Ana Sayfa » Posts tagged 'altın alanır mı'

Etiket Arşivi: altın alanır mı

Önümüzdeki hafta sarı maden yükselebilir

 

Bloomberg’in araştırmasına göre, altın, Avrupa’daki borç krizi ve enflasyondaki artışın metale yönelik “alternatif yatırım” talebini artırmasının etkisiyle yükselebilir.

Bloomberg’in anketine katılan 19 trader, yatırımcı ve analistin 12’si, ya da yüzde 63’ü, altının gelecek hafta yükseleceğini düşünüyor. Üç katılımcı altının gelecek hafta düşmesini beklerken, kalan dört katılımcı ise altına nötr yaklaşıyor. Haziran vadeli altın bu hafta, dün itibariyle, yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,488.60 dolara in. Kontrat 2 Mayıs’ta 1,577.40 dolara kadar çıkarak rekor seviyeye ulaşmıştı.

Dünya Altın Konseyi, dün yaptığı açıklamada, altın talebinin yılın ilk çeyreğinde, Çin ‘in yatırımları artırması ve mücevher talebi dolayısıyla yüzde 11 artarak 981.3 tona çıktığını kaydetti. Avrupa Merkez bankası yetkilileri bu hafta, Yunanistan’ın borçlarının yapılandırılmasına akrşı olduklarını kaydettiler. Bu görüşler, soruna yaklaşımda, siyasetçilerin görüşüyle çelişiyor.Kaynak:borsagundem.com

Emtia fiyatları düşüyor


Enflasyonun düşmesinin altın talebini azaltacağına dair spekaülasyonla altın fiyatları geriledi.

Haziran vadeli altın kontratı New York Comex’te saat 10:19’da 4.40 dolar düşerek 1,491.40 dolardan işlem gördü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard bir röportajında bu yılın sonlarına kadar merkez bankasının para politikasını değiştirmeyebileceğini ve enflasyonun düşmesini beklediklerini belirtti.

Londra Standard & Chartered’da analist olan Dan Smith’e göre piyasada enflasyonun düşeceği beklentileri hakim ve bu durumda altının yukarı yönlü desteklenmesi için farklı sebeplere ihtiyacı olacak.

Diğer yandan petrol fiyatları New York’ta yeniden 100 doların altına geriledi. Vadeli petrol kontratları 2 Mayıs’ta 114.83 dolarla 2 yılın zirvesine çıkmıştı.Kaynak:borsagundem.com

Yatırım Borsa Yatırım Borsa