Ana Sayfa » Posts tagged 'altın alınır mı'

Etiket Arşivi: altın alınır mı

Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları düşüyor

Fed başkanının açıklamaları sonrası altın fiyatları düştü

Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesindeAltın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde işlem görmektedir. Altın fiyatları ons bazında saat 16:04 itibariyle 1220 dolardan işlem görmektedir.

Altın New York’ta, Fed’in faiz oranları için tahminlerini yükseltmesinin ardından son sekiz ayın en düşük seviyesine indi. Platin bu yılın en düşük seviyesini gördü.

Dolar bugün euro karşısında, Fed politika yapıcılarının gösterge faizin 2015 yılı sonunda ulaşacağı seviye için tahmin medyanını, Haziran ayındaki seviyesi olan yüzde 1.125’ten yüzde 1.375’e çıkarmasının ardından 14 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Yüksek faizler, altının cazibesini azaltıyor, zira metal yalnızca fiyat kazançları yoluyla yatırımcısına getiri sağlıyor ve yükselen dolar metale yönelik değer koruma talebini azaltıyor.

Altın 2013 yılında, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya hazırlandığı yolundaki endişelerle, 12 yıl süren çıkışını durdurdu. Fed, varlık alımlarını bu yıl, dünkü ile birlikte, yedi kez düşürdü. Metal, ABD ekonomisindeki iyileşme işaretleri ile birlikte, bu yıl ilk kez çeyrek dönem bazında zarara doğru ilerliyor. Fiyatlardaki düşüş, altınının RSI göstergesinin geçen haftadan bu yana 30 seviyesinin altında kalmasına neden oldu. Bu durum, teknik analize göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yükselmeye hazırlandığını işaret ediyor. (daha&helliip;)

sarı maden önümüzdeki haftaya nasıl başlayacak? 04.12.2011

Altın fiyatları önümüzdeki haftaya nasıl başlayacak?
05.12.2011 tarihinde altın fiyatları hangi yönde seyredecek?
Altın piyasasındaki gelişmeleri ve altın fiyatlarındaki anlık değişimleri canlı olarak sizlere aktardığımız sitemizde çeyrek altın, gram altın ve cumhuriyet altınlarının yeni güne hangi fiyatlardan başlayacağını sizlere aktarıyoruz:
CUMHURIYET ALTIN FIYATLARI- CANLI
Son Güncelleme ALIŞ SATIŞ
18:12
Beşli Kalın Altın 3.375,95 3.432,63
Ikibuçuk Kalın Altın 1.688,48 1.723,81
Lira Kalın Altın 677,19 677,19
Yarım Altın Kalın 339,10 346,76
Çeyrek Altın Kalın 169,55 174,38
Beşli Altın Kalın 3.273,80 3.335,25
İkibuçuk Ziynet Altın 1.637,40 1.675,13
lira Ziynet Altın 656,70 674,05
Yarım Ziynet Altın 326,84 338,03
Çeyrek Ziynet Altın 163,42 169,51

Altın istikrarlı bir şekilde yükseliyor – 01.12.2011

01.12.2011 altın yorumları bölümünde sizlerleyiz. Altın fiyatları istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş yurt dışı kaynaklı bir yükseliş olarak göze çarpmaktadır.

Altın piyasası altın fiyatlarında yatırımcıların kar realizasyonlarına karşı dikkatli olmaları istenmektedir:

Fed’in liderliğindeki 6 büyük merkez bankasının doların daha ucuza fonblanacağını açıklamasının ardından piyasaların ateşi düşerken altın da yüksleişini dördüncü güne taşıdı.

Spot altının onsu Singapur’da yerel saatle 8.59’da yüzde 0.2 artışla 1,749.35 dolardan işlem gördü. Geçtiğimiz ay yüzde 1.8 artış gösteren altın böylece üst üste ikinci aylık kazancını gerçekleştrimiş oldu. Bloomberg’in derlediği verilere göre ETF’deki altın varlıkları dün 2,356.002 metrik ton ile rekor kırdı. New York Comex’teki şubat teslimli altın vadelilerinin onsu yüzde 0.2 artışla 1,754.10 dolardan işlem gördü.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, konuyla ilgili dünyanın en büyük merkez bankalarının Avrupa bankalarına daha ucuz dolar sağlamasının ardından tüm kıymetli metallerin hızla yükselişe geçtiğini belirtti.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Düşüş bugün de devam edebilir – 24.11.2011 altın yorumu

Altın fiyatları neden düşüyor?

Avrupadaki gelişmeler altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Doların güçlenmesi altın fiyatlarında gerilemeye sebep olur mu?

Altın piyasasındaki gelişmeleri ve altın fiyatları ile altın analizlerini sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.

Aşağıda yer alan altın yorumu BloombergHT tarafından hazırlanmıştır:

Avrupa’nın borç krizinden doğan endişelerin doları güçlendirmesi ile güvenli varlıklara olan talep kırılırken altın düşüşünü ikinci güne taşıyabilir.

Külçe altının onsu önceden yüzde 0.3 değer kaybettikten sonra Singapur’da yerel saat ile 9.38’de pek fazla değişim göstermeyerek 1,692.02 dolardan işlem gördü. Almanya’nın hayal kırıklığı yaşatan tahvil satışının ardından altın dün yüzde 0.4 değer kaybetti.

Altın, geniş tabanlı risk azaltma ortamının baskısı altında kalıyor.” diyen Gayle Berry ve Suki Cooper’ın da aralarında olduğu Barclays Capital analistleri, “Yatırım ilgisi artıyor ve biz de fiyatlar üstündeki olumlu görüşümüzü koruyoruz. Çünkü Avrupa üstündeki korkular ve dünya ekonomisine sıçramaya dair belirsizlik ile finansal piyasaların ısrarcılığı altını destekleyecektir.” yorumunda bulundular.

Almanya’da dün gerçekleştirilen tahvil ihalesine gelen talebin, maksimum satış miktarının yüzde 35 altında olması endişeleri körükleyerek tahvillerin güvenli varlık statüsünden çıktığının işaretini verdi. Almanya’nın 10 yıllık tahvil ihalesine, 6 milyar euroluk maksimum satış hedefine karşın 3.9 milyarlık teklif geldi. Dolar, euro karşısında 7 haftanın yükseğini gördü, petrol ve bakırın da içinde olduğu emtia dünb düşüş kaydetti.

Bloomberg’in derlediği verilere göre ETF’deki altın varlıkları dün rekor kırarak 2,350.757 metrik tona yükseldi. Varlıklar eylül ayından bu yana yüzde 4.6 genişledi.

Kaynak: BloombergHT

sarı madende beklenti ne yönde? – 17.11.2011

17.11.2011 altın yorumları bölümümüzde bugün gün içerisinde altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve altın fiyatlarındaki beklentileri sizlere aktarıyoruz.
Altın fiyatlarında beklenti ne yönde?
Altın alınır mı?

ALTINDA REKOR TALEP, EMTİA KARIŞIK, PETROL 5 AYIN ZİRVESİNDE

Dünya Altın Konseyi verilerine göre fiziki altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre % 6 artarak rekor düzeye tırmandı. Avrupa’da borç krizinin yayıldığı ve global belirsizliklerin sürdüğü günlerde yatırımcıların korunma metodu olarak fiziki altını seçtikleri görülüyor. 6 Eylül’de 1.921 Dolar’a
tırmanan spot altın Asya seansında 1.765 Dolar / Ons’tan işlem görüyor.

Gümüşte sınırlı alımlar görülürken tarım emtiasında karışık seyir
gözleniyor. Dün Dolar’daki değer kazancına ve olası talep düşüşüne bağlı olarak % 2 civarında gerileyen mısır, soya ve buğday bugün daha küçük değişimler gösteriyorlar. Brent petrol ile aradaki makası 8 Dolarlı seviyelere indiren WTI Petrol 102.41 Dolar’dan işlem görüyor ve 5 ayın zirvesine çıkmış durumda. Brent 111.84’ten alıcı bulurken WTI’deki yükselişin sebebi olarak potansiyel arz sıkıntısı gösteriliyor. Dün Japonya ve İngiltere Merkez Bankaları’nın yaptıkları ekonomik vurguların negatif motifli olması baz metalleri aşağı iterken bakır % 0.4 düşüşte ancak sabahki gerilemelerin çoğu tersine dönmüş durumda.

TÜRKİYE VE AVRUPA GÜNDEMİ

Yurt dışındaki risk iştahını izleyen iç piyasanın seyri sakin şekilde devam ediyor. Çevre ülke bono faizleri yükselmeye devam ederken İtalya 10 yıllıkları günü % 7’nin üzerinde tamamladı. Maliye Bakanı tarafından bütçe hedefleri ve büyüme beklentisi üzerine olumsuz yorumlar yapılan İspanya’da 10 yıllık tahvilin bileşik faizi % 6.41’den kapandı. İspanya bugün 2022 vadeli 4 milyar Euro tahvil ihraç edecek. Diğer yanda da Almanya ile verdiği faiz farkı 10 yıllık vadede rekora tırmanan ve stresi yansıtan Fransa’da 8.2 milyar Euro’luk ihraç olacak. Bugün Avrupa cephesinde iki ihale de yakından takip edilecek ve ihalede oluşacak talep oranı ile faiz seviyeleri izlenecek. İhaleler sırasıyla 12:30 ve 13:00’de gerçekleşecek.

Diğer yandan İtalya’da hükümeti kuran Monti bugün Parlamento’nun üst kanadında güven oyu arayacak, yarın ise alt kanattan onay alınacak. Deutsche Bank CEO’su Ackermann başkanlığında bugün Yunanistan bonosu taşıyan özel
sektör temsilcileri biraraya gelecekler ve bonolara uygulanacak değişim işleminin şartlarını tartışacaklar. Haberleri yakından takip eden İMKB günü
yatay tamalarken kapanış 55.927’den yapıldı. İhaleler sonrasında sakinleşme çabasında olan faiz cephesinde ise gösterge tahvil günü % 10.52’den tamamlamıştı. Türk Lirası ise güne sakin başlıyor, Dolar / TL 1.8013 ve Sepet Kur 2.1175 olarak ekranlara yansıyor. Bugün takip edilecek veri akışı
şu şekilde :

– İNGİLTERE EYLÜL AYI PERAKENDE SATIŞLAR (11:30)

– EURO BÖLGESİ EYLÜL AYI İNŞAAT ÜRETİMİ (12:00)

– ABD HAFTALIK İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI (15:30)

– ABD EKİM KONUT BAŞLANGIÇLARI, İNŞAAAT İZİNLERİ (15:30)

– ABD KASIM AYI PHİLADELPHİA FED ENDEKSİ

– HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI EYLÜL 2011 ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIM VERİLERİ BÜLTENİ

– AVRUPA’DA UBS VE SABMILLER KARI İZLENECEK

Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü


Yatırım Borsa Yatırım Borsa