Ana Sayfa » Posts tagged 'altın para'

Etiket Arşivi: altın para

sarı maden bir ay önceki fiyatlara döndü – 22.11.2011

Altın piyasası altın fiyatları bir ay önceki fiyatlara döndü . Yatırımcının nakit arayışının bu düşüşte etkili olduğu ifade edilmektedir.

Altın piyasasındaki gelişmeleri ve altın fiyatları neden düşüyor gibi yatırımcının merak ettiği soruların cevaplarını gün içerisinde sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Yatırımcının yüksek değer kaybı yaşayan hisseler ve güçlenen doların ortasında ABD’deki borç seviyesi ve Avrupa’nın küresel ekonomik büyümeye ağırlık yaptığı endişesi ile nakit miktarını artırma arayışına girmesinin ardından altın bir ayın düşüğünden işlem görüyor.

Külçe altının onsu önceden yüzde 0.7 artış gösterdikten sonra Singapur’da yerel saat ile 11.58’de pek fazla değişim göstermeyerek 1,678.50 dolardan işlem görüyor. Altın, dün 25 eylülden beri en düşük seviye olan 1,667.03 doları gördü. New York Comex’teki aralık teslimli altın vadelileri yüzde 0.6 artışla 1,688.90 dolar oldu.

Yatırımcının bazı düşen hisseler ve değer kaybı yaşayan para birimlerinden kaçması sebebiyle rallisini sürdürerek 11. yıla taşıyan altın 6 eylül tarihinde tüm zamanların rekorunu kırarak 1,921.15 dolardan işlem gördü. Doların 6 majör para birimi karşısında yüzde 3 değer kazanması ile altın bu ay yüzde 2.3 değer kaybetti.

“Makul miktarda nakit tutuyoruz.” diyen Harris Private Bank baş yatırım yetkilisi Jack Ablin, “Benim  altında gördüğüm ise fazla uzuağa koşmuştu. Biraz soluklanması gerek.” yorumunda bulundu.

ABD’de 1.2 trilyon dolarlık kesinitiyi içeren bütçe görüşmelerinde bir sonuca varılamamasının ardından Asya hisseleri düşüşünü altıncı güne taşıdı. Bloomberg’in verilerine göre ETF’deki altın varlıkları dün rekor kırarak 2,341.939 metrik tona tırmandı.

“Avrupa ve ABD egemen ülke borç sorunun dışında kalmadığı sürece altın para, külçe ve ETF’deki varlıkların tamamında akışlar bekliyoruz.” diyen Samsung Securities Co analisti Simon Francis “Küresel ekonominin görünümü kötüleşmeye devam ederken ABD de daha fazla düşük faiz politikasını koruyamayacak.” yorumunda bulundu.

Kaynak: BloombergHT

Yatırım Borsa Yatırım Borsa