Ana Sayfa » Altın Piyasa Sözlüğü

Kategori Arşivi: Altın Piyasa Sözlüğü

Ülkemizdeki Altın Miktarı ve Üretimi

Türkiye’deki altın üretimi ve altın miktarıyla ilgili olarak aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

Yaklaşık 1980 yılında Türkiye de altın aramaya başlayan MTA yer altındaki altınların haritasını çıkardığında herkes çok şaşırmıştı. Zira herkes Türkiye de bu kadar altın olduğuna inanamamıştı.

Kuvayi Milliye Eylemciler teşkilatı yaptığı araştırmada Türkiye’nin altın haritası hakkında bir rapor hazırladı. Raporda Anadolu’da en büyük canlı altınları Toros Dağları içindeki Bolkar Dağları ve Erzurumdaki Karadağ’da olduğu saptanılmış.

Rapora göre tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu da birçok altın eser mevcut. Buna göre topraklarımızda çok miktarda altın olabilir görüşünden hareketle araştırmalarını sürdüren bilim adamları işlenmesi en kolay altın rezervlerinin Bolkar Dağında bulunduğunu belirtiyorlar. Hitit uygarlığının Bu Bolkar dağındaki altından yararlandığını belirten raporda bu bölgede yaklaış 354.000 ton altın rezervi bulunduğunu ve bu kaynakta tonda 9 gram gibi çok yüksek verimlilikte altın bulunduğunu aktarıyorlar.

Çanakkalede de madendağ yöresinde de zengin altın rezervlerinin bulunduğu saptanmış. Altın içeren cevherlerin bulunduğu diyer yörelerimiz Rize – Çayeli , Ergani , Artvin , Yusufeli ve Esendere’de olduğu, Kastamonu Küre’deş Bakibaba , Aşıköy yataklarında da Dünya ortalaması olarak kabul edilen tonda 2.5 gram altın rezervlerine rastlanmıştır.

Türkiye de yaklaşık 6500 ton olduğu sanılan altının yaklaşık 200 milyar dolarlık bir karşılığı bulunuyor. Ülkemizde bu kadar yüksek miktarda bir zenginlik varken neden hala değerlendirilmediğini kimse bilmiyor.

Yeterli kaynağın bir türlü aktarılmadığı maden işletmeciliğine aktarılan para Dünya ortalamasının çok altında. Türkiyede altın madenlerinin aramalarına harcanan risk sermayesi yılda yalnızca 30 milyon dolardır. Dünya ortalaması 5 milyar dolar gibi yüksek bir meblağdır. Ülkemizde de çıkarılan altın her yıl artmaktadır. 2011 yılı için hedef 38 tondur.

Altın üretiminde Çin, Avustralya, Güney Afrika, Rusya, ABD ve Kanada yüzde 54 gibi bir paya sahiptir. Altın tüketiminde ise Çin, Avustralya, Güney Afrika, Rusya, ABD ve Kanada’nın, dünya altın üretimindeki payının yüzde 54 Hindistan, Çin, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan ilk sıralardadır. Altın üreten değil de tüketen bir ülke olan Türkiye de yılda 6 milyar dolar sadece altın ithalatına harcanıyor. Topraklarımızda bol miktarda altın varken bu parayı her yıl yabancılara veriyoruz.

Gremse Altın Nedir?

Gremse Altın Nedir? Gremse altının açıklaması aşağıda yer almaktadır:

Gremse altın piyasada bir kaç farklı türde bilinmektedir.Gremse altına Gramise altın, 2.5luk altın da denilmektedir. Gremse altın ölçü olarak 10 adet çeyrek altının karşılığıdır.

Altın Nedir? Nerelerde kullanılır?

Altın piyasa sözlüğünde Altın nedir? sorusunun cevabını arıyoruz. Aşağıda altın teriminin tanımını ve altın konusundaki açıklamaları okuyabilirsiniz:

Altın, kimyada Au sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte metalik bir elementtir. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir. Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kağıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Elektrik iletkenliği yüksek (bakırın yaklaşık %70’i oranında) olan ve kolayca kimyasal tepkimelere girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98’ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun’i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır.

Günlük yorumlar 30.03.2011

Eco Yatırım  ( http://www.ecoyatirim.com.tr ) Raporunu sizlere sunuyoruz:

“Makro Ekonomik Görünüm: Altında satış baskısının devam etmesine rağmen Libya’daki gelişmelere bağlı olarak düşüşün hız kestiğini gözlemledik. Günün genelinde 1411,13-1423,45 ons/dolar seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada altın dolar karşısında yaklaşık %0,14 oranında değer kaybetti. Bugün, Euro Bölgesi güven endekslerinin yanı sıra ABD istihdam değişimi verileri piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak kısa ve orta vadede bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin bekle olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller bekle, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. 1408,40 ons/dolar destek seviyesinin üzerinde tutunması durumunda kısa vadeli tepki alımlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1397,10 ve 1408,40 ons/dolar seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1428,60 ve 1436,20 ons/dolar direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

Arbitraj ne demektir?

Arbitraj teriminin anlamı aşağıda yer almaktadır. Sitemizden altın borsası terimlerini takip edebilirsiniz:

Herhangi bir menkul kıymetin, dövizin veya malın bir piyasadan alınıp diğer bir piyasada satılarak (kıymetler birbiri ile değiştirilerek) risksiz bir şekilde kar edilmesi işlemidir. Arbitraj işlemleri piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarının azalmasına yol açar. Günümüzde iletişim teknolojisinin artması ve bilgiye ulaşma maliyetinin düşmesi ile piyasalar arası fiyat farklılığı son derece düşük olmakta, ortaya çıkan farklılıklar anlık olarak bu tür işlemlerle ortadan kalkmaktadır.

Yatırım Borsa Yatırım Borsa