Ana Sayfa » Altın Yorumları » EURO ile altın kol kola yükseliyor

EURO ile altın kol kola yükseliyor

Altının yükselmesi neden kaynaklanmaktaıdr?
Altın fiyatlarındaki yükselmenin dolarla bir ilişkisi var mı?
Altın piyasasında yükseliş sürerken dolar cephesinde işler pek iç açıcı değil:

Dolardaki değer kaybıyla altın fiyatları üç günde ilk kez yükseliyor. Dolar bugün Euro karşısında düşerken Almanya’nın Yunanistan’ın kurtarma paketini onaylamasıyla küresel hisse senetleri sabah erken saatlerde 6 ayın zirvesine yaklaştı. Almanya’daki Quantitative Commodity Research’ün sahibi olan Peter Fertig, “Euro, dolar karşısında yükseldi, bu da altını destekleyen ana faktörlerden biri” dedi.

Fertig yükselen hisse senetlerinin de emtialar için destekleyici olduğunu bildirdi. Sarı maden Dolar Endeksinde yaşanılan geri çekilmeler neticesinde yükselişlerine tam gaz devam etti ve haftayı 1772 dolar seviyesinde kapattı. Haftalık grafikte fibonacci fanın üst noktası olan 1812 dolar seviyesi altın için dikkatle takip edilmesi gerekilen en önemli seviyedir. Daha önce de 1800 dolar seviyesinden başlatılan satıcılı seyirle 1530 dolar seviyesinin test edildiği görülmektedir.

Bu nedenle de 1812 direncinin geçilememesi durumunda yeniden kar satışları ile gerileme görülebilir. Ancak bu direncin geçilmesi ile alımların rahatlayacağını ve 2011 yılı tepe noktası olan 1920 dolar seviyesi hedeflenecektir. Uzun vade de hala daha yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz sarı maden de yaşanılacak kar satışlarına dikkat etmeli ve kademeli bir şekilde alım işlemleriyle altın fiyatlarından kazanç elde edilebilir. Yükseliş beklentimizin değişebilmesi için 1550 dolar desteğinin kırılması gerekmektedir.

Pivot; 1770

Destek; 1780-1760-1750

Direnç; 1800-1810-1820

Kaynak: Lider Forex


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa