Ana Sayfa » Posts tagged 'altın yorumu günlük'

Etiket Arşivi: altın yorumu günlük

ABD öncü büyüme verisi analizi

ABD Öncü Büyüme Verisi Yorumu

ABD Öncü Büyüme Verisi Yorumu

Piyasalar yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerek ABD gerekse de Avrupa cephesinden gelen açıklamalar altın fiyatlarını etkiliyor.

Bugün piyasaların beklediği ABD öncü büyüme rakamlarının açıklanması ne anlama gelmektedir ve piyasalar açıklamaya nasıl tepki verir?

Konuyla ilgili yorumu sizlere sunuyoruz:

Bugün ABD Öncü Büyüme rakamlarının açıklanma günü. Önceki büyüme %2.2’den %1.9’a aşağı revize edilmiş durumda. Bugün açıklanacak oran için beklentiler ise %1.5’i gösteriyor.

Bu beklentiler anket sonucu ortaya çıkan rakamlar. Peki başka kaynakları kullanarak beklenti oluşturmamız mümkün mü? Bloomberg ekonomistleri bunu araştırmış ve çok ilginç bir sonuca ulaşmışlar.

Büyüme dediğimizde GSYH’nın büyüme oranından bahsediyoruz. GSYH da üretimin göstergesi olduğuna göre üretimde kullanılan hammaddelerin kullanımına bakabiliriz. Araştırma sonucu ortaya çıkan bilgilere göre kimyasalların %66, petrolün %72, metallerin ise %79 aynı oranda artıp azaldığını görüyoruz GSYH ile. Ama ülkenin ürettiği atık oranına baktığımızda korelasyonun %82 ile en yüksek seviyede olduğunu görüyoruz.

Yani ülkenin ürettiği çöp miktarı %82 oranda büyüme ile doğru oranda hareket ediyor.

(daha&helliip;)

Gümüş piyasasındaki gelişmeler

Altın piyasasında yukarı yönlü hareketlenme var ve altının onsu 1620 dolara yaklaşırken gümüş cephesinde durum nasıl?

Gümüşün onsu 27.70’den satış yaparken gün içi gümüş yorumunu sizlere sunuyoruz:

Bugünkü gümüş yorumu

Bugünkü gümüş yorumu

Gümüş son dönemde sıkıntılı bir grafik çizdi. Son iki yılın dip seviyelerine yakın seyrediyordu. Bunda Altın-Gümüş oranının Altın lehine seyretmesinin de etkisi vardı bir süredir.

Temmuz 24’te gördüğü 26.60 Dolar seviyesi son 1.5 yılın en düşük seviyesi olan 25.90’dan çok da uzak değildi. Sonrasında özellikle Perşembe günü Draghi’nin İngiltere’deki konuşmasının yarattığı olumlu hava ile ay zirvesine doğru tırmandı 3%’ü geçti son 3 günkü getirisi.

Altının çok primli olmasından ve önemli direnç seviyelerinin hemen altında olmasından kaynaklı. Altın-Gümüş oranı bir süre Gümüşün lehine çalışabilir.

Altın’da şuan raporlarımız doğrultusunda Al demekten uzağız. Bu seviyelerde alıcı olmak için güç verici gelişmeler gerekli. Gümüşte de Altın ile aynı doğrultuda bekle düşüncesindeyiz. Altın alımının yanına gümüş eklemenin daha karlı olabileceği zamanlardayız.

Gümüşün avantajı..Altın gumüş rasyosunun yüksekliği ve euro iştahı ile tıpkı euro bazında altındaki gevşeme gibi altın gümüş rasyosunda da gevşeme gelebilir.Bu süreçte altın yatay iken gümüş 0.70 cent ile 1.25 dolar arası kendini (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa