Ana Sayfa » Posts tagged 'Altın fiyatları neden düşüyor'

Etiket Arşivi: Altın fiyatları neden düşüyor

Neden düşüyor – 28.12.2011 altın analizi

28.12.2011 altın fiyatları analizi bölümümüzde altın fiyatları neden düşüyor başlıklı Bloomberg HT analizini sizlere sunuyoruz.
Anlık altın fiyatlarını Altın Fiyatları bölümümüzden takip edebilirsiniz:

Çin ve Hindistan’daki talebin düşmesi ve Avrupa krizinin küresel ekonomiye ağırlık yapması ile altın bir haftanın düşüğüne geriledi. Altın vadelileri de 2009’dan beri en uzun kayıp serisi için hazırlık yapıyor.

Spot altının onsu yüzde 0.5 kayıpla 19 aralıktan beri en düşük seviye olan 1,586.13 dolara gerileyerek düşüşünü ikinci güne taşıdı. Singapur’da ise yerel saatle 12.24’te 1,587.30 dolardan işlem gördü. Şubat vadelileri üst üste 5 seans düşüşle 2009’dan beri en uzun kayıp serisini yaşadı. New York Comex’teki vadeliler ise yüzde 0.4 kayıpla 1,588.80 dolar oldu.

Hindistan’ın ardından en büyük ikinci altın tüketicisi olan Çin, Şangay Altın Borsası ve Şangay Vadeli İşlemler Borsası’ndaki spot ve vadeli altın işlemlerini kısıtladı. Çin’in merkez bankası olan People’s Bank of China’dan dün  konuya dair yapılan açıklamada emtianın yasadışı alım ve satımına karşın aşırı önlemin bir parçası olarak kısıtlamaya gidildiği söylendi. Bombay Altın Biriliği’ne göre Hindistan para birimi rupinin değer kaybetmesinin ardından aralık ayında kıymetli metalin ithalatı yüzde 50 kadar oranda zayıflamış olabilir.

“Çin’in altın işlemlerine getirdiği kısıtlama fiyatları baskı altına alacaktır, bunun yanında uzun vadede ise çok daha istikararlı işlem görebilir.” diyen HSBC
Securities USA analisti James Steel, “Hindistan rupisindeki zayıflama altın fiyatlarını göreceli olarak yüksek tutarken Hindistan mücevherlerine olan ilgi akışını kesebilir.” yorumunda bulundu.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Altın neden düşüyor? Altın piyasası toparlanır mı?

Altın fiyatları neden düşüyor?

Altın piyasası toparlanır mı?

FED toplantısı altın fiyatlarını nasıl etkiledi?

Bugünkü altın yorumları bölümünde sizlere Lider Forex tarafından hazırlanan altın yorumunu sunuyoruz:

Fed’in 400 milyar dolarlık uzun dönem borçlanmayı planladığını ve ekonominin önem teşkil eden aşağı yönlü risk içinde olduğunu açıklamasının ardından hisse senetleri kayıplarını genişletirken dolar ve hazine tahvilleri ise hızlı yükseliş gösterdi. Beklenen açıklama geldi.

FED uzun vadeli tahvil programı için gerekli konuşmaları gerçekleştirdi ve ABD borsalarında hareketlenmeler başladı. ABD borsalarında yaşanan sert satışların dolar’ın değerlenmesine neden olması altın fiyatlarının 1800 dolar üzerinde tutunamamasına neden oldu ve sarı maden 1771 dolar seviyesine kadar geriledi.

Peki şimdi altının seyri ne olacak’ Eğer altın 1770 desteği üzerinde tutunabilirse bu seviye dip olarak belirlenebilir ve tekrar yükselişlerine kaldığı yerden devam edecektir. Ancak piyasada altın fiyatlarında yaşanacak düşüşleri beklemesi ve düşüşlerinden alım yapması stratejisi altın fiyatlarını 1700 dolar seviyelerine kadar taşıyabilir.

Bu yüzden de öncelikle 1770 desteğini takip etmek ve kırılışı durumunda 1745 ve 1703 seviyeleri gözlemlenebilir. Bu yüzden de 1770 desteği kırıldıktan sonra kısa vadeli satış pozisyonları açılabilir.

Ancak Pivot 1810 Destek 1770-1745-1725 Direnç 1785-1795 – 1825

Altın piyasalarında altın fiyatları neden düşüyor?

Altın piyasalarında altın fiyatları neden düşüyor?

Altın fiyatları ne zaman yükselmeye başlayacak?

Günlük altın fiyatları yorumları ve altın piyasa altın analizlerini sizlere sunmaya devam ediyoruz. Aşağıda yer alan altın fiyatları yorumu Modern finans tarafından hazırlanmıştır:

Son zamanlarda dünyada yaşanana global risklere bağlı olarak altın yükselişini sürdürse de Libya, İsviçre Merkez Bankalarının altın satışı yapmaları ise bu yükselişleri şimdilik sınırlandırmakta ve altında düşüşleri beraberinde getirdi. Altında fiyatların 2000 seviyelerine yaklaşması yatırımcının altına girmesini şimdilik durdurmuş görünüyor.

Altın bir miktar volitil hareketler görmeye devam edebiliriz.

Destekler : 1839-1823-1808

Dirençler : 1865-1870-1886

Uluslararası piyasalarda düşmeye devam ediyor

“Altın fiyatları “uluslararası piyasalarda düşmeye devam ediyor.Altın piyasalarında son durumu ve altın piyasa altın yorumlarını sitemizden takip edebilirsiniz:

ABD Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için harekete geçeceğine dair spekülasyonların risk iştahını artırmasıyla altın düşüş kaydetti.

Spot altının onsu yüzde 0.5 düşüşle 1,817.22 dolardan işlem gördü. 23 Ağustos’ta 1,913.50 dolara çıkan değerli metal, Ağustos ayında yüzde 12 değerlenerek, Kasım 2009’dan bu yana en iyi aylık performansını sergiledi.

Aralık vadeli altın kontratları yüzde 0.7 değer kaybederek 1,819.40 dolara geriledi.

ABD’den gelen şirket faaliyetleri ve fabrika siparişlerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle Asya borsaları da kazançlarını genişletti. Dow Jones Endeksi, Fed’in Ağustos ayı toplantı tutanaklarında bazı üyelerin teşvik programlarından yana olduğunun ortaya çıkmasıyla, 2011’deki kayıplarını geri aldı.

Australia&New Zealand Banking Group Ltd.’ın analistleri, risk iştahındaki artışın altın taleplerini azalttığını belirtti.

8 Ağustos’ta 2,216.756 tonla rekor kıran altın destekli ETP’ler, 9 gün içinde 8. kez düştü ve 2,144.457 tona geriledi. HSBC Securities USA Inc.’in analistlerinden James Steel, Fed’in yeni teşvik programlarına gitmesi hâlinde, uzun vadede doları zayıflatacağını, bunun da altını destekleyeceğini söyledi.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/haber/haber/956881-altin-bugun-de-dustu

Yatırım Borsa Yatırım Borsa