Ana Sayfa » Posts tagged 'altın yatırımcısı ne yapmalı'

Etiket Arşivi: altın yatırımcısı ne yapmalı

Altın yatırımcısı ne yapmalı? Altın grafiği analizi

Altın yatırımcısı ne yapmalı?
Altın grafiği analizi eşliğinde haftalık altın analizi ve altın yorumu bölümümüzde sayın Ateşan Aybars tarafından hazırlanan makaleyi sizlere sunuyoruz:

Görüldüğü kadarıyla, önde gelen merkez bankalarının birlikte müdahalesi ile AB bankalarına likidite sağlanması Avrupada kriz geçici olarak tatile başlatırken, Çin’in munzam karşılıkları düşürmesi piyasalarda risk iştahını öne çıkardı. Her ne kadar ABD ve AB’de kemer sıkma politikaları ile büyüme endişeleri devam etse bile kısa vade için, özellikle ABD’de nispeten iyileşen ekonomik verilerle yıl sonuna kadar iyimserlik devam eder. Dünya liderleri, merkez bankaları ve yatırımcılar Ağustos ve Kasım aylarındaki karamsar beklentilerini bir yana koyup en azından kısa vade için daha olumlu, yatırmları teşvik eden bir ortam bekliyorlar.

Doğal olarak, sermaye piyasalarında sert çıkışlar oldu, Dow Jones neredeyse 500 puan yükseldi. Şimdilik, yeni bir risk iştahı yada iyimserlik dozu heyecan verici olmakla birlikte 6 ay sonra yada bir yıl içinde enflasyon endişeleri başlar. Yükselen enflasyon ile kuzeni olan faiz oranları da yükselerek her türlü finansman maliyetlerini ve  emtia fiyatlarının yükselmesi sebep olur. Zaten, FED’in en az 2013 ortasına kadar faiz oranlarını aşırı düşük tutacağı beklentisi arka planda enflasyonu besliyor.

AB’de sorunlu bankalara sağlanan likidite sayesinde, problemli bankaların ucuz fonlama, likidite sorunu, sermaye yeterliliği vs. gibi problemleri çözülür mü bilinmez ama bilinen şey şudur; Dolar fonlama maliyetlerinin düşürülmesi doları zayıflatır, adeta faiz oranlarının düşürülmesi gibi dolar değer kaybeder ve tüm emtia fiyatları zayıf dolar ile yükselir. Özellikle, altın enflasyona karşı son derece hassas olan bir emtia özelliği ile hedge (enflasyondan korunma) amaçlı talebi artacaktır.

*Aralık Vade Günlük Altın (COMEX)

Diğer yanda, Çin’in munzam karşılıkları düşürmesi ise devam edecek gibi görülüyor. Bu tür ekonomik kararlar bir kez için alınmaz. Çin ekonomik büyüme’de gaz’a basıyor ve munzam karşılıkları tekrar yada çeşitli aralıklarda birkaç kez düşürmesi devam edecektir ki bu da risk iştahını artıracak ve altın ve diğerlerinin fiyatını yükseltecektir.

Ayrıca, merkez bankalarının rezerv çeşitleme faaliyetleri devam ediyor. Güney Kore merkez bankası geçen ay rezervlerini artırmak amacıyla Londra borsasından 15 ton altın satın alarak Kasım sonu itibarı ile toplam rezervlerini 54.4 ton’a çıkardı. Diğer birçok Asya merkez bankalarının da satın alma faaliyetleri devam ediyor. Bu tür faaliyetler küresel altın fiyatı için, diğer emtia fiyatlarından farklı olarak, taban oluşturup fazla düşmemesi için destek oluşturur.

-Stresi olmayan bir yatırım stratejisi

Altın’a doğrudan spot piyasada yada vadeli kontrat sözleşmeleri satın alarak yapılan yatırımlar küçük yatırımcılar için oldukça stresli aynı zamanda o kadar da yönetimi zor bir süreçtir. Yakında Türkiyede de başlayacak olan opsiyon sözleşmeleri ile ihtiyaç ve beklentilere yönelik yatırım yapmak daha kolaydır hemde daha az zaman harcayarak.

Altın fiyatı için bir-iki ay gibi kısa vadede ciddi bir yükselme (balon) beklemeyen ama mevcut momentumu ile 1800 doları zorlayacağını düşünen yatırımcılar için stresi olmayan (risk ve getirisi önceden bilinen) ‘Bull Call Spread’ iyi bir seçim olabilir. Bunun için Şubat vadeli 1750 dolar/ons kullanımı olan alım opsiyonu (Call) satın alınır (bugünkü piyasa fiyatı  sözleşme -100 ons- başına 5900 dolar).

Eş zamanlı olarak aynı vadeli 1800 dolar kullanım fiyatı olan alım opsiyonu satılır (piyasa fiyatı 3800 dolar). Altın fiyatı 1800 dolar yada üzerine çıkacaksa neden doğrudan alım opsiyonları ile yetinmiyoruz diyebilirsiniz!. Doğrudan alım opsiyonu, her ne kadar spot yada vadeli sözleşmeler kadar riskli olmasa bile çıplak opsiyon pozisyonları kalbi zayıf olan yatırımcıları yorar ve altın fiyatındaki iniş-çıkışlar fazlasıyla sıkıntı verebilir. Oysa, spred pozisyonu ile hem vade öncesi getiri potansiyeli yüksektir hem de maliyet düşürülmüştür.

Bu stratejinin maliyeti sözleşme başına 2100 dolar (5900- 3800). Vade sonunda maksimum kazanç (2900 dolar) altın fiyatının 1800 dolar/ons ve üzerinde kapatması ile gerçekleşir. 1750-1800 dolar/ons arası maliyetin üzerinde yada altında getiri olabilir ama en kötü senaryo altın fiyatının 1750 dolar/ons altında kapatması ile gerçekleşir ve tüm yatırım (2100 dolar ) kaybedilir.  Bu strateji’nin ömrü yada vade sonun kalan gün (VSKG) sayısı 52.

Kaynak: Bloomberg HT – Ateşan Aybars

sarı maden neden düşüyor? Altın yatırımcısı ne yapmalı?

Altın fiyatları neden düşüyor?
Altın yatırımcısı ne yapmalı?
Altın piyasasında yükseliş ne zaman başlar?

Altın fiyatları analizleri ve altın yorumlarını sizler aktarmaya devam ediyoruz:

Altın fiyatları dün gelen sert satışlar sonucu 1630 destek seviyesine geriledi. Bu seviyeden gelen alımlar ile tekrar 1650$ seviyesinin üzerine çıkmayı başaran fiyatlarda şuan 1650$ seviyesi destek konumunda çalışmaktadır.

Bu sabah itibari ile 1660$ seviyelerinden işlem gören altın fiyatlarında gün içi düşüşlerin alım fırsatı yaratabileceğini düşünmekteyiz. Yatırımcılarımızın gün ,içerisinde aşağı yönlü tepkilerde 1650 – 1645 $ seviyelerinden alış pozisyonuna girilmesinin, 1640 $ seviyesinin stop olarak belirlenmesinin ve yukarıda 1675 – 1685 $ seviyesinin hedeflenmesinin uygun olabileceğini öngörmekteyiz.

İşlem volatilitesinin oldukça yüksek olduğu bu günlerde mutlaka stop’lu işlemler açılmasını ve gelebilecek açıklamaların takip edilmesini önermekteyiz.

Kaynak:

http://www.itrade.com.tr/analiz/- Ulukartal Analiz – 444 1 858

Altın fiyatları düşebilir – 30.06.2011

Döviz fiyatlarında hareketlilik ve gösterge faiz oranlarının arttırılma ihtimali altında aşağı yönlü bir seyir başladı.  Altın yatırımcına tavsiyelere devam ediyoruz:

Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gösterge faiz oranlarını artıracağı spekülasyonu ile euro tırmanışa geçen euro sebebiyle altın, 2 ayın en düşüğünü zorlayaraka değer kaybedebilir.

Önceden yüzde 0.2 değer kaybeden spot altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek Seul’de 11.12’de 1,511.60 dolardan işlem gördü. Geçtiğimiz ay yüzde 1.8 gerileyen altın fiyatları bu ay ise yüzde 1.6 değer kaybetti. New York Comex’inde işlem gören ağustos teslimli altın kontratının onsudeğişmeyerek 1,512 dolarda kaldı.

“Altın son zamanlarda euroya karşı çok duyarlı.” diyen Korea Exchange Bank

Futures uzman traderı Hwang Il Doo, “Faiz oranlarının artması temelde altın için pek hayra alamet görünmez. Yatırımcının boşlukta kalmasıyla işlemler de dalgalı seyir izleyecektir.” yorumunda bulundu.

Avrupa Merkez bankası Başkanı Jean-Claude Trichet geçtiğimiz salı günü politika yapıcıların 7 temmuzda yapılması beklenen toplantıda faiz oranlarının artırımı beklentisi ile ilgili ihtiyatlı modda olduklarını açıklamıştı. Avrupa Merkez, faiz oranlarını neredeyse son 3 yılda ilke kez geçtiğimiz nisan ayında artırdı. Avrupa tüketici fiyatlarının haziran ayında ivme kazandığını gösterir veriler açıklanmadan önce euro, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazandı.

Altın, geçtiğimiz 10 yılda tırmandıktan sonra 2011’de ise yüzde 6.4 değer kazandı. Avrupa’nın borç krizi ise altının 2 mayısta 1,577.57 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmasına oldukça yardımcı oldu.Yunanistan euro bölgesinin iflas eden ilk ülkesi olmamak için uğraş veriyor.

Spot gümüşün onsu ise pek fazla değişim göstermeyerek 34.895 dolarda kalırken üst üste ikinci ayda düşüşe hazırlanıyor. Spot paladyumun onsu yüzde 0.9 değer kazanarak 757.50 dolara ulaşırken spot platinin onsu ise pek değişim göstermeyerek 1,723.20 dolardan işlem gördü.

Kaynak:borsagundem.com

Yatırım Borsa Yatırım Borsa