Ana Sayfa » Altın Yorumları » Döviz cephesinde neler oluyor?

Döviz cephesinde neler oluyor?

Sarı maden piyasasında yeni bir haftaya daha giriyoruz. Bu haftanın önemli gündemi ve gelişmelerini sizlere gün içerisinde aktarmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere yatırım araçlarının birbirlerine karşı duruşları çok önem arz etmektedir.  Yatırım enstrümanlarından dolar ve altın cephesi ile Euro cephesindeki gelişmeler birbirlerini direk etkilemekte ve piyasa da buna göre şekillenmektedir.

Bu çerçevede döviz cephesinde neler olduğuna ilişkin bir değerlendirmeyi sizlere sunuyoruz.

Piyasa Fed tutumu ve ABD verilerini bir kenara bırakıp,sadece euro bölgesinin içine girdiğimizde dünden daha umutlu diyebiliriz.Bunun temelinde ECB Başkanı Draghi’nin sınırlarını hatırlatmasına değinelim.ECB yapabileceklerini yapma sözünü tekrarladı.O halde umut aslında ECB dışında kalan bir anlamda politikacıların görüşmelerinden ortaya çıkacaklara dair.

Umut var..En uç umud Almanya Başbakanı Merkel’in ESM konusundaki inadını terketmesine dayanıyor.Çünkü bu şekilde EFSF ve ESM birlikteliği ile yaratılacak fon büyüklüğü ile Avrupa’nın 3 ve 4 nolu ekonomileri olan İtalya ve İspanya rahat nefes alacak.Bu konu yaşanabilir mi?Bu tarafı işte umudun en uç noktası.

Bu yaşansa bile bu yola gidene dek biz buna karşıyız cümleleri bol bol duyulacak o halde biz şimdilik İspanya-İtalya-ECB üçgenine göz gezdirelim.Bu üçgenin en kritik noktasındaki İspanya EFSF den yardım konusunda “hele bir gelişmelere ve ECB nin planlarına bakalım” dedi Cuma günü.Elde İtalya ile ilgili de bir done var.İtalya başbakanı Monti tahvil faizlerimi

7%olursa EFSF ye gideriz açıklamasını daha önce yapmıştı.

Burdaki umut..Aslında işler kötüye giderse,daha da kötüleşirse diyelim ya da,hızlanacak bir kurtarma planının yaklaşması anlamına gelecek.

Fakat taze haberler de geliyor.İtalya Merkez Bankası şu an için acil bir EFSF yardımına gerek duymadıklarını açıkladı.İtalya başbakanı Monti ise biz Almanya’nın parasını istemiyoruz ki,onun desteği gerekli sadece dedi.Monti İtalya için konuşurken aslında genelleme yaparak,bizim yüksek borçlanma maliyetimizden Almanya düşük borçlanma maliyeti yaşama fırsatı duyuyor dedi.

Kısacası..Avrupa ne kadar öksürmeye devam ederse,o kadar düğmeye basılma ihtimali artacak gibi duruyor.Fakat son açıklamalar Almanya üzerinde baskı kurmaya meyilli bir Akdeniz sinyali veriyor.Peki bu tartışmaların odağı ne alemde diyelim biz de..

Tahvil faizleri ne alemde?

Portekiz’in notunun teyit edilmesi ve Yunanistan’ın yeni kemer sıkma paketinin koalisyon içinde onaylanmasının ardından

Yunanistan PSI – 25.30 %

Portekiz- 10.98 %

İspanya-6.85 %

İtalya -6.05 %

İrlanda – 9 yıllık- 6.07 %

Belçika – 2.56 %

Fransa- 2.11%

Almanya – 1.43 %

Hal böyle olunca..Kurtarma amacı yardım paketi geçmese de Avrupa ülkeleri arasındaki borçlanma maliyetleri dengesi şekilde yüksek söylemi yerini buluyor.Bazı ülkelerin içlerindeki durum özellikle sıkıntıdaki ülkelerin faizlerindeki yükselişlerle belki de haketmedikleri düşüklükte seyrediyor.Belçika tahvillerindeki  sene başından bu yana %1.12 lik düşüş bunun bir göstergesi olarak kabul edilmeli,Fransa tahvillerinde de 0.66 %lik bir düşüş söz konusu..

Bu haftaya göz gezdirdiğimizde ise Almanya tahvil faizleri 3 baz puan,İtalya 10 yıllıkları 42 baz puan,İspanya tahvilleri ise 8 baz puan yukarı çıktılar.Geçen haftanın gündemi Draghi idi..Bu hafta ise ne yapabileceklerini hatırlatması gündem oldu.

Fakat bu gerçeklikler Portekiz (36 baz puan),İrlanda (20 baz puan),Yunanistan (144 baz puan) haftalık gerilemeye de yol açtı.Fransa ve Belçika tahvil faizleri de haftalık bazda Almanya,İspanya ve İtalya’nın aksine düşüş gösterdiler.

Euronun Cuma atağı ile haftayı artıda kapamasının dışında bu hafta büyük Avrupa bankaları da %3-7 arasında artışla kapandılar.

Haftalık artış ve 2012 performansını yanyana koyduğumuzda şu listeye ulaşabiliyoruz..

Deutsche Bank: %3.57  ; -14.30 %

Commerzbank:%3.25; -2.31 %

BNP: 6% ; 5.44 %

Societe Generale:2.94 %; 7.67 %

Credit Agricole:6.94 %;  -18.58 %

Unicredit: 3.33 %; – 34%

Intesa: 7.02 %; -17,85 %

Banco Santander: 4.39 %; -15 %

Banco Bilbao : 3.88 %; -20 %

**

Kısacası..Yürürlüğe girmesi beklenilen ESM..Almanya anayasa mahkemisinin kararını bekleyedursun,Almanya aslında ESM ye bankacılık lisansı verilmesi tarafında değiliz diyerek belki de şu anda 12 Eylül’de gelecek olan kararın en azından pozitif olmasını sağladı ve bu tarafta soğuk duş yok diye düşünülmeli.

Daha sonrasında ise..Eylüle dek sakin kalalım diyen Monti,Eylül’e dek planları gerçekleştirsin diye beklenilecek olan ECB,senenin büyük borç yükünü şimdiye dek borçlandığı için top çevirme niyetinde olan İspanya..

Ve tabi..Almanya..

Bu sürece dek hamle olasılığı ancak ve ancak işler kötüye giderse düğmeye basma şeklinde olacak gibi..

Umut her ne kadar eurusd için şimdilik kaf dağının ardında ise de,birşey yapmalı fikrinin oturmasına zaman verenler şu an için doğruyu yapmaya devam ediyorlar.

Eldeki doneler ve bu haftaki gelişmelere tepkiler bu şekilde.Piyasanın karın ağrısı ülkelerin arasındaki tahvil faiz farklarının büyüklüğü ve buna parmak basılması doğru teşhis.Burda zaten herkes hemfikir.Diğer tarafta ise hem İtalya hem İspanya yardım almak için başvuruya gelecekler.Bu da beklentide hemfikirlilik.İşte o anda saplanabilecek kaynaklarla ilgili her haber gelişi euro için umut,her ters demeç ise umudun kararması anlamına gelecek..

Zikzaklı günler devam ediyor kısacası..

Kaynak: VennUS- Uluç ŞIKYILDIZ


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa