Ana Sayfa » Altın Yorumları » Çİn’in büyüme rakamı altın piyasasını nasıl etkiler?

Çİn’in büyüme rakamı altın piyasasını nasıl etkiler?

Geçen haftadan beri sizlerle paylaştığımı beklenilen revize gerçekleşti.Çin başbakanı Wen tedirginlikle beklenilen konuşmasında Çin büyüme beklentisini 7.5 % düzeyine çekerken ÇinMerkez Bankası Danışmanı Li Daokui bu revizenin 2012 yılı için düşük bir düzey olmadığını belirtti.
Bilindiği gibi Çin sekiz sene koruduğu %8 büyüme hedefi ile yola çıkmış,böyle bir revizenin gelme haberi geçtiğimiz ayın son günlerinde ortaya çıkmış ve piyasada acaba soruları sorulmuştu.
Başbakan enflasyon hedefinin %4 olduğunu belirtirken,büyüme hedeflerinin aşağı çekilmesinin ardında kaliteli bir büyüme yakalama hedefi ve mali yapılanmayı reformlarla başarma amacı olduğunu belirtti.
Çin’in perakende satışlarda %14 lük artış,120 milyar dolarlık yabancı yatırımı hedeflediği rakamlara yansırken,yatırımlardaki büyüme hızının yavaş olmasının amaçlandığı belirtildi.
Bütçe açığında açık düzeyinin 800 milyar Yuan düzeyinde olmasını bekleyen Çin,konut sektörü ile ilgili özellikle düşük gelirli hanehalklarına teşvik harcamalarında bulunacağını tekrarladı.

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa