Ana Sayfa » Posts tagged 'altın fiyatları güncel'

Etiket Arşivi: altın fiyatları güncel

Vadeli altın kontratları ve altın fiyatları analizi

Altın fiyatlarındaki yükselişin suni bir yükseliş olduğu ve bu yükselişin bir balon gibi patlayabileceği ifade edilmektedir. Vadeli altın kontratları yorumunu da ele alan aşağıdaki makalede altın fiyatlarına ilişkin yorumları ve altın piyasa analizini inceyebilirsiniz:

Wells Fargo&Co., altının bu yıl birbiri ardına kırdığı rekorlara dikkat çekerek, spekülatif talebin, altın piyasasını “patlayacak bir balonun” içine ittiğini iddia etti.

“Balonların ekonomi üzerindeki tehlikelerini önceden gördük” diyen Wells Fargo’nun analistlerinden Dean Junkans, “ikaz alarmlarını çalmaya hazır olun” diye konuştu.

Vadeli altın kontratları, 10 yıllık kazanç döneminin ardından, bu yıl da yüzde 26 yükseldi. Avrupa ve ABD’nin borç sorunlarına ilişkin endişelerin artması sonucunda yatırımcıların altına sığınması, altın fiyatlarını fırlattı ve altının onsu 11 Ağusos’ta 1,817.60 dolar seviyesinden rekor kırdı.

Küresel ekonomiye ilişkin endişelerin gevşemesiyle altında risklerin oluşabileceğine dikkat çeken Junkans, altında aşağı yönlü baskı oluşabileceğini belirtti.

Altın bazlı ETF şirketlerindeki varlıklar 8 Ağustos’ta 2,217 tonla rekor kırdı. CME Group Inc., Comex borsasındaki vadeli altın kontratları ve opsiyonların hacminin 504,368 adete ulaştığını açıkladı. Altın kontratları 28 Temmuz 2010’da 469,689 seviyesindeydi.

Aralık vadeli altın kontratları yüzde 1.5 kazançla 1,785 dolara yükseldi. Altın, geçtiğimiz hafta Şubat 2009’dan bu yana en büyük sıçramasını kaydederek, yüzde 5.5 artış kaydetti.

Kaynak:http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/948403-altin-piyasasinda-balon-riski

Yatırım Borsa Yatırım Borsa