Ana Sayfa » Posts tagged 'altın piyasası'

Etiket Arşivi: altın piyasası

Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları düşüyor

Fed başkanının açıklamaları sonrası altın fiyatları düştü

Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesindeAltın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde işlem görmektedir. Altın fiyatları ons bazında saat 16:04 itibariyle 1220 dolardan işlem görmektedir.

Altın New York’ta, Fed’in faiz oranları için tahminlerini yükseltmesinin ardından son sekiz ayın en düşük seviyesine indi. Platin bu yılın en düşük seviyesini gördü.

Dolar bugün euro karşısında, Fed politika yapıcılarının gösterge faizin 2015 yılı sonunda ulaşacağı seviye için tahmin medyanını, Haziran ayındaki seviyesi olan yüzde 1.125’ten yüzde 1.375’e çıkarmasının ardından 14 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Yüksek faizler, altının cazibesini azaltıyor, zira metal yalnızca fiyat kazançları yoluyla yatırımcısına getiri sağlıyor ve yükselen dolar metale yönelik değer koruma talebini azaltıyor.

Altın 2013 yılında, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya hazırlandığı yolundaki endişelerle, 12 yıl süren çıkışını durdurdu. Fed, varlık alımlarını bu yıl, dünkü ile birlikte, yedi kez düşürdü. Metal, ABD ekonomisindeki iyileşme işaretleri ile birlikte, bu yıl ilk kez çeyrek dönem bazında zarara doğru ilerliyor. Fiyatlardaki düşüş, altınının RSI göstergesinin geçen haftadan bu yana 30 seviyesinin altında kalmasına neden oldu. Bu durum, teknik analize göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yükselmeye hazırlandığını işaret ediyor. (daha&helliip;)

Draghinin açıklamaları altın piyasasını nasıl etkiler?

Avrupa Merkez Bankası açıklamaları

Avrupa Merkez Bankası açıklamaları

Günlük altın yorumları ile sizlerleyiz. Piyasa analizleri ve altın analizlerini sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.Avrupa Merkez Bankasından yapılan açıklamalar piyasaları nasıl etkiler?

Piyasalardaki gelişmelere gerek döviz cephesinde gerekse de altın cephesinde nasıl yankı uyandırır?

Günlük altın yorumu aşağıda yer almaktadır.

Bugün merkez bankası faiz kararları için genel beklenti hem İngiltere hem de Avrupa Merkez Bankası için “bekle ve gör” politikasının devamı şeklinde.

14.45’te Avrupa Merkez Bankası’nın %0.75 olan faizi sabit tutacağını düşünenlerin sayısı bir hayli fazla ama faiz indirimi bekleyen büyük bankalar da bulunuyor. Bunun sebebi son aylarda Avrupa’daki resesyonun iyice derinleşmesi ve ECB Başkanı Draghi’nin de kabul ettiği şekilde artık Almanya’yı da içine alması.

Draghi göreve geldiğinden beri 3 defa 25 baz puanlık faiz indirimi yaparak cesur hamlelerde bulunabildiğini gösterdi, bu yüzden tekrar bir faiz indirimi gelmez demek çok ididalı olur. Draghi de son basın toplantısında ekonomik görünüme dair olumsuz konuşarak bunun için zemini yavaştan hazırlamış oldu.

Faiz indirimi ile ilgili tek sıkıntı depozito faizinde de 25 baz puan indirim olursa (ki politika faizi ile beraber hareket ettiriyor ECB) faizler negatife düşecek. ECB, para piyasalarının dengesini bozacak bu hamleyi istemiyor. O halde faiz indirimi gelirse sadece politika faizinde gelir diyebiliriz.

Bizim beklentimiz bugün faizlerin sabit kalması şeklinde, bu yüzden 14.45’te büyük bir piyasa hareketi beklemiyoruz. Önemli olan ECB Başkanı Draghi’nin 15.30’daki konuşması olacak.

Draghi bugün yeni ekonomik tahminleri açıklayacak ve büyük ihtimalle beklentilere gelen revize oldukça can sıkıcı… Eğer büyüme beklentisine yönelik aşağı revize enflasyon beklentisinde de keskin düşüşle birleşirse o zaman piyasa bunu (daha&helliip;)

Akşam analizi – 7 şubat 2012

Altın fiyatları bugünü nasıl tamamladı?
Altın fiyatlarında ons bazında seyir hangi yönde olmaktadır?
Serberst piyasa altın fiyatları ile kapalı çarşı altın fiyatları gün sonunu nasıl tamamlıyor?
Altın yorumu ve altın analizleri ile yine sizlerleyiz:

Sabah saatlerinde artıda seyreden altın yönünü aşağı çevirdi. Altın, dün önce kar satışları ardından da güçlü dolar nedeniyle 26 Ocak tarihinden beri en düşük seviyesine geriledi. 3 Şubat cuma tarihinde ise ABD tarım dışı istihdam verisinin tahminlerin üstünde açıklanması ile altın yüzde 2 kadar geriledi.

