Ana Sayfa » Altın Yorumları » George Soros altınları sarı madeni etkiler mi?

George Soros altınları sarı madeni etkiler mi?

George Soros altınları altın fiyatlarını etkiler mi?
Altın fiyatlarındaki düşüş yerini kısmi yükselişe bırakmış gibi görünüyor.
Altının onsu şu dakikalarda (13:45) 1572 dolardan işlem görmektedir.

Securities and Exchange Commission verilerine göre milyarder yatırımcı George Soros, altın varlıklarının yüzde 99′unu elinden çıkardı. Soros iki yıl önce altın için “en büyük varlık balonu” demişti. Hedge fon yöneticileri John Paulson, Paul Touradji ve Eric Mindich de aynı şekilde geçtiğimiz yıl altın satışına gitmişlerdi.

“Bir fikrinizi açıklayabilirisiniz ama açıkladığınız bütün fikriniz olmayabilir” diyen BloombergHT yorumcusu ve analist Okan Böke, “Açıklanan rakamlarda sadece Soros’un tek bir fondaki varlığı söz konusu. Soros’un diğer fonlarında da varlık satışına gidip gitmediğini ya da sattığı varlığı tekrardan kendisinin ve ya sahip olduğu başka bir fonun alıp almadığı bilmiyoruz. Ayrıca varlığının yüzde 99′u deniyor ama ya bu varlık ya sadece 1 kilo ise?” yorumunda bulundu. “Altın yatırımcıyı korumak adına bu yıllık görevini tamamladı.” diyen Michael Cuggino, “Altın her yerde mevcut.

Altını eğer 1,800 dolar seviyelerinden aldıysanız tabii ki şu an mutsuz olursunuz. Bazı insanlar altından çıktılar ama emin olun uzun dönem yatırımcılar altında devam ediyorlar.” yorumunda bulundu Bloomberg’in 44 trader ve analist arasında yaptığı araştırmadan ise altının onsunun 2012 yılında yüzde 40 artışla 2,140 dolar olacağı sonucu çıktı. Sarı maden 1641 seviyesinden başlattığı düşüş baskısının dün 1522 seviyesine kadar sürdürdü. Ancak dikkat edilirse 1530 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan ve şuanda da 1554 seviyesinde hareket eden sarı maden yükselmek istemektedir.

Bu bir düzeltme yükselişi mi yoksa altın 1520’li seviyelerden dönüş mü gerçekleştirdi. Şu bir gerçek ki gerek teknik gerekse spekülatif haberler altın fiyatlarının geri çekilmesini beklemektedir. Soros’un altın varlıklarının %99’unu satması haberi acaba gerçekten düşüşlerden kazanç elde edilmek istenmesi mi yoksa düşen altında alım fırsatı elde etmek için mi? Bu soruların cevabı 2012 yılı içerisinde saklıdır.

Ancak altının teknik görünümüne baktığımızda şuanda bu yükselişin sadece tepkiden ibaret olduğunu ancak 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1589 dolar direncinin üzerinde kapanışlar gerçekleştirirse yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Yılın son işlem günü olduğundan pozisyon kapatmalar nedeniyle altın fiyatlarında sert hareketler gözlemlenebilir. Bu yüzden de dikkatli olmak gerekmektedir.

Pivot; 1520

Destek; 1540- 1510- 1480

Direnç; 1560– 1573 – 1589

Kaynak: Lider Forex


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa