Ana Sayfa » Posts tagged 'altın piyasada'

Etiket Arşivi: altın piyasada

Altın piyasada çeyrek altın 163 liraya düştü 25.08.2011

25.08.2011 altın fiyatları yorumu bölümünde son günlerde altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve altın piyasa analizini sizlere aktarıyoruz.

Altın piyasada çeyrek altın 163 liraya düştü.Altın fiyatlarındaki yükseliş yoksa bir balon muydu?
Altın fiyatları daha da düşecek mi?
Konuyla ilgili olarak hazırlanan altın yorumları makalesi aşağıda yer almaktadır:

Altın fiyatlarında son dönemde art arda görülen rekorlar yerini sert düşüşe bıraktı. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1729 dolara kadar geriledi. Altın önceki gün 1911 doları aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşmıştı. Böylece son üç günde altındaki düşüş yüzde 10’u aştı. Spot altın sadece dün yüzde 4 düşerek son 2.5 yılın en sert düşüşünü yaşadı.

Emtia uzmanı ve stratejik yatırımcı Dennis Gartman altın balonunun patladığını savundu. Gartman şunları söyledi: “Yakın geçmişte alıtn alan yatırımcı korkunç bir hata mı yaptı? 1900 doların üzerinden fiyat 2 günde 1800 doların altına indi. Altın yukarı merdivenle çıkar, aşağı asansörle iner. Mevcut tablo alım fırsatı sunmuyor, alım fırsatı çoktan geçti. Kısa zamanda 150 dolar düşer, gelecek 1.5 ayda 1650 dolara iner.”

ÇEYREK 163 LİRAYA DÜŞTÜ

Altının ons fiyatındaki düşüş iç piyasaya da yansıyor. Çeyrek altın 163 liraya, altının gram fiyatı da 100 liranın altına indi.
Kaynak:www.borsagundem.com

Altın rekor tazeledi

Kapalıçarşı altın fiyatları yorumları bölümünde  gelişmeleri sizlere aktarıyoruz.Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporu:

“ALTIN 1682.50 DOLAR/ONS’LA REKOR TAZELEDİ

Altın Perşembe günü, Asya ve Avrupa piyasalarını 1660 ‘ 1670 dolar/ons bandında sakin seyirle geçmesinin ardından, ABD’de zilin çalmasıyla alımları karşıladı. Avrupa Merkez Bankası’nın, beklendiği üzere faiz oranlarını yüzde 1.5 düzeyinde bırakması, altın’ı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1682.50 dolar/ons’a tırmandırdı.

Karar, Bölge parasını düşüşten koruyamazken, borç krizinin İtalya ve İspanya’ya sıçrayabileceği endişeleri ile dünya borsalarında da sert düşüşler yaşandı. Trichet, toplantıda, son dönemdeki verilerin, ekonomik büyümenin hızının yavaşladığına işaret ettiğini, belirsizliğin özellikle yüksek olduğunu dile getirdi ve Merkez Bankası’nın genel stratejisinde bir değişiklik olmadığını ekledi. Wall Street, 2009 finansal krizinin ortasından bu yana kaydedilen en sert satışlarla ciddi bir düzeltme yaşarken, dolar’a dönen yatırımcılar, altın‘ı da elden çıkardılar.

ABD’nin işsizlik başvurularındaki artış beklentisinin tersine düşüş kaydedilmesi borsaların artıya dönmesine yetmedi. Sarı maden gün içinde 40 dolar/ons’u aşan oynama ile 1640 dolar/ons’a kadar geri çekildi. Perşembe günü itibariyle, rezerv para dışında kalan yatırım enstrümanlarında düşüş yaşanırken euro/dolar paritesi 1.41 seviyesine geri çekildi. Altın 1647.49 dolar/ons seviyesinden günü bitirirken, gümüş yüzde 6.7’lik ciddi kayıp ile 38.89 dolar/ons’ta dengelendi. Ham petrol fiyatları gerilemeyi sürdürürken Nymex 90 dolar/varil’e Brent 111 dolar/varil’e dayandı. Bugün için yatırımcılar ABD’nin tarım dışı istihdam verisine odaklandılar. Açıklanacak diğer ekonomik veriler Almanya’dan endüstriyel üretim, ABD’den işsizlik oranı, ortalama kazançlar şeklinde.

Perşembe günü İstanbul Altın Borsası’nda 717 kg altın ve 1,150 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Altın’da fiyat bandı oldukça genişti. 1660 -1678.50 dolar/ons olarak aralığında işlem gören sarı maden kapanışı 1676 dolar/ons ile önceki günün 7 dolar üzerinde gerçekleştirdi.

Altın işlemlerinin 466 kg’ı T0, 226 kg’ı T1, 25 kg’ı T2 vadelere gerçekleşti. ”

 

Yatırım Borsa Yatırım Borsa