Ana Sayfa » Altın Yorumları » Draghinin açıklamaları altın piyasasını nasıl etkiler?

Draghinin açıklamaları altın piyasasını nasıl etkiler?

Avrupa Merkez Bankası açıklamaları

Avrupa Merkez Bankası açıklamaları

Günlük altın yorumları ile sizlerleyiz. Piyasa analizleri ve altın analizlerini sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.Avrupa Merkez Bankasından yapılan açıklamalar piyasaları nasıl etkiler?

Piyasalardaki gelişmelere gerek döviz cephesinde gerekse de altın cephesinde nasıl yankı uyandırır?

Günlük altın yorumu aşağıda yer almaktadır.

Bugün merkez bankası faiz kararları için genel beklenti hem İngiltere hem de Avrupa Merkez Bankası için “bekle ve gör” politikasının devamı şeklinde.

14.45’te Avrupa Merkez Bankası’nın %0.75 olan faizi sabit tutacağını düşünenlerin sayısı bir hayli fazla ama faiz indirimi bekleyen büyük bankalar da bulunuyor. Bunun sebebi son aylarda Avrupa’daki resesyonun iyice derinleşmesi ve ECB Başkanı Draghi’nin de kabul ettiği şekilde artık Almanya’yı da içine alması.

Draghi göreve geldiğinden beri 3 defa 25 baz puanlık faiz indirimi yaparak cesur hamlelerde bulunabildiğini gösterdi, bu yüzden tekrar bir faiz indirimi gelmez demek çok ididalı olur. Draghi de son basın toplantısında ekonomik görünüme dair olumsuz konuşarak bunun için zemini yavaştan hazırlamış oldu.

Faiz indirimi ile ilgili tek sıkıntı depozito faizinde de 25 baz puan indirim olursa (ki politika faizi ile beraber hareket ettiriyor ECB) faizler negatife düşecek. ECB, para piyasalarının dengesini bozacak bu hamleyi istemiyor. O halde faiz indirimi gelirse sadece politika faizinde gelir diyebiliriz.

Bizim beklentimiz bugün faizlerin sabit kalması şeklinde, bu yüzden 14.45’te büyük bir piyasa hareketi beklemiyoruz. Önemli olan ECB Başkanı Draghi’nin 15.30’daki konuşması olacak.

Draghi bugün yeni ekonomik tahminleri açıklayacak ve büyük ihtimalle beklentilere gelen revize oldukça can sıkıcı… Eğer büyüme beklentisine yönelik aşağı revize enflasyon beklentisinde de keskin düşüşle birleşirse o zaman piyasa bunu faiz indirimi için kapı iyice aralandı şeklinde algılayacak. Bu senaryoda Euro’nun sıkıntı yaşaması kaçınılmaz olur.

Yani piyasa Draghi’den karamsarlık bekliyor ama karamsarlığın şiddeti piyasa tepkisi için belirleyici olacak.
Kaynak:dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa