Ana Sayfa » Posts tagged 'altın düştü'

Etiket Arşivi: altın düştü

Altındaki kayıp %2’yi geçti

Sarı madendeki düşüş devam ediyor. Şu saatlerde (TSİ 17:10) altının onsu 1605 dolardan işlem görmekte. Dolar cephesinde de kayıp gözlense de dolardaki kayıp sarı madenle kıyaslanmayacak ölçülerde. Dolarda bugün sabah saatlerinden itibaren yaşanan kayıp %0,23 olarak gerçekleşirken bugün 1000 lirasını dolara yatıran bir yatırımcı şu saat itibariyle 9 lira zarar etmiş durumda.

Sarı madendeki kayıp ise %2’yi geçti. Sabah saatlerinde 1000 lira ile altın alan bir yatırımcı şu an itibariyle  17 lira zarar etmiş oldu.

Bugünkü kar getiren yatırım araçları Euro ve Borsa olarak göze çarpmaktadır.

Altındaki düşüşün temel nedeni yaşanan belirsizlikler ve Bernanke’nin konuşması olarak ifade edilmektedir. Sarı maden piyasasındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Fiziki alımlar azalınca altın düştü

Altın fiyatlarında düşüş başladı. Peki altın fiyatları neden düşüyor?
Altına düşüşün temel nedeni olarak altına olan talebin azalması olarak gösterilirken altın fiyatlarının uzun vadede yükseleceği yönünde öngörüler var.

Altının üç ayın zirvesine çıkmasının fiziki alımları sekteye uğratmasıyla metal  ikinci günde değer yitirdi. Vadeli altın kontratları 23 Şubat’ta 1,789.50 dolara kadar yükselerek 14 Kasım’dan beri zirveye çıktı.

Moody’s’in Yunanistanın temerrüte düşme riskinin yüksek olduğunu açıklamasıyla dolar ise euro karşısında değer kazandı.

Londra’daki VTB Capital’de analist olan Andrey Kryuchenkov, fiziki alımların bu fiyatlarda azalmaya başladığını belirtti. Analist, 1,750 dolara kadar geri çekilmenin kısa vadede hala olası olduğunu söyledi.

Nisan teslim metal Comex’te yüzde 0.4 düşerek 1,760.20 dolar oldu. Geçtiğimiz hafta fiyat yüzde 2.9 değer kazanmıştı.

Londra’da ise metal yüzde 0.3 geriledi ve 1,767.82 dolardan işlem gördü. Geçen sene yüzde 10 yükselen metal bu yıl ise yüzde 13 yükseldi.

Mayıs teslim gümüş kontratı da değer kaybederek 35.30 dolara indi.

Ünlü yatırımcı ve hedge fon yöneticisi John Paulson’ın yönettiği 1.2 milyar dolarlık Altın Fonu’nun beş senede tüm fonların üzerinde getiri sağlayacağını öngürdüğü belirtildi.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Yatırım Borsa Yatırım Borsa