Ana Sayfa » Posts tagged 'canlı altın altın fiyatları yorumu'

Etiket Arşivi: canlı altın altın fiyatları yorumu

Altın piyasa altın stok miktarları

Altın piyasalarındaki gelişmeleri ve altın fiyatlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Altın borsasındaki fiyatları canlı olarak sitemizden takip edebilir,canlı altın altın fiyatlarını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Günlük altın yorumları bölümünde zaman.com.tr yazarı sayın Kadir DİKBAŞ tarafından kaleme alınan günün makalesini sizlere sunuyoruz:

Kimin ne kadar altını var?
Son zamanda altın herkesin gündeminde. Artan fiyatlar, elinde altın olanları sevindirmeye devam ediyor.

Peki kimin ne kadar altını var?

Resmi rezervler gösteriyor ki, dünyada en çok altın ABD Merkez Bankası’nın kasasında. Arkasından Almanya, İtalya ve Fransa geliyor. Bu ülkelerin merkez bankaları, rezervlerinin büyük bölümünü altına ayırmış. Ve fiyatlar arttıkça da kâra geçiyorlar.

Dünya resmi altın rezervi, Dünya Altın Konseyi verilerine göre 30 bin 700 ton. Bunun 8,1 bin tonu ABD’ye, 10,8 bin tonu da Euro Bölgesi ülkelerine ait.

En büyük altın rezervine sahip dört ülke olan ABD, Almanya, İtalya ve Fransa, dünya altın rezervinin yarıdan fazlasını elinde tutuyor. Rezerv para sahibi bu ülkeler altına yatırım yaparken, pek çok ülke rezervlerinde başta dolar olmak üzere bu ülkelerin bastığı kâğıtları (dövizleri) bulunduruyor. Bu dört ülkenin resmi rezervleri içinde altının payı yüzde 65’in üstünde. Euro Bölgesi ortalaması ise yüzde 62,2. Yani altınlar onlarda, kâğıtlar dünyanın geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerinde.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir açıklamasında şöyle diyordu: “Küresel krizin başında ABD Merkez Bankası’nın bilançosunun büyüklüğü, yani bastığı para miktarı 750 milyar dolardı, bugün 3 trilyon dolar sınırına gelmiş durumda. Yani bu krizden çıkmak için çok büyük meblağlarda Avrupa’da, ABD’de para basılmış. Bu da ciddi bir kaygı uyandırıyor, onun üzerine altın fiyatlarında çok önemli sıçrama yaşandı, bir belirsizlik söz konusu. Var olan rezerv paraların kredibilitesi eskisi kadar güçlü değil. İlgi başka alanlara, elle tutulabilen madenlere kayıyor.”

Elle tutulur en değerli maden altın. ABD ekonomisine, dolara ve diğer gelişmiş ülke para ve ekonomilerine olan güvensizlik, yatırımcılar gibi merkez bankalarını da altına yöneltiyor. Ve fiyatlar sürekli yükseliyor. Bir süre önce

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa