Ana Sayfa » Posts tagged 'altın ne zaman satalım'

Etiket Arşivi: altın ne zaman satalım

Altın almak ve altın satmak için en iyi zaman ne zamandır?

Altın almak ve altın satmak için en iyi zaman ne zamandır?

Altın piyasalarında altın almak için hangi zamanı kollamak gerekir?

Altın piyasa altın fiyatlarını takip ederken nelere dikkat etmeliyiz?
Günlük altın yorumları ve altın piyasa altın fiyatlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Aşağıda yer alan köşe yazısı Zaman.com.tr ‘de yer alan sayın M. Ali Yıldırımtürk’ün yazısıdır:

Altın alalım mı satalım mı?
Son on yıldan beri dünya para sisteminde bir değişim süreci yaşanıyor.

Bu süreçte, özellikle onuncu yılını dolduracak olan Amerika’daki 11 Eylül terör saldırısının büyük etkisi var. Dünyanın en güçlü ülkesinin terör saldırısına uğraması uluslararası para birimi niteliğindeki dolara güveni sarstı. O günden sonra dünyada kâğıt paraya güven azaldı. O tarihte 276 dolar olan altının onsu (31,10 gram) yükselmeye başladı. 2008 yılında finansal krizin başlangıcında altının onsu 650 dolar seviyesindeydi. Küçük çaplı düzeltmelerle birlikte bu yılın nisan ayında 1.575 dolar oldu. Geçtiğimiz nisan-ağustos döneminde ise Batılı gelişmiş ülkelerde finansal krizin etkisinin yeniden artmasıyla altının onsu 375 dolar ve yüzde 24 artışla 1.900 dolara ulaştı. Üç yıllık süreçte ons fiyatındaki 925 dolarlık artışa karşılık son dört aylık süreçteki 375 dolarlık yükseliş yüzde 40’a denk geliyor. Yani altın fiyatı bugüne kadarki artışının yüzde 40’ını son dört ayda gerçekleştirdi. Altın fiyatındaki yükseliş sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bir düzeltme yapması kaçınılmaz görünüyor.

Altın fiyatının yükselişini destekleyecek haber ve yorumların da sürekli gündemde tutulması hayra alamet değil. Özellikle dünyanın tanınmış yatırımcı ve spekülatörlerden birisinin hafta içinde ‘Ben her ay altın alıyorum, siz de altın alın’ şeklindeki ifadesi samimi değil. Para piyasalarının içinde olanlar, bu tür tavsiyeleri tersinden okumayı bilir. Bu açıdan bakıldığında da altında düşüş yönünde düzeltme beklentisi daha da artıyor.

Dünyada ekonomik kriz yaşanırken, önemli spekülatörler servetlerini katladı. Önceki yıllarda petrol fiyatları manşetlerden inmiyordu. ABD ve Meksika Körfezi’ndeki mevsimsel kasırgalar petrol fiyatının yükseltilmesi için bahane oluşturuyordu. Petrolün varili 38 dolardan 147 dolara yükseldi. O günlerdeki yorumlarda petrolün varilinin 200-300

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa