Ana Sayfa » Posts tagged 'altın ilgisi'

Etiket Arşivi: altın ilgisi

Fon yöneticilerinin altın ilgisi

Altın, Yunanistan haberleri ile yükselişini sürdürüken altın fiyatlarında kar realizasyonlarının gelebileceği yönlü uyarılar yapılmaktadır.
Altın ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz.:

Avro Bölgesi politik liderleri Yunanistan için ikinci kurtarma paketini dün onayladılar. Olumlu haber üzerine altın, 1,5 haftanın zirvesine tırmandı. Son iki haftadır altın 1.700 – 1.750 dolar arasında yatay seyir izliyordu.
Avro Bölgesi’nin maliye bakanları Yunanistan için toplam 130 milyar avroluk (172 milyar dolar) kurtarma paketini, uzun süren tartışmalar sonunda onayladılar. Paket Atina’nın kısa vadeli ödemelerini karşılamasını sağlayacak, ancak yine de Yunanistan’ı mali açıdan zor yıllar bekliyor.

Yine de altın, olumlu haber karşısında yükselme eğilimine girdi. Spot altın %0,4 artarak 1.740,49 dolara tırmandı. ABD piyasasında vadeli altın sözleşmeleri 1.743,5 dolara kadar yükseldi. Sarı metalin yükselmesinde doların değer kaybetmesi ektili oldu. Dolar Endeksi %0,5 değer kaybetti.

Hong Kong merkezli Wing Fung Precious Metals şirketinde altın bölümünü yöneten Peter Fung, altın fiyatındaki yükselmenin, fiziksel altın piyasasındaki hacmin düşük olduğu bir döneme denk geldiğini belirtti. Fung’a göre özellikle fon yöneticileri şu sıralar altınla pek ilgilenmiyorlar.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr

Merkez bankalarının altına ilgisi

Altın fiyatlarında Yunanistan krizi habrlerindeki çözüldü yönlü gelişmeler olumu etki yapıyor. Altının onsu 1741 doları aşmış durumda.
Merkez bankalarının altına yönelmesi altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Ünlü yatırımcı ve internet gazetesi yazarı Dennis Gartman, dünya merkez bankalarının altın alımına devam etmelerini bekliyor. Kıymetli sarı metal, dünya bankalarının rezerv bilançolarında daha çok yere sahip olmak için adeta bir savaş vermekte.
Gartman, mevcut yatırım araçlarını devletlerin gözünden inceleyerek sözde akılcı yatırımları sorguluyor: Avrupa’daki politik ve ekonomik karışıklık, ülkelerin rezervlerini Avrupa kaynaklı devlet iç borçlanma senetlerine kaydırmalarını engellemiş durumda. Oldukça spekülatif bir yatırım halini alan Avrupa bono ve tahvilleri, birkaç yüz baz puan fazla getiri sağlamak için fazlasıyla riskli hale geldi. ABD, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda bonoları daha emniyetli gibi görünse de getirileri oldukça düşük.

Gartman, son yıllardaki merkez bankası trendinin eurodan çıkarak altına yönelmek olduğunu belirtiyor. Deneyimli yatırımcı, altına dolar dışındaki kurlarda yatırım yapmayı tercih ettiğini ifade etmekte. Şu aralar Gartman, yen bazında altın alımına ağırlık vermiş durumda.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr

Yatırım Borsa Yatırım Borsa