Ana Sayfa » Posts tagged 'altın yorum'

Etiket Arşivi: altın yorum

Bankalar da altın alım-satımı yapacak

Çeyrek altın piyasasında yukarı yönlü hareket devam ederken altının gramı serbest piyasada 97 liraya yaklaştı. Altın fiyatlarında artış yükselen doların da etkisiyle TL bazında belirgin bir şekilde artış göstermeye devam ediyor.

Altın piyasasıyla ilgili bir gelişme de bankacılık sektöründe yaşanıyor. Bankaların altın alım ve satım işlemi yapmaları gündemde. Konuyla ilgili olarak  İSO Kuyumculuk Meclisi Başkanı İmam Altınbaş tarafından yapılan açıklama aşağıda yer almaktadır.Altının onsu şu dakikalarda 1664 dolardan işlem görmektedir. Piyasaların nabzını tutmaya ve gelişmeleri sizler için aktarmaya devam ediyoruz.

Başçı’nın açıklamaları ve piyasalar

Merkez Bankası Enflasyon Beklentisi

Merkez Bankası Enflasyon Beklentisi

Enflasyonla ilgili beklentilerini indiren Merkez Bankası başkanının açıklamaları ile bunların piyasalar üzerindeki etkisinin nasıl olabileceğine ilişkin değerlendirmeyi sizlere sunuyoruz.

TCMB enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon beklentisinde 6.5 %luk beklentisini %6.2 ye indirdi.

TCMB başkanı gelişmiş ülkelerdeki parasal genişleme hamlelerinin riskleri besleyebileceğini ve kredi hareketlenmesi yaşanabileceği belirtirken Türk Lirası karşılığında döviz tutma maliyetini yükseltme sinyali verdi.
Jeopolitik olarak da risklerin varlığına dikkat çeken TCMB kriz ortamlarına yönelik likidite ayarları planlarının olduğunu ve finansal sektöre yönelik tedbirlerin her iki konuda da minimum sancı ile atlatılması planlarından bahsetti.
Başçı özellikle gıda fiyatlarındaki artışlara dikkat çekerken ,arz yönlü sıkıntıların varlığına dikkat çekti.
Başçı  petrol fiyatında sene sonu beklentisini 110 dolara indirdiklerini açıkladı.Eski beklenti varil başına 120 dolardı. (daha&helliip;)

Ralli yavaşlayabilir

Altın fiyatlarındaki ralli devam ediyor ancak altın fiyatlarındaki hızlı yükselişin hurda altının satılmasıyla yavaşlayabileceği belirtilmektedir.
Altın yorum ve analizleri Altın yorumları bölümümüzde yayınlanmaktadır:

HSBC uzmanları, altın fiyatlarında yakın zamanda kaydedilen yükselişin, hurda satışlarını arttırabileceğini düşünüyor. Fakat bu artış, ralliyi tersine çevirmektense yavaşlatacak nitelikte. Banka yetkilileri, yüksek fiyatların gelişmekte olan ülkelerden gelen mücevher alımlarını azaltabileceğini ve hurda satışlarını yükseltebileceğini belirtmekte.

Şayet fiyatlar gerilemezse, bu ikili hareket yatırım amaçlı altın alımları tarafından soğurulması gereken hatırı sayılı miktarda külçe açığa çıkarabilir. Verilere göre, Endonezya ve Güneydoğu Asya’dan gelen hurda altın miktarında ciddi bir artış bulunmakta.

Bu esnada HSBC, son senelerde olduğu gibi, gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının döviz rezervlerinde

(daha&helliip;)

Altın şu an alınmalı mı? 12.03.2011

Günlük altın yorumları bölümünde şu anki fiyatlardan altın alınmalı mı sorusuna cevap arıyoruz. Konuyla ilgili olarak Destek Menkul Değerler Araştırma’nın altın yorumunu sizlere sunuyoruz:

Ortadoğu gerginliğinin sürmekle birlikte, Suudi Arabistan’daki ılımlı tablonun korunmasıyla krizin
bölgeye yayılma riskinin kontrol altında kalması petrol fiyatlarına ve piyasalara bir nebze rahatlama
sağlamış görünüyor. Ayrıca, güçlü ekonomik veriler ve Fed’in ek likidite desteğinin sonuna gelinmekte
olduğu düşüncesi, altın fiyatlarında aşağı yönlü düzeltme hareketlerine neden oluyor.

Diğer taraftan, Ortadoğu risk unsurunun tam ortadan kalkmamış ve AB ile ilgili yol haritasının halen
netleşmemiş olması güven ortamıyla ilgili soru işaretlerini de gündemde tutuyor.

Önümüzdeki hafta Fed’in faiz toplantısında, tahvil alım desteğinin sonlandırılabileceğine yönelik sinyaller gelmesi, altın fiyatlarındaki aşağı düzeltme hareketlerinin devam etmesine neden olabilir.

Teknik olarak da, geçen hafta sonuna doğru gelen satışlar yönün aşağıya dönebileceğine işaret ediyor. 1.411 doların altında kapanış olması durumunda 1.389,5 dolar yön dönüş seviyeleri test edilebilir. Alımların güçlenebilmesi için ise 1.430 doların üzerinde kapanış olmalı.

Altın Piyasa Yorumları 22.02.2011

Altın piyasa bugünkü altın yorumları bölümünde Rest FX altın yorumunu sizlere sunuyoruz. Altın fiyatlarını sitemizden takip edebilirsiniz:

Global siyasi harekette gerginlik tırmanmaya devam ettiği için metal fiyatlarında yükseliş sürüyor. Şuan için kaos ortamının devamının geleceğini tahmin edersek altın fiyatlarının kısa hareketlerle aşağı gelerek, sert hareketlerle yukarı gidebileceğini söyleyebiliriz. Yeni pozisyona girerken altın fiyatlarının yönünün hem teknik hemde psikolojik olarak yukarı olduğunu akıldan çıkarmamk gerekiyor.

Destek:  1381.80 – 1375.00 – 1367.70

Direnç:   1406.00 – 1421.00 – 1431.00

Yatırım Borsa Yatırım Borsa