Ana Sayfa » Altın Yorumları » GÜMÜŞ FİYATLARI 2011 – GÜNCEL GÜMÜŞ YORUMLARI

GÜMÜŞ FİYATLARI 2011 – GÜNCEL GÜMÜŞ YORUMLARI

2010 yılı Gümüş fiyatları açısından iyi performans yılı oldu. Gümüş fiyatlarındaki artış, Doların değer kaybı ve makroekonomik gelişmelere bağlıydı. Gümüş fiyatlarıda, 2011 yıında da yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz. Ekonomik toparlanma ve finansal piyasalardaki olumlu beklentilerin dışında uzun süredir devam eden genileşme politikaları ve temel veriler destekleyici faktörler olacaktır.

Gümüş fiyatları 31 Aralık’ta 30 yılın en yüksek seviyesi olan 30,975 seviyesine kadar çıktı. Fiyatlar 2010 yılında %80 oranında değer kazandı. Gümüşteki yükseliş altında görülen %30’luk yükselişi de geride bıraktı. Dünya genelinde sanayi sektörü talebi gümüş talebinin %50’sini oluşturuyor. Dünya ekonomisinin resesyondan çıkmasıyla birlikte Ekim 2010 itbariyle dünya sanayi üretimi yıllık bazda %7,7 oranında arttı. Bu durum üretim konusundaki iyimserliğin de artmasını sağladı. Bu arada yatırımcılar gelişmekte olan ülkelerde uygulanan para politikaları nedeniyle de metallere yatırım yapmaya başladı. Yatırım talebinin artmaya devam etmesiyle 2011 yılında da gümüş fiyatları yükselişini sürdürecektir.

2011 yılında yatırım talebi fiyat hareketlerine yön veren birincil etkendi. Altına da benzer nedenlerle yatırım yapıldı. Resesyon geride bırakılmış olsa da büyüme henüz dengelenmiş değil. Gelişmekte olan ülkelerde güçlü bir büyüme görülürken, gelişmiş ekonomiler için ise aynı durum söz konusu değil. ABD ve Avrupa’da gevşek para politikaları uygulanmaya devam ediyor. İngiltere’de ise para politikalarının uygulanması konusunda fikir ayrılıkları var. Ancak harcamaları kısma önlemlerinin büyüme üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle BoE bu yıl da teşvik önlemlerini sürdürmek zorunda kalabilir. Bu yöndeki politikalargümüş fiyatlarının yükselişini sürdürmesini sağlayacaktır.
kaynak: uzman forex


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa