Ana Sayfa » Altın Yorumları » FED yolun sonunda,QE3 kaçınılmaz

FED yolun sonunda,QE3 kaçınılmaz

Altın fiyatlarında Q3 beklentisi

Altın fiyatlarında Q3 beklentisi

Son dönemde piyasaları etkileyen Parasal Genişleme dedikoduları ile ilgili söylentiler gün geçtikçe artmakta ve bunların artık bir söylentiden öteye geçtiği gözlenmektedir.

FED için yolun sonuna gelindiğini ifade eden Michael Feroli, artık her yolun kaçınılmaz olarak deneneceğini ifade etti. Bu açıdan bakıldığında Q3 kararı kesin gibi görünmekle beraber bu kararın Ağustos 2012 ayında alınmayabileceği, ,eylül 2012 ye de kalabileceği konuşulmaktadır.

Bu haberlerin yayılmasıyla birlikte altın fiyatlarında bir miktar gerileme olsa da aradaki 1 aylık sürenin uzun vadeli yatırımcı için pek de bir anlam ifade etmediği ortadadır.

Konu hakkında yazılmış olan analizi sizlere sunuyoruz:

Fed Başkanı Ben Bernanke, kısa vadeli borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek ve ABD’nin büyümesini desteklemek üzere Fed’in banka rezervleri için ödediği faizi düşürebilir.

17 Temmuz’da Kongre’ye sunum yapan Bernanke, 3  yıldan bu yana yüzde 8’in üzerinde seyreden işsizlik  oranını düşürmek için yüzde 0.25’te seyreden mevcut politika faizini indirmenin Fed’in uygulayabileceği parasal gevşeme hamlelerinden biri olabileceğini söyledi. Fed Başkanı Şubat’ta ise faizi indirmenin yatırımcıları kısa vadeli para piyasadan kaçırabileceğini belirtmişti.

Fed’in faiz indirimini gözden geçirdiğini belirten eski Richmond Fed ekonomisti Ward McCarthy, AMB’nin 5 Temmuz’da mevduat faizlerini sıfıra çekmesinin, yeni bir faiz stratejistine işaret ettiğini, ancak Fed’in bu yolu seçeceğini düşünmediğini söyledi.

Fed’in Aralık 2008’te politika faizini sıfıra yaklaştırmasının ve 2.3 trilyon dolarlık tahvil alımı yapmasının ardından, politika yapıcılar bu haftaki toplantılarında yeni para politikası araçları bulmaya çalışıyor. 27 Temmuz’da açıklanan verilere göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte tüketicilerin harcamalarını azaltmasıyla yüzde 1.5 büyüdü.

JP Morgan Chase&Co.’nun baş ABD ekonomisti Michael Feroli,  Fed’in yolun sonuna geldiğini ve her seçeneği değerlendirdiğini belirtti.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa