Ana Sayfa » Altın Yorumları » Çin’in altın rezervi

Çin’in altın rezervi

Altın piyasası altın yorumları ile karşınızdayız. Çin’den gelen haberler altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.
Çin altın rezervlerini gün geçtikçe arttırıyor:

Uzun süredir Çin Merkez Bankası’nın altın rezervini artırdığını yazıyorum. Ancak bunun ne hızda ilerlediği tam olarak bilinmiyor, çünkü Merkez Bankası, altın rezervini ancak gecikmeli olarak rapor ediyor. Sağlam verilerin eksikliğinde bazı çevrelerin tahminlerine dayanmaktan başka çare kalmıyor. Dünya Altın Konseyi mensubu Marcus Grubb geçen yıl Çin’in altın ithalatındaki zıplamayı, aynı ülkenin merkez bankası tarafından yürütülen alımlara bağlıyor.

Çin’deki üretimin de tümünün veya tümüne çok yakın kısmının merkez bankası kasalarına girdiği düşünülürse, ülke 2011’in son çeyreğinde rezervine 130 ton altın eklemiş olabilir. Daha da önemlisi, eğer benzer bir politika Çin Merkez Bankası’nın en son rezerv rakamlarını açıkladığı (1.054 ton) 2009 yılından bu yana sürüyorsa, banka rezervlerini tahmin edilenden daha hızlı büyütüyor olabilir.
Kimi çevreler, Çin’in yıllık rezerv artışının 500 tonu aştığını tahmin ediyor. Eğer hal böyle ise, ülkenin resmi alımları da eklenince, Çin dünyanın bir numaralı altın tüketicisi olarak Hindistan’ın titrini elniden kapmış bulunuyor.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa