Ana Sayfa » Güncel Altın Fiyatları

Kategori Arşivi: Güncel Altın Fiyatları

Altın Fiyatlarında Baş Döndüren Değişim-18.12.2014

Altın fiyatlarında beklentiler

Altın fiyatlarında beklentiler

Altın fiyatlarında baş döndüren bir değişime tanık olmaktayız. Piyasalardaki tuhaf hareketlerin enflasyon ve deflansiyondan kaynaklandığı belirtilmektedir. Aşağıda yer alan makale günlük altın yorumu olarak sizlere sunulmuştur.

Son zamanlarda altın ve gümüş piyasalarında aşırı hareketlilik görülüyor. Altın, bir günde 35 dolar düşüş kaydettikten bir gün sonra, 2014’ün en sağlam günlük artışını (65 dolar) yaşayabiliyor. Tüm bunlar, hem altın hem gümüş yatırımcısını şaşırtmış durumda. Yatırımcı, boks maçında aparkat yemiş gibi sendeliyor. Ama sonuçta, bu sağlı sollu yumrukların neden ve nasıl savrulduğu tam da anlaşılmıyor.

Aslında şaşkınlığın önemli bir nedeni, çökmekte olan petrol fiyatından kaynaklanıyor. “Serbest düşüşe” geçmiş olan petrol, deflasyonun pençesinde olduğumuza işaret ediyor. Ama deflasyon ortamının hakim olduğu bir durumda, altın fiyatının da gerilemesi beklenir. Oysa altın, bir miktar düşüşe rağmen, oldukça sağlam biçimde yerini koruyor. Özellikle sarı metalin 1.100 dolar üzerinde seyretmesi, deflasyon etkilerini pek de hissetmediğine işaret ediyor.

Japonya, deflasyonla savaşmak adına piyasaya rekor düzeyde para arz ediyor. Ama Japonya ekonomisi ancak yerinde sayıyor. Rusya, Japonya kadar şanslı değil. Ülkeye uygulanan ekonomik ambargo ve düşen petrol fiyatı, Rus Rublesi’ni daha önce görülmemiş seviyelere indirdi.

Altın ve gümüş de dahil olmak üzere, pek çok piyasadaki tuhaf hareketler enflasyon ve deflasyon güçlerinin arasındaki çatışmadan kaynaklanıyor. Bazı piyasalarda (örneğin petrol) deflasyon hakim geliyor. Bazı piyasalarda (örneğin borsalar) enflasyon öne çıkıyor. Altın ve gümüş gibi diğer piyasalardaysa, ne enflasyon ne deflasyon üstün çıkamıyor. Bir enflasyon, bir deflasyon kendini gösteriyor, ama sonuçta fiyat yatay hareket ediyor.

Tabii merkez bankası ve hükumetlerin enflasyon yaratma çabaları arttıkça, piyasaların da kendilerini denge haline döndürme çabası şiddetleniyor. Bu nedenle, söz konusu varlıkların fiyatlarındaki hareketler de giderek daha abartılı bir hal alıyor.

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda, kıymetli metal piyasasında bu tür hareketlerin artması beklenebilir. Özellikle fiziksel altın talebindeki artışın devam etmesi durumunda, kağıt altın piyasaları kendilerini daha fazla baskı altında hissedebilirler. Özetle, artan fiziksel talep ışığında, ya kağıt altın piyasalarında fiyat artışı yaşanacak, ya da fiziksel ve kağıt piyasalar birbirinden ayrışacak. Her iki durumda da, fiziksel altına yatırım yapmış olan yatırımcı, karlı çıkacak.

Kaynak:www.saglamaltin.com.tr

Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak?

Eylül ayında altın fiyatları ne oldu?

Eylül ayında altın fiyatları ne oldu?

Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak? Sarı maden FED kararlarıyla düşüş yaşarken eylül ayının üçüncü haftasını da  düşüşle kapatacak gibi.

Altın, Fed’in faiz tahminlerini yükseltmesi sonucu doların güçlenmesi ve metale yönelik değer koruma talebinin azalması ile birlikte, son sekiz ayın en düşük seviyesine düşmesinin ardından, üçüncü hafta üst üste kayba yöneldi.

Spot altın dün ons başına 1,225.15 dolarda seyrettikten sonra bugün Singapur saati ile 08:44’te 1,224.63 dolara geldi. Metal dün 1,216.03 dolar ile 2 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metalin 14 günlük RSI göstergesi yedinci gün üst üste 30 seviyesinin altında kaldı. Bu, Haziran 2013’ten bu yana en uzun 30 seviyesinin altındaki seyri işaret ediyor ve teknik analize göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yakında yükselmeye başlayabileceği anlamına geliyor.

Altın bu hafta, Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin 14 ayın zirvesine çıkması ve beşinci haftayı da kazançla geçmeye yönelmesi ile birlikte yüzde 0.4 kaybetti. Fed yetkilileri, ABD merkez bankasının bu haftaki ile birlikte bu yıl yedinci kez azalttığı varlık alımlarını sonlandırdıktan sonra faizi kaydadeğer bir süre sıfır seviyesi yakınında tutma taahhüdünü yinelesine karşın, gösterge faizin gelecek yılın sonuna kadar daha keskin bir artış gösterebileceği tahmininde bulundu. (daha&helliip;)

Altın fiyatlarında seri düşüşler ne anlama geliyor?

Altın fiyatlarında son yılların en ciddi düşüşleri yaşanıyor. Bu düşüşler yatırımcıları korkuturken altın fiyatlarının nereye kadar ineceğine ilişkin de kaygılar arttırarak devam ediyor.

Altın yorumlarıyla sizlere ışık tutmaya çaba gösteriyoruz. Aşağıda altın fiyatlarının düşüş trendine girmesiyle beraber oluşan atmosferi yorumlayan bir analizi ve akabinde de bugünkü altın fiyatlarında gelinebilecek seviyeleri ve kısa pozisyonlarda nasıl davranılabileceğine ilişkin analizlerin yer aldığı videoyu sizlere sunuyoruz.

ALTIN, 6 hafta üst üste düşüş göstererek son 8 yıldan beri en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi ve 4 Ekim’den beri %8 değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası FED’in varlık alımını genişlettiği son toplantısıyla beraber 1722 gören ALTIN, bizim de eşlik ettiğimiz şekilde sonrasında hemen o akşam gerilemeye başladı. Daha önceki raporlarımızda konunun üzerinde detaylarıyla durmuştuk ama tekrar bir özet geçmek yatırımcılar açısından faydalı olacaktır.

ALTIN parıltısını niye kaybetti? ALTIN’ın iki tane önemli desteği var.  Bunlardan biri volatilite. Piyasadaki dalgalanma, (daha&helliip;)

Aralık ayında altın hangi yönde seyreder?

Altın piyasası yeni bir haftaya daha girmiş bulunuyor. Bu hafta açıklanacak veriler açısından değerlendirildiğinde piyasaları derinden etkileyecek verilerle dolu bir hafta olacak.

Bu hafta açıklanacak veriler hem altın fiyatlarını hem de forex piyasasını derinden etkileyecek nitelik arz etmektedir. Bu yönüyle altın yorumlarına bakınca bu hafta daha bir önem arz etmekte olup yatırımcıların ani yükseliş ve düşüşlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayalım.

Anlık gelişmeleri ve piyasa haberlerini sıcağı sıcağına sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Aşağıda yer alan (daha&helliip;)

Bugünkü altın yorumu ve piyasa analizi

Altın piyasası bugün yapılacak olan toplantıya kilitlenmiş durumda. Bernanke cephesinden gelecek açıklamalar altın fiyatlarına yön verecek.
Altın piyasasının nabzını sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Aşağıda birgram editörü tarafından hazırlana altın yorumunu sizlere sunuyoruz.


Aşağıda bugünkü osmanlı altın fiyatını canlı olarak sizlere sunuyoruz:

Yatırım Borsa Yatırım Borsa