Ana Sayfa » Altın Yorumları » Çin ve Hindistan altın yorumu – 24.02.2012 Uluç ŞIKYILDIZ

Çin ve Hindistan altın yorumu – 24.02.2012 Uluç ŞIKYILDIZ

Altın rezervini arttırmaya devam eden Çin altın fiyatlarını yükselten bir etkiye sahip. Şimdiye kadar 13.5 milyar dolarlık altın almış durumdalar:

Özellikte gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının altın talebinin vurgulandığı World Gold Counci (WGC) raporu geçtiğimiz günlerde yayımlandıktan sonra hep alışları gördük.Bunun tersi haber de Hindistan’dan geldi ki..Beklediğimiz gelişme idi.

Öncelikle raporun detaylarına bakalım.

Özellikle Çin agresif şekilde altın talebinde.Her ne kadar bu alışlar rezervin büyüklüğü yüzünden diğer ülkelerin rezervlerine oranla hala küçük yüzde de kalsa da artış oranı çok ciddi.Çin altın alışları %20 artışla 756.8 metric ton a ulaşmış durumda.Çok kaba bir hesapla bu alışların 125 metric ton net alış olduğunu vurgulayalım.Ve örneği şöyle verelim.

2010 yılında merkez bankalarının net alışları 77 metric ton idi.2011 yılında ise 439.7 metric tona ulaştı.Çin’in endüstriyel alanda altın talebinde ise %69 luk bir yükseliş sözkonusu.Çinli yatırımcıların altın talebi ise 258.9 metric ton.Ya da 13.5 milyar dolar civarında.

Çin ve Hindistan toplamda altın talebinin %55 ini oluşturuyorlar dünyada.

Bu alnada Hindistan ise öncü.2011 yılında Hindistan’ın merkez bankası,tedarikçi ve bireysel talebi 933.4 metric ton.

Hindistan’da ise altın ithalatı %20 gerilemiş durumda.Bunun sebebi geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaştığımız vergi artışından kaynaklanmakta.Bir başka diğer sebep ise hisse senedi piyasasında yaşanan %19 luk artış.Yatırımcılar rupideki %6 civarındaki değerlenmeye karşılık hisse senedi piyasasında ciddi getiriler elde ettiler.Bu yüzden Hindistan talebindeki düşüş içinde uzmanlar yüksek fiyatlar yüzünden diğer taraftaki net getirinin yüksekliğinin altın talebinin azalmasında etkili olduğunu söylüyorlar.

Hindistan’da son çeyrekte hem kuyumculuk sektörü altın alışlarında hem de yatırım olarak ciddi azalmalar gözlenmekte.

Likiditenin varlığının bankaların verdiği %10 faize gittiği ve finansal kuruluşlara geri döndüğü belirtilmekte.

WGC ise Hindistan’daki bu %20 civarındaki azalmanın,Çin’den gelen talep fırlaması ile örtüldüğünü belirtmekte.

Yine de son hafta fiyatlardaki artışın yaşattığı talepteki azalma ve yatırımcıların belki de kar alma isteklerinin gündeme geleceği unutulmamalı.

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa