Ana Sayfa » Posts tagged 'altın tüyoları'

Etiket Arşivi: altın tüyoları

Altın yükselecek mi, düşecek mi

Altın fiyatlarında meydana gelen hareketlilik, yatırımcıyı kaygılandırıyor. Altında yukarı yönlü hareket devam edecek mi? Konuyla ilgili makaleyi sizlere sunuyoruz:

Dünya ekonomileri belirsizlik tünelinden bir türlü çıkamazken yatırımcıların güvenli limanı altın tekrar hareketlendi. Özellikle Avrupa kaynaklı tedirginlik halkasına ABD’nin temerrüde düşme riski ve kötü gelen makro veriler de eklenince yatırımcıların para piyasalarına olan ilgisi hızla geriledi. Bu da (Çin ve Hindistan’ın yüksek talebiyle) şu sıralar özellikle altına yarıyor. Eskiden sadece savaş dönemlerinin yatırım aracı olan altın son yıllarda işler iyice kötüleşse de sürekli yükseliyor. Nisanda 1.566 dolar/onsla rekor kırdıktan sonra bir miktar gevşeyen altın, bugünlerde tekrar harketlenmiş durumda. Altın son bir yılda yüzde 35 artış kaydetti. Uzmanlar bu yükselişin yıl sonuna hatta önümüzdeki bir kaç yıl daha süreceğini söylüyor. Tabii ki bunların somut kanıtları da var…

Öte yandan yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuruna bağlı olarak 24 ayar altının gram fiyatı tarihi bir rekor kırarak 79.60 TL’ye çıktı.

SEVGİ VE KORKU TİCARETİ

Peki altın fiyatlarının yükselişine neler sebep oluyor? Bir tarafta korku ve kaygının getirdiği sonuçlar diğer yandan sevgi gösterme aracı olması bu değerli metale olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Yani mali piyasalardaki bozulmalar bireysel yatırımcıları, fonları ve merkez bankalarını altına yöneltiyor.

Diğer yandan altın doğumgünlerinde, dini bayramlarda ve düğünlerde hediye olarak kullanılıyor. Bu, özellikle Asya ve Hindistan’da fiziki altına talebi artırıyor. Dünya nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan ülkelerin GSYİH’si yüzde 8-9 oranında artıyor. Ve bu bölgelerdeki insanların tüketimi arttığı gibi fiziki ve yatırım aracı olarak altına olan ilgisi artıyor.

“İKİYE KATLANABİLİR”


(daha&helliip;)

20 haziran güne başlarken altın piyasa analizi

20 haziran güne başlarken altın piyasa analizi aşağıda yer almaktadır. Günlük emtia fiyatları ve emtia yorumlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Hedefonline ( http://www.hedefonline.com ) Tarafından Hazırlanan Altın Analiz Raporu:

Altın: Sabah Analizi

Bakır başta olma üzere temel metal fiyatlarında gerileme yaşanıyor. Keza petrol fiyatlarında, başta ham petrol olmak üzere satıcılı bir seyir izliyor. Altın fiyatlarında üst sınırlara yakın bir yerdeyiz dolayısıyla aşağı yönlü bir hareket görebiliriz. 1547 seviyesi kritik seviyemiz ve bu seviye aşağısında satış baskının ön plana geçme ihtimali yüksek bulunuyor. 1547 aşağısında hedefimiz 1522 seviyesi olacaktır.

1547’nin aşılması söz konusu olursa, bu durumda altın fiyatlarının tekrar tarihi zirveler yapmasını bekleyebiliriz.

Destekler: 1532 – 1527 – 1522

Dirençler: 1537 – 1541 – 1547″

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

26.05.2011 Emtia yorumu

 

Altn nfiyatlarının gün içinde yukarı yönlühareket etmesi bekleniyor:

Altın fiyatları perşembe günü singapur piyasasında küçük çaplı bir yükselişle son üç haftanın en yüksek seviyelerine yakın fiyatlardan işlem görüyor. Euro’nun Avrupa Birliği borç kaygıları nedeniyle baskı altında kalması altın fiyatlarına destek veriyor. 1.525 doların üzerine çıkan altında yukarı hareketin sürmesi bekleniyor. Kaynak:borsagundem.com

12 mayıs emtia fiyatlarının seyri


Altın konusundaki gelişmeleri ve altın fiyatlarını sütemizden takip edebilirsiniz:

Altın ve gümüş fiyatları, Avrupa’da borç krizinin düzelme işaretleri göstermemesi ve küresel enflasyonun hız kazanması sonucu, metallere yönelik değer koruma amaçlı talebin artması ile birlikte yükseldi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,506.60 dolara kadar çıktı. Metal, dün yüzde 1 düştükten sonra, bugün Singapur saati ile 10:49’da 1,504.88 dolar seviyesindeydi. Gümüş vadelileri ise yüzde 1.1’lik kazanç ile yüzde 1.3’lük kayıp arasında dalgandıktan sonra 3.46 dolar seviyesine geldi. Metal dün yüzde 7.7’lik bir kayıp yaşamıştı.

Commerzbank AG’den emtia araştırma müdürü Eugen Weinberg, bilgilendirme notunda, “Düşük fiyatlar daha büyük çaplı fiziki alımlar için kullanılıyor” dedi ve “Değerli metaller enflasyon ve Avrupa borç krizi nedeniyle talep görüyor ve bu durum bir süre daha sürecek gibi görünüyor” şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere Merkez bankası Başkanı Mervyn King, dün yaptığı açıklamada, enflasyonun “rahatsız edici biçimde yüksek” olduğunu söyledi ve yetkililer bu yılın ilerleyen döneminde faizin artırılabileceği yönünde işaretler evrdi. Çin’de enflasyon Nisan ayında yüzde 5’in üzerinde kaldı ve analistlerin tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den yetkililer dün Yunanistan’ın dördüncü gözden geçirmesi için biraraya geldi. Yunanistan’ın Haziran ayında 12 milyar euroluk kredi dilimini alabilmesi için bu gözden geçirme şart.

Altın 2 Mayıs’ta ons başına 1,577.57 dolara kadar çıkarak rekor seviyeye ulaşmıştı. Metal 2010 yılında yüzde 30’luk yükselişinin ardından, bu yıl yüzde 6’lık bir yükseliş gösterdi.Kaynak:borsagundem.com

Bugünkü fiyatlar 09.05.2011


Rest FX altın yorumu aşağıda yer almaktadır:

Cuma günü tarımdışı istihdam verisinin beklenenin üzerinde iyi gelmesi sonucu altında 1470 seviyelerinden alımların geldiği görüldü. 1498 seviyesine kadar alımların devam ettiği altında kapanışta bu seviyelere yakın yerlerden gerçekleşti. Bugün sabah saatlerinde 1508 seviyelerinden işlemlerin devam ettiği altında 1515.60 seviyesine kadar alımların devam etmesi beklenebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılması halinde 1523.40 seviyesi yeni direnç seviyemiz olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 1506.50 ve 1500 seviyesi destek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Destek: 1506.50 – 1500.00 – 1492.20

Direnç: 1515.60 – 1523.40 – 1531.25

Yatırım Borsa Yatırım Borsa