Altının hareketlerinde Yunanistan’ın önemli bir faktör olduğunu düşünen Tong Yang Securities kıdemli traderı Park Jong Beom “Altın için büyük resim hala daha değişmiş değil. Avrupa’nın başı hala daha belada ve ABD faiz oranları da düşük seviyesini sürdürecek.” açıklamasında bulundu. Haftanın ikinci gününde de sarı maden tepki satışlarına devam etmek istemektedir.

Gün içerisinde 1712,12 seviyesine kadar gerileyen sarı maden kanalın alt noktasından dönerek tekrar yükselmeye çalışmaktadır. Eğer altın 1712 dolar desteği üzerinde tutunmaya çalışırsa yükselişlerine devam etmesi ve 173*’lü seviyelere kadar çıkması beklenilmektedir.

Gün içerisindeki satış baskısı altın fiyatlarının 1712 dolar desteğini kırmasına neden olursa 1690 dolar seviyesi gün içerisinde hedeflenmesi gereken önemli bir destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği sarı maden için yaşanılacak kar satışlarına dikkat etmeli ve bu satışlar altın için alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Geri çekilmelerde maksimum hedef olarak 1650 dolar olarak görülmektedir. Genel görünüm ise 1530 dolar seviyesinin üzerinde yükselişlerin devam edeceği ve hedefin ise yeniden 19**’lü seviyeleridir.

Pivot; 1733

Destek; 1712-1703-1690

Direnç; 1729-1744-1752

altın fiyatları akşam yorumu

Kaynak: Lider Forex

Altın kar satışlarıyla geriliyor – 02.12.2011

Altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ediyor. Altın fiyatlarında son günlerde peş peşe gelen yükselişlerden sonra altın fiyatları gerilemeye başladı.
Altın piyasası kar satışlarıyla geriliyor. Altın fiyatlarının gerilemesiyle ilgili analizi sizlere sunuyoruz:

Üst üste dört gün yükseliş kaydeden altın ABD imalat sanayi verilerinin de tahminlerin üstünde gelmesinin ardından kar satışları ile geriliyor. Paladyum ise bir yıldaki en büyük haftalık kazancına hazırlanıyor.

Külçe altının onsu yüzde 0.4 kadar düşüşle 1,738.05 dolara gerilerken Singapur’da ise yerel saatle 11.29’da 1,743.47 dolardan işlem gördü. Altın bu hafta 28 ekim tarihinden itibaren yüzde 3.6 değer kaydetti. Paladyum ise yüzde 0.3 yükselişle 632.75 dolardan işlem görürken son beş günde yüzde 11 değer kaydetti.

“ABD’den gelen herhangi iyi bir veri altının önünü kesmeye yetiyor.”  diyen National Australia Bank ekonomisti Alexandra Knight, “ABD dolarının fonlanmasının ucuzlatılmasının ardından altında fiyat düşüşleri görülebilir.” yorumunda bulundu.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Altın kontratı günü düşüşle kapattı – 24.11.2011

Altın piyasası çeyrek altın fiyatları ile cumhuriyet altını fiyatlarını sizlere sunduğumuz sitemizde altın yorumlarını da sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.

Altın piyasası analizleri bölümünde Ulukartal Kapital tarafından hazırlanan 24.11.2011 tarihli altın kontratları analizini aşağıda sizlere sunuyoruz:

Altın kontratları günü, %0,20’lik düşüş ile 101,595 seviyesinden kapattı. Gün sonu uzlaşma fiyatı 101,415 olurken, gün içinde en yüksek 102,000 , en düşük 101,000 seviyeleri test edildi.

Kontratta altının ons fiyatının 1705$ seviyelerinden 1680$ seviyelerine kadar düşmesinin olumsuz etkileri gözlemlendi. 102,200 / 103,400 direnç, 100,800 / 100,000 seviyeleri destek konumundadır. Genel olarak ekonomik gelişmeler ve haberlerin altın kontratlarında volatiliteyi oldukça arttırdığı bu günlerde, yatırımcılarımızın ekonomik verileri yakından takip etmelerini ve verilere göre pozisyon almalarını tavsiye etmekteyiz.

Bugün yurtdışından gelecek olan PMI verileri piyasaların takibinde olacaktır.

Kaynak: Ulukartal Kapital

Yatırım Borsa Yatırım Borsa