa Analizi

Bugünkü Altın Yorumu ve Piyasa Analizi

Bugünkü Altın Yorumu

Bugünkü Altın Yorumu

Salı gününe 1609.85 dolar/ons’tan başlayan altın, Asya’yı alıcılı geçti. Avrupa Bölgesi’nden Almanya ve Fransa’nın büyüme verilerinin beklentilerden iyi açıklanmasıyla altın ivme kazanarak günün en iyi işlem fiyatı olan 1616.55 dolar/ons’a ulaştı. Bölge’nin ekonomideki söz sahibi ülkesi Almanya’dan açıklanan ZEW beklenti endeksi, 4 aydır düşüş göstererek Ağustos ayında ciddi şekilde geri çekildi.

Cari durum endeksinin iyi açıklanmasına rağmen beklenti endeksindeki durum bir nevi yatırımcıların Bölge’ye bakışındaki karamsarlığı da gözler önüne seriyor. Verinin ardından parite ve altın’da gevşeme yaşanırken ABD piyasalarının devreye girmesiyle altın’da satış işlemleri sert şekilde arttı. Ülkenin perakende satış rakamlarında ciddi artış kaydedilmesi, yatırımcıların teşvik umudunu gölgeleyerek sarı madeni 1.5 haftanın en kötü seviyesi olan 1591.25 dolar/ons’a kadar sürükledi.

Perakende satışlar, Temmuz’da Şubat 2012’den beri görülen en büyük artışı yaşayarak risk iştahını kabarttı ve hisse senedine dönüşler yaşandı. Altın ani satışın ardından tepki alımlarıyla toparlanarak kapanışta 1599.06 dolar/ons’ta dengelendi ancak günlük bazda yüzde 0.6 kayba uğradı.

Bugün, yalnız ABD’den yoğun veri akışı olacak. MBA Mortgage başvuruları, TÜFE, New York imalat endeksi, dış alım hazine bonoları, toplam net sermaye akışı, kapasite kullanım oranı, endüstriyel üretim, konut piyasası endeksi ve ham petrol stok rakamları piyasaların takibinde olacak.

Kaynak:Troy Kıymetli Madenler


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa