Ana Sayfa » Altın Yorumları » Dünya Altın Konseyinden altın fiyatlarına ilişkin açıklama

Dünya Altın Konseyinden altın fiyatlarına ilişkin açıklama

Dünya Altın Konseyinden altın fiyatlarına ilişkin açıklama geldi. Altın piyasalarındaki gelişmeleri ve altın yorumlarını sizlere aktarmaya devam ediyoruz:

Dünya altın konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Dünya genelinde altın talebi tonaj olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında geriledi. Fonların alım satım amaçlı alım talebindeki düşüş talebin yaşadığı düşüşte etkili oldu. Bununla birlikte altın fiyatlarında yaşanan artı nedeniyle talep edilen altının parasal değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında artışla 44.5 milyar dolar seviyesinde oldu.

Dünya Altın Konseyi’nin açıklamasına göre yılın ikinci çeyreğinde toplam altın talebi 919.8 ton seviyesinde oldu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 1107 ton düşüş ifade etti. Dolar bazında ise bir önceki yıl gerçekleşen 42 milyar 593 milyon dolara göre yüzde 5 oranında artış yaşandı.

Dünya Altın Konseyi müdürü Marcus Grubb fonların altın talebinde geçen yılın aynı döneminde yaşanan güçlü artışa karşın bu yıl gerileme görülmesinin fiziki talepte etkili olduğu ifade edildi. Diğer sektörlerin talebinde sağlıklı bir artış yaşandı.

Alınıp satılabilir fonlar tarafından talep edilen altın miktarı geçen yılın aynı dönemine tgöre yüzde 82 oranında düşüşle 51.7 ton oldu. Geçen yılın aynı döneminde 291.6 ton seviyesinde bir talep oluşmuştu.

Teknoloji alanında kullanılmak üzere altın talebi yüzde 2 oranında artışla 117.9 ton olurken toplam külçe talebi yüzde 9 artışla 307.7 ton düzeyinde oldu.

Mücevherat talebi de anılan dönemler itibarıyla yüzde 6 oranında artış gösterdi. Bu alanda talepte yaşanan artışa Hindistan, Çin ve Türkiye öncülük etti.

Altın madenlerindeki üretim miktarı ise anılan dönemler itibarıyla yüzde 7 oranında artışla 708.8 toın oldu. Altın üretimindeki artış en falza Afrika’daki madenlerde hissedildi.

Bununla birlikte toplam altın arzı yüzde 4 oranında düşüşle 1 milyon 58.7 bin ton olarak gerçekleşti.

Kaynak:borsagundem.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa