Ana Sayfa » Posts tagged 'altın ne zaman alalım'

Etiket Arşivi: altın ne zaman alalım

Altın almak ve altın satmak için en iyi zaman ne zamandır?

Altın almak ve altın satmak için en iyi zaman ne zamandır?

Altın piyasalarında altın almak için hangi zamanı kollamak gerekir?

Altın piyasa altın fiyatlarını takip ederken nelere dikkat etmeliyiz?
Günlük altın yorumları ve altın piyasa altın fiyatlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Aşağıda yer alan köşe yazısı Zaman.com.tr ‘de yer alan sayın M. Ali Yıldırımtürk’ün yazısıdır:

Altın alalım mı satalım mı?
Son on yıldan beri dünya para sisteminde bir değişim süreci yaşanıyor.

Bu süreçte, özellikle onuncu yılını dolduracak olan Amerika’daki 11 Eylül terör saldırısının büyük etkisi var. Dünyanın en güçlü ülkesinin terör saldırısına uğraması uluslararası para birimi niteliğindeki dolara güveni sarstı. O günden sonra dünyada kâğıt paraya güven azaldı. O tarihte 276 dolar olan altının onsu (31,10 gram) yükselmeye başladı. 2008 yılında finansal krizin başlangıcında altının onsu 650 dolar seviyesindeydi. Küçük çaplı düzeltmelerle birlikte bu yılın nisan ayında 1.575 dolar oldu. Geçtiğimiz nisan-ağustos döneminde ise Batılı gelişmiş ülkelerde finansal krizin etkisinin yeniden artmasıyla altının onsu 375 dolar ve yüzde 24 artışla 1.900 dolara ulaştı. Üç yıllık süreçte ons fiyatındaki 925 dolarlık artışa karşılık son dört aylık süreçteki 375 dolarlık yükseliş yüzde 40’a denk geliyor. Yani altın fiyatı bugüne kadarki artışının yüzde 40’ını son dört ayda gerçekleştirdi. Altın fiyatındaki yükseliş sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bir düzeltme yapması kaçınılmaz görünüyor.

Altın fiyatının yükselişini destekleyecek haber ve yorumların da sürekli gündemde tutulması hayra alamet değil. Özellikle dünyanın tanınmış yatırımcı ve spekülatörlerden birisinin hafta içinde ‘Ben her ay altın alıyorum, siz de altın alın’ şeklindeki ifadesi samimi değil. Para piyasalarının içinde olanlar, bu tür tavsiyeleri tersinden okumayı bilir. Bu açıdan bakıldığında da altında düşüş yönünde düzeltme beklentisi daha da artıyor.

Dünyada ekonomik kriz yaşanırken, önemli spekülatörler servetlerini katladı. Önceki yıllarda petrol fiyatları manşetlerden inmiyordu. ABD ve Meksika Körfezi’ndeki mevsimsel kasırgalar petrol fiyatının yükseltilmesi için bahane oluşturuyordu. Petrolün varili 38 dolardan 147 dolara yükseldi. O günlerdeki yorumlarda petrolün varilinin 200-300

(daha&helliip;)

Altın piyasasında seyir ne olacak?

Altın piyasasında altın fiyatlarının seyri ne olacak?
Altın piyasasında altın fiyatlarına yönelik alımlar devam eder mi?
Altın piyasa altın fiyatlarında yükseliş sürer mi  yoksa altın fiyatları gerilemeye mi başlayacak yine?

Yatırımcının sorduğu “altın piyasası“na ilişkin soruları ve altın yorumlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Aşağıda yer alan alın piyasası analizi Zeynep AKTAŞ/Milliyet tarafından hazırlanmıştır.

Altının seyri ne olacak?

Altın fiyatlarındaki son dalgalanmalara baktığımızda volatilitenin arttığını ancak işlem hacminin zayıfladığını görüyoruz. Bu nedenle altında aşağı yönlü dönüş başladığında bu muhtemelen düşük hacimle gerçekleşecek. ABD’de tarım dışı istihdam verisinin artmaması ikinci dip senaryolarını gündeme getiriyor. Obama yönetiminin eylül ayında yapacağı açıklamalar önemli olacak.

ABD para arz ederek ekonomiyi canlı tutmak yerine ciddi ekonomik tedbirler almaya başlarsa, altının büyük yükselişi yerini düşüşe bırakabilir. Ancak bol para dönemi devam ettiği sürece altındaki çıkış senaryoları da güçleneip eylül ortasına kadar canlılık sürebilir. Ancak sonrasında ABD’den gelecek olan veri akışı önemli olacak. Bu durumda altın almayı düşünenler bakır, platin ve gıda ürünlerine yönelebilir. Uluslararası Bakır Çalışma Grubu (ICSG) küresel talepte açık olduğunu dile getiriyor.

Fonların yükselişi
Altın fonlarındaki yükseliş altının çıkışı ile beraber yüzde 44’lere ulaştı. Güvenli liman arayışı altın fonlarına ilginin canlı kalmasına neden oluyor. Emtia fonları ile yurtdışı piyasalarda direkt yatırım yapabilen emtia ürünleri 2011 yılının en gözde yatırım araçları olmaya devam edecek.

Altın piyasası altın fiyatları ve altın yorumu

Altın piyasası altın fiyatları ve altın yorumu

Zeynep AKTAŞ/Milliyet

Altın fiyatlarında kar satışlarından sonra rekor denemesi gelebilir

Altın fiyatlarında kar satışlarından sonra rekor denemesi gelebilir. Altın yatırımcısının merak ettiği soruların cevaplarını araştırmaya devam ediyoruz.

Kapalı çarşı altın fiyatları bölümümüzde canlı altın fiyatlarını inceleyebilirsiniz:

Altın yeni rekorundan sonra doğal olarak kar satışları ile geriledi. Bu gerilemeyi sert satışlar olarak nitelendirenler olsa da doğal bir satıştı.

Zira ABD verileri risk iştahını kısa vadede artırdı. Satışlar devam edebilir. 1775 altında satış baskısı altındayız diyebiliriz. ABD açılışından sonra 1775’ten başlayan ve sonrasında 1750 altına düşerek devam edecek satışlar 1710’ları hedef alabilir.

Önümüzdeki süreçte 1600’lü rakamlar dahi görülebilir. Ancak altın için en ufak kötü bir veri alış fırsatı doğurarak yeni rekorlar kırılabilir. Satıştan para kazanmaktansa rüzgarı arkasına almış olan altının geri çekilmesini bekleyip yeni alışlar yapmak daha mantıklı görünüyor.

Kaynak:Smart Live Markets

Yatırım Borsa Yatırım Borsa