Ana Sayfa » Posts tagged 'altın ne zaman çıkar'

Etiket Arşivi: altın ne zaman çıkar

Altın Fiyatlarında Baş Döndüren Değişim-18.12.2014

Altın fiyatlarında beklentiler

Altın fiyatlarında beklentiler

Altın fiyatlarında baş döndüren bir değişime tanık olmaktayız. Piyasalardaki tuhaf hareketlerin enflasyon ve deflansiyondan kaynaklandığı belirtilmektedir. Aşağıda yer alan makale günlük altın yorumu olarak sizlere sunulmuştur.

Son zamanlarda altın ve gümüş piyasalarında aşırı hareketlilik görülüyor. Altın, bir günde 35 dolar düşüş kaydettikten bir gün sonra, 2014’ün en sağlam günlük artışını (65 dolar) yaşayabiliyor. Tüm bunlar, hem altın hem gümüş yatırımcısını şaşırtmış durumda. Yatırımcı, boks maçında aparkat yemiş gibi sendeliyor. Ama sonuçta, bu sağlı sollu yumrukların neden ve nasıl savrulduğu tam da anlaşılmıyor.

Aslında şaşkınlığın önemli bir nedeni, çökmekte olan petrol fiyatından kaynaklanıyor. “Serbest düşüşe” geçmiş olan petrol, deflasyonun pençesinde olduğumuza işaret ediyor. Ama deflasyon ortamının hakim olduğu bir durumda, altın fiyatının da gerilemesi beklenir. Oysa altın, bir miktar düşüşe rağmen, oldukça sağlam biçimde yerini koruyor. Özellikle sarı metalin 1.100 dolar üzerinde seyretmesi, deflasyon etkilerini pek de hissetmediğine işaret ediyor.

Japonya, deflasyonla savaşmak adına piyasaya rekor düzeyde para arz ediyor. Ama Japonya ekonomisi ancak yerinde sayıyor. Rusya, Japonya kadar şanslı değil. Ülkeye uygulanan ekonomik ambargo ve düşen petrol fiyatı, Rus Rublesi’ni daha önce görülmemiş seviyelere indirdi.

Altın ve gümüş de dahil olmak üzere, pek çok piyasadaki tuhaf hareketler enflasyon ve deflasyon güçlerinin arasındaki çatışmadan kaynaklanıyor. Bazı piyasalarda (örneğin petrol) deflasyon hakim geliyor. Bazı piyasalarda (örneğin borsalar) enflasyon öne çıkıyor. Altın ve gümüş gibi diğer piyasalardaysa, ne enflasyon ne deflasyon üstün çıkamıyor. Bir enflasyon, bir deflasyon kendini gösteriyor, ama sonuçta fiyat yatay hareket ediyor.

Tabii merkez bankası ve hükumetlerin enflasyon yaratma çabaları arttıkça, piyasaların da kendilerini denge haline döndürme çabası şiddetleniyor. Bu nedenle, söz konusu varlıkların fiyatlarındaki hareketler de giderek daha abartılı bir hal alıyor.

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda, kıymetli metal piyasasında bu tür hareketlerin artması beklenebilir. Özellikle fiziksel altın talebindeki artışın devam etmesi durumunda, kağıt altın piyasaları kendilerini daha fazla baskı altında hissedebilirler. Özetle, artan fiziksel talep ışığında, ya kağıt altın piyasalarında fiyat artışı yaşanacak, ya da fiziksel ve kağıt piyasalar birbirinden ayrışacak. Her iki durumda da, fiziksel altına yatırım yapmış olan yatırımcı, karlı çıkacak.

Kaynak:www.saglamaltin.com.tr

Ramazan ayı altına yarar

Ramazan ayında altının performansı genel anlamda yükseliş yönünde olmaktadır. Geçen yıllırın ramazan aylarında altının fiyatındaki hareketlilik ve altındaki yükseliş ile ilgili analizi sizlere sunuyoruz:

Yıl 2008 Ramazan 1, Altın fiyatı 817 Dolar. Ramazan Bayramına geliyoruz, Altın 52 Dolar değer kazanıyor ve 869 Dolarda.

Yıl 2009. Altın Ramazan boyunca 941 Dolardan 1003 Dolara yükseliyor. Getirisi 62 Dolar.

2010’da 33 dolar değer kazancıyla 1213 seviyesinden 1246’ya geliyor.

En çarpıcı yükselişi ise geçen yıl görüyoruz. Tam 214 Dolar artışla 1615’ten 1829’a fırlıyor altın Ramazanda.

Kısacası Ramazan altına yarıyor.

Yalnızca Ramazan değil. Gregoryen takvimine göre istatistiklere baktığımızda da Temmuz yarısından Ağustos yarısına kadar olan dönem de son üç yıldır kaybettirmediğini 2010’dan bu yana ise kazandırdığını görüyoruz altının.

IMF in ECB yi LTRO ve tahvil piyasasına davet etmesi,Çin ve Hindistan’dan parasal genişleme beklentisi,Fed’in Eylül’de bombayı patlatır düşüncesinin hemen ardından bunu doğrular nitelikte ABD nin kötü veriler sınması altına yarayan gelişmeler olarak duruyor ve 2012 Ramazan başlangıcı 1580 in hemen üzerinde iken acaba Ramazan kapanışı da önceki

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa