Ana Sayfa » Altın Yorumları » FED cephesindeki gelişmeler

FED cephesindeki gelişmeler

ABD banka stress testi yapılan 19 bankadan 4’ü testi geçemedi.
İşsizliğin 13% olduğu, hisse senedi fiyatlarında 50% düşüş ve konut fiyatlarında 21% düşüşün göz önüne alındığı sanal senaryo yaratıldı. Kısacası hani böyle durumda kim ne kadar sistem içinde ayakta kalacak testi yapıldı ve  19 bankadan 4’ünün yeterlilik testini geçemediği gözlendi.

Bankaların toplam zararı 534 Milyar Doları bulan kıyamet günü senaryosunda ülkenin en büyük bankalarından Bank of America ve Citigroup un zararları 50 milyar düzeyine ulaşacak gibi.Ki bu da Citi için hiç de iyi haber değil.Hoş bu senaryo da kaç parasal pompalama kaldırır ve kaç Fed başkanı götürür o da ayrı mesele.

FED Citigroup’un sermayeye dönüş planlarına karşı çıktı bu arada.Bu en önemli gelişmelerden biri oldu.Fed sadece sağlıklı bankaların hissedarlarına sermaye bırakmak için yeterlilik arayışına girdi ve aslında 15 bankanın minimum düzeyin üstünde kaldığını duyurdu.Bir anlamda Citi’nin başarısızlığı da bu yüzden oldu.

19 da şok düzeydeki kıyamet senaryosunun sınıfta kalan  bankaları: Citigroup, SunTrust Banks, Ally Financial ve MetLife..

FED testte minimum rezerv gerekliliğinde % 5 minimum seviyesi koyarken Sun Trust Bank %4.9 la sınıfta kaldı.Tahminler

sermaye yeterlilikleri ölçüsünde yapıldığı için ek güçlendirmelerin olası senaryoda sisteme girişi ve herhangi bir bedelli arttırım testin içinde yer almadı.

Kaynak: Venn Danışmanlık


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa