Ana Sayfa » Posts tagged 'altın yorumu'

Etiket Arşivi: altın yorumu

Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak?

Eylül ayında altın fiyatları ne oldu?

Eylül ayında altın fiyatları ne oldu?

Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak? Sarı maden FED kararlarıyla düşüş yaşarken eylül ayının üçüncü haftasını da  düşüşle kapatacak gibi.

Altın, Fed’in faiz tahminlerini yükseltmesi sonucu doların güçlenmesi ve metale yönelik değer koruma talebinin azalması ile birlikte, son sekiz ayın en düşük seviyesine düşmesinin ardından, üçüncü hafta üst üste kayba yöneldi.

Spot altın dün ons başına 1,225.15 dolarda seyrettikten sonra bugün Singapur saati ile 08:44’te 1,224.63 dolara geldi. Metal dün 1,216.03 dolar ile 2 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metalin 14 günlük RSI göstergesi yedinci gün üst üste 30 seviyesinin altında kaldı. Bu, Haziran 2013’ten bu yana en uzun 30 seviyesinin altındaki seyri işaret ediyor ve teknik analize göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yakında yükselmeye başlayabileceği anlamına geliyor.

Altın bu hafta, Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin 14 ayın zirvesine çıkması ve beşinci haftayı da kazançla geçmeye yönelmesi ile birlikte yüzde 0.4 kaybetti. Fed yetkilileri, ABD merkez bankasının bu haftaki ile birlikte bu yıl yedinci kez azalttığı varlık alımlarını sonlandırdıktan sonra faizi kaydadeğer bir süre sıfır seviyesi yakınında tutma taahhüdünü yinelesine karşın, gösterge faizin gelecek yılın sonuna kadar daha keskin bir artış gösterebileceği tahmininde bulundu. (daha&helliip;)

Erdem BAŞÇI Finans Zirvesinde Konuştu

Son günlerde altın piyasasında hareketli günler geçirmekteyiz. Açıklanan QE3 ile birlikte tırmanışa geçen altın fiyatları gelen kar satışları sonrası gerileme gösterirken Uzak doğudan gelen savaş naraları ve Çinin de aprasal genişlemeye gitmesiyle beraber altın fiyatlarında yeni düşüşler gözlenmeye başladı.

Bugün itibariyle altın fiyatlarındaki kayıp %0.12 seviyelerinde kalırken piyasalar durgun bir günü geride bırakmış oldu.

Sayın Erdem BAŞÇI’nın yaptığı konuşmanın videosu aşağıda yer almaktadır:Çin piyasaları nasıl etkiler?

Merhaba, haftanın son işlem gününe yaklaşırken Çin’den gelen haberler altın fiyatlarının yükselmesini sağlıyor. Çin enflasyon rakamları ile ilgili yapılan analizlerde Merkez Bankalarının ilave tedbirler almak durumunda kalmak zorunda kalacaklarından hareketle altın fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketlenme gözlenmektedir.

Çin verisinin piyasalar üzerindeki etkisini ele alan güncel videoyu sizlere sunuyoruz:Altının onsun saat 10:24 itibariyle 1.616 dolardan işlem görmektedir. Serbest piyasada çeyrek altın 151 liradan alıcı bulmakta iken gram altının fiyatı ise 92.71 olarak işleme devam etmektedir.

FED yolun sonunda,QE3 kaçınılmaz

Altın fiyatlarında Q3 beklentisi

Altın fiyatlarında Q3 beklentisi

Son dönemde piyasaları etkileyen Parasal Genişleme dedikoduları ile ilgili söylentiler gün geçtikçe artmakta ve bunların artık bir söylentiden öteye geçtiği gözlenmektedir.

FED için yolun sonuna gelindiğini ifade eden Michael Feroli, artık her yolun kaçınılmaz olarak deneneceğini ifade etti. Bu açıdan bakıldığında Q3 kararı kesin gibi görünmekle beraber bu kararın Ağustos 2012 ayında alınmayabileceği, ,eylül 2012 ye de kalabileceği konuşulmaktadır.

Bu haberlerin yayılmasıyla birlikte altın fiyatlarında bir miktar gerileme olsa da aradaki 1 aylık sürenin uzun vadeli yatırımcı için pek de bir anlam ifade etmediği ortadadır.

Konu hakkında yazılmış olan analizi sizlere sunuyoruz:

Fed Başkanı Ben Bernanke, kısa vadeli borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek ve ABD’nin büyümesini desteklemek üzere Fed’in banka rezervleri için ödediği faizi düşürebilir.

17 Temmuz’da Kongre’ye sunum yapan Bernanke, 3  yıldan bu yana yüzde 8’in üzerinde seyreden işsizlik  oranını düşürmek için yüzde 0.25’te seyreden mevcut politika faizini indirmenin Fed’in uygulayabileceği parasal gevşeme (daha&helliip;)

Çin ve Hindistan altın yorumu – 24.02.2012 Uluç ŞIKYILDIZ

Altın rezervini arttırmaya devam eden Çin altın fiyatlarını yükselten bir etkiye sahip. Şimdiye kadar 13.5 milyar dolarlık altın almış durumdalar:

Özellikte gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının altın talebinin vurgulandığı World Gold Counci (WGC) raporu geçtiğimiz günlerde yayımlandıktan sonra hep alışları gördük.Bunun tersi haber de Hindistan’dan geldi ki..Beklediğimiz gelişme idi.

Öncelikle raporun detaylarına bakalım.

Özellikle Çin agresif şekilde altın talebinde.Her ne kadar bu alışlar rezervin büyüklüğü yüzünden diğer ülkelerin rezervlerine oranla hala küçük yüzde de kalsa da artış oranı çok ciddi.Çin altın alışları %20 artışla 756.8 metric ton a ulaşmış durumda.Çok kaba bir hesapla bu alışların 125 metric ton net alış olduğunu vurgulayalım.Ve örneği şöyle verelim. (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa