Ana Sayfa » Posts tagged 'altın alırken nelere dikkat edilmeli'

Etiket Arşivi: altın alırken nelere dikkat edilmeli

Altın Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Altın alırken altın fiyatları araştırılmadan ve aşağıda belirtilen kriterlere dikkat edilmeden altın alınmamalı.

1- Takı olarak altın alırken altın TSE belgesi aramalısınız.

2- Alacağınız altının üzerindeki ayarınaimalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız.

3- Aldığınız altının mutlaka faturasını alınız.

4- Altın satın alırkenaltının gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve gram işçiliğini öğreniniz. Gerekirse yapılan hesabı birde siz kontrol ederek sağlamasını yapınız.

5- Aldığınız altına ne kadar işçilik ödediğinizi öğrendiğinizde, ileride satmak durumunda kaldığınızda hangi oranda fiyat düşüleceğini bilirsiniz.

6- Takı şeklindeki altınlarda takının modeline göre işçiliği değişiktir. Genelde en basit altın takının işçiliği24 ayar altının gram fiyatının ¼’ ü kadar, en özel takının işçiliği ise 24 ayar altının gram fiyatına eşit olur.

7- Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız,Cumhuriyet Altınlarını veya işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınlarıtercih ediniz.

8- Altını tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcudan alınız.

9- Cumhuriyet Altını alırken de; altının baskısının net olmasına, eğer kulpsuz ise, renginin kızıla yakın olmasına dikkat ediniz. Kulplu olan veya kulplu iken kulpu daha sonra çıkartılan altınlar, kulpsuz altına göre daha sarıya bakan renkte olur.Cumhuriyet altınlarının ziynet (fantezi) olanlarının çeyrek ve yarım boyutta olanları hediye amaçlı alındığında, piyasada taklit baskılarına da rastlanmaktadır. Bu nedenle, bu tür altınları alırken, yine net olmasına gramlarının (çeyrek altının ağırlığı 1,75 gram, yarım altının ağırlığı 3,50 gram ve daha büyükleri çeyrek altının katları şeklindedir) tam olmasına dikkat ediniz.
Cumhuriyet Altınlarının tarihinin yeni veya eski olması psikolojik bir konudur. Gramları tam olması koşuluyla eski tarihli altınalmanın bir sakıncası olmaz. Siz altını geri satmanız durumunda kuyumcu eski ve yeni altınları aynı fiyatla geri alır.

10- Osmanlı Altınlarını ( son altı padişahın altınlarının alım satımı serbesttir. Sultan Aziz, Sultan Mecid, Sultan Murad, Sultan Hamid, Sulan Reşat, Sultan Vahid) alırken daha dikkatli olmanız gerekir. Bu altınlar en az 80-100 yıl öncesinde tedavüle çıktıklarından günümüze kadar çoğu kulplu halde bulunur. Bu nedenle kulpsuz olanları daha değerlidir. Kulplu altınları alırken gramının tam olmasına, kenar çizgilerinin net olmasına, yeniden kenar açılmamış olmasına ön ve arka yüzünün net ve yıpranmamış olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.
Kulpsuz olan Osmanlı Altınlarını alırken de; yine ön, arka yüzünün net olmasına kenar çizgilerinin net olmasına ve kulplu iken kulpunun çıkartılarak kulpsuz hale getirilmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ama bütün bunlara rağmen, mutlaka tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcu ve sarraftan altın almalısınız. Bu sektörde güven ön planda gelir.

11- Sultan Reşat Altınları, halkımız tarafından daha çok tutulduğundan geçmiş yıllarda taklitleri o derece fazla yapılmıştır. Bu nedenle Osmanlı Altınlarından Sultan Reşat altını alırken daha titiz olmalısınız.

Kaynak: Gold para

Yatırım Borsa Yatırım Borsa