Ana Sayfa » Posts tagged 'altın üretimi'

Etiket Arşivi: altın üretimi

Ülkemizdeki Altın Miktarı ve Üretimi

Türkiye’deki altın üretimi ve altın miktarıyla ilgili olarak aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

Yaklaşık 1980 yılında Türkiye de altın aramaya başlayan MTA yer altındaki altınların haritasını çıkardığında herkes çok şaşırmıştı. Zira herkes Türkiye de bu kadar altın olduğuna inanamamıştı.

Kuvayi Milliye Eylemciler teşkilatı yaptığı araştırmada Türkiye’nin altın haritası hakkında bir rapor hazırladı. Raporda Anadolu’da en büyük canlı altınları Toros Dağları içindeki Bolkar Dağları ve Erzurumdaki Karadağ’da olduğu saptanılmış.

Rapora göre tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu da birçok altın eser mevcut. Buna göre topraklarımızda çok miktarda altın olabilir görüşünden hareketle araştırmalarını sürdüren bilim adamları işlenmesi en kolay altın rezervlerinin Bolkar Dağında bulunduğunu belirtiyorlar. Hitit uygarlığının Bu Bolkar dağındaki altından yararlandığını belirten raporda bu bölgede yaklaış 354.000 ton altın rezervi bulunduğunu ve bu kaynakta tonda 9 gram gibi çok yüksek verimlilikte altın bulunduğunu aktarıyorlar.

Çanakkalede de madendağ yöresinde de zengin altın rezervlerinin bulunduğu saptanmış. Altın içeren cevherlerin bulunduğu diyer yörelerimiz Rize – Çayeli , Ergani , Artvin , Yusufeli ve Esendere’de olduğu, Kastamonu Küre’deş Bakibaba , Aşıköy yataklarında da Dünya ortalaması olarak kabul edilen tonda 2.5 gram altın rezervlerine rastlanmıştır.

Türkiye de yaklaşık 6500 ton olduğu sanılan altının yaklaşık 200 milyar dolarlık bir karşılığı bulunuyor. Ülkemizde bu kadar yüksek miktarda bir zenginlik varken neden hala değerlendirilmediğini kimse bilmiyor.

Yeterli kaynağın bir türlü aktarılmadığı maden işletmeciliğine aktarılan para Dünya ortalamasının çok altında. Türkiyede altın madenlerinin aramalarına harcanan risk sermayesi yılda yalnızca 30 milyon dolardır. Dünya ortalaması 5 milyar dolar gibi yüksek bir meblağdır. Ülkemizde de çıkarılan altın her yıl artmaktadır. 2011 yılı için hedef 38 tondur.

Altın üretiminde Çin, Avustralya, Güney Afrika, Rusya, ABD ve Kanada yüzde 54 gibi bir paya sahiptir. Altın tüketiminde ise Çin, Avustralya, Güney Afrika, Rusya, ABD ve Kanada’nın, dünya altın üretimindeki payının yüzde 54 Hindistan, Çin, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan ilk sıralardadır. Altın üreten değil de tüketen bir ülke olan Türkiye de yılda 6 milyar dolar sadece altın ithalatına harcanıyor. Topraklarımızda bol miktarda altın varken bu parayı her yıl yabancılara veriyoruz.

Yatırım Borsa Yatırım Borsa