Ana Sayfa » Altın Yorumları » Çin ve İspanya cephesinden haberler

Çin ve İspanya cephesinden haberler

Altın fiyatlarını etkileyen uluslararası gelişmeleri ve ilgili altın yorumlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.
Altın piyasaları bu hafta hangi gelişmeleri takip edecek ve altın fiyatları bu gelişmelerden nasıl etkilenecek?

Hafta sonunun en önemli gelişmesi Çin’in para birimi Yuan’ın işlem görme bandını 0.5%’ten 1%’e çıkarması oldu. Çin’in reformlarına devam ettiğini ve Yuan’in tam serbestlikte işlem görmesi sürecinin devam ettiğini gösterdi bu gelişme.

Önümüzdeki hafta sonundaki G-20, IMF zirveleri öncesine denk gelmesi ise Çin’in artık klasikleşen hamlelerinden biri oldu. Çin kritik toplantılar öncesi elini güçlendirmek ve tepkileri dindirmek adına adımlar atmayı gelenek haline getirdi yıllardır.

Hamle tüm dünya tarafından olumlu karşılandı. IMF, Abd, AB vs… Herkes Yuan bandının genişletilmesini olumlu karşıladığını ama Çin’den daha fazlasını bekledidiklerini söyledi. Peki piyasaya etkisi ne olur?

Bir kere artık ticaret fazlası iyice küçüldüğü için Çin Yuan’ın daha fazla değerlenmesine fazla taraftar değil ve “Yuan dengeye yakın” söylemini son dönemde oldukça sık duymaya başladık Çin’li liderlerden. Zaten bu hamlede de “iki taraflı” esnekliğe dikkat çekiliyor yani Yuan dolar karşısında bir seansta 1% değer kazanabileceği gibi 1% değer de kaydedebilir.

Bu yüzden bu sene Yuan değer kazanacaksa bile bunun fazla olmamasını bekliyoruz dolayısıyla döviz piyasasında etkisi çok sınırlı bu gelişmenin. Uzun dönemde Çin’e daha fazla sermaye girişi olacaktır serbest piyasa yanlısı adımların hızlanmasıyla ki bunu Asya-Pasifik bölgesi adına bir artı olarak düşünelim ama altını çizdiğimiz gibi uzun dönemde.

İspanya yine gündemdeydi hafta sonu, cuma günü İspanya CDS’leri rekor kırmış 10 yıllık tahvil faizi de 6% sınırına gelmişti ve İspanya kurtarılmak zorunda mı kalınacak tartışması ile cuma piyasalar dağıldıktan sonra bu tartışma hafta sonu da devam etti.

İspanya’dan bakanlık düzeyinde açıklamalar geldi hafta sonu. Ecb’ye yine ikincil tahvil piyasasında müdahalede bulunması için çağrı yapıldı. Eğer bir müdahale gelmezse faizlerdeki artışın artmasını engelleyecek herhangi bir şey yok şu anda.

Peki kritik soruya geçelim, Ecb müdahale edecek mi? ECB’den Knot cuma günü “müdahale etmekten çok uzağız” demişti, Almanya’nın da başından beri buna karşı olduğunu biliyoruz… O halde Ecb bir süre daha beklemede kalabilir ama durum da ciddi.. Sonuçta Avrupa’nın en büyük 4. ekonomisi uçurumun kenarında duruyor.

Bizim düşüncemiz Knot’un açıklamaları Ecb içindeki kararsızlığı gösteriyor ve müdahale cepte diye düşünmemek lazım. Müdahale Euro’da kısa süreli de olsa bir soluklanma yaratır. Müdahale fısıltıları geldiği gibi haberimiz olduğu için bizim açımızdan sıkıntı yok, olursa ya ECB’nin müdahale hazırlığı haberi gelirse saniyesinde platformda paylaşıp gerekli önerileri yapacağız.

Gece İspanya endişeleri  Asya piyasalarını etkisi altına aldı ve kıpkırmızı bir seans yaşandı. Endekslerde kayıplar genelde 0.5% civarı olurken Tokyo Nikkei endeksi 1.7%’lik düşüşle öne çıktı.

Piyasanın endişeleri ile Eurusd 1.3010’a kadar gerilerken diğer pariteler de Eurusd’yi takip etti. Ama en büyük düşüşü Usd-jpy’nin 80.60 desteğini kırmasıyla Jpy’li pariteler yaşadılar. Piyasada İspanya belirsizliği ve Çin’in büyükmesinin hayal kırıklığıyla güvenli liman arayışı devam ediyor.  Yen satış pozisyonlarının Chicago Mercantile Exchange’in COT raporuna göre neredeyse son 5 yılın zirvesinde olduğunu hatırlatalım yani piyasada Yen satışlarını kapatabilecek bir çok oyuncu var eğer sıkıntılar derinleşirse Yen’in önü çok açık.

Gecenin diğer gelişmelerine dönersek gözler bandın genişlemesi sonrası Usd-Yuan paritesindeydi ve ilk seansta Yuan değer kaybetti ve Usd-Cny 6.2960’da fikslendi.

Güney Kore ise 2012 büyüme beklentisini 3.7%’den 3.5%’e indirdi.

Cuma günü sert satış gören Avrupa borsalarının bugün daha da aşağıda açılmaları bekleniyor yine İspanya sıkıntıları ile.

Günün öne çıkan dataları Abd’den gelecek, piyasa son datalar sonrası gözünü Abd ekonomisinin sağlamlığına çevirdi, geçtiğimiz hafta bu yılın en büyük düşüşünü gerçekleştiren  Abd borsaları açısından önemli bugünkü data en çok.

Avrupa seansında ise gözler son zamanlarda sık sık tekrarladığımız gibi İspanyol tahvil faizlerinde olacak, cuma günü 6%’ya ramak kala kapatmıştı tahvil piyasaları bugün 6% seviyesi tutacak mı kırılacak mı ya da ECB nihayet tekrar müdahale edecek mi soruları Eurusd’nin kaderini tayin edecek.

Kaynak:Venn Danışmanlık – http://www.vennusdanismanlik.com/


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa