Ana Sayfa » Posts tagged 'altın borsası düşüyor'

Etiket Arşivi: altın borsası düşüyor

Altın fiyatları tepe taklak – Altın piyasada tedirginlik

Altın fiyatları tepe taklak oldu. Altın piyasada tedirginlik baş gösterdi. Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve altın yorumlarını sizlere paylaşmaya devam ediyoruz:

Altının onsuyla ilgili 2.400 dolar seviyeleri konuşulurken dün fiyatlar hızla geriledi ve altının onsu 1.761 dolara kadar indi. Şimdi sırada 1.745 seviyesi ve ardından da 1.700 seviyeleri önemli olacak! Daha altına iki gün gibi kısa bir sürede inilmesi zor. Cuma günkü Jackson Hole toplantısı önemli. Karara göre yeniden 2 bin dolarlar konuşulabilir.
Salı günü altın fiyatları rekor kırdı! Altının ons fiyatı dışarıda 1.912 dolara çıkarken, içeride gramı da 108 liranın üzerini gördü! Bu hareketin ardında da başta Amerika olmak üzere gelişmiş ülke piyasalarındaki “sıkışmalar” vardı. Onca çabaya ve verilen likiditeye rağmen ekonomiler bir türlü toparlanam ıyor, bunun yansıması olarak da borsalar yükselemiyordu. Finansal piyasalardaki gerginlik de altına yaradı! Tarihi rekorlarını kırdı.
Hafta başında ABD ekonomisine dair açıklanan veriler de kötü geldikçe, Cuma günü ABD’de yapılacak Jackson Hole toplantısında Fed’den yeni bir “Bedava Para Paketi (BPP)” beklentisi artıyor, bu beklentiyle de Amerikan borsaları ralli yapıyor. Yeni paket gelirse şimdilik 3. olacak bu! 1. işe yaramadı, 2. geldi. İlk ikisi işe yarasaydı 3.’ye gerek olur muydu? Kimse bu soruyu sormuyor!
Herkes Fed Başkanı Bernanke’nin “yine helikopterden para atarak kendilerini kurtarmasını” bekliyor. Her ne kadar bence Cuma günkü toplantıdan ciddi bir önlem ya da 3. BPP’nin çıkması ihtimali düşük olsa da Cuma’ya kadar daha çok var. “Biz de bu beklentiyi üç-beş defa alır-satarız” diyen piyasa katılımcıları piyasalardaki oynaklığı iyiden iyiye arttırıyorlar.
Bu oynaklık bir yandan; güvenli liman” algılaması çerçevesinde; altın fiyatlarını yükseltirken diğer yandan da altındaki oynaklığı da yükseltiyor. Haftanın ilk günlerinde yükselen altın, dün ciddi bir kâr realizasyonu ile karşı karşıya kaldı. ’Sert yükselişlerin, sert düşüşleri olduğu’ tezini bir kez daha ispatlarcasına. Dün 1.854 ons/dolar seviyesini gören altın 1.761’e kadar geriledi.
Satışın “bahaneleri” muhtelif idi: Hedge fonlar satışa geçti, İtalya’ya altın rezervlerini satmasını öneren Alman

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa