Ana Sayfa » Posts tagged 'altın yükseliyor'

Etiket Arşivi: altın yükseliyor

Yunanistan ile ilgili gelişmeler altını yükseltiyor

Yunanistan krizinde gelen iyi haberler altın fiyatlarını yükseltirken, krizin derinleşebileceği şeklinde yapılan yorum ve açıklamalarsa ise altın fiyatlarını geriletiyor.

New York Emtia Borsası’nın COMEX Bölümü’nde altın fiyatları, günün erken saatlerindeki zayıf seviyelerinden kurtularak yükselişe geçti. Fiyatların düzelmesindeki en büyük etken, Yunanistan’ın merakla beklenen yardım pakedini alacağına dair duyulan güvenin tazelenmesiydi.
Nisan ayına vadeli altın sözleşmeleri, gün içindeki işlem saatlerinde Avrupa kaynaklı kötümser haberlerle 1.706,70 dolara kadar gerilerken dolar da euro karşısında daha kuvvetli bir konuma yükselmişti. Devam eden saatlerde AB’den gelen olumlu haberler, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketine hak kazanacağı düşüncelerini piyasalara yaydı ve euro dolar karşısında yükselişe geçti. Altın ve gümüş de durumdan istifade ederek kuvvetlenme kaydetti ve 1.730 dolar seviyelerine kadar çıktı.
Alman medyasında, Avrupa Merkez Bankası’nın portföyünde bulunan vadesi yakın bonoları yeni basılmış olanlarla takas edeceği haberinin çıkması, yatırımcıların altın ve gümüşe dönmesinde etkiliydi.
Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr

Külçe altına ilgi artabilir, altın yükseliyor

Doların gerilemesi altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini olumlu etkilemekte ve altın fiyatlarındaki yükselişin de külçe altına olan ilgili arttırması beklenmektedir.
Altın piyasasında külçe altın fiyatları, gümüş fiyatlarıve gram altın fiyatları ile çeyrek altın fiyatlarını anlık olarak yukarıdaki bölümlerimizden takip edebilirsiniz:

Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar artışla 1,666.10 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 10.57’de 1,665.98 dolardan işlem gördü. Paladyumun onsu ise yüzde 0.8 kadar değer kazanarak 12 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 672.25 dolara ulaşırken platinin onsu ise yüzde 1 kadar tırmanışla 5 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,538.25 dolara yükseldi.

ABD fabrika üretimi geçtiğimiz ay yüzde 0.9 tırmarak 2010’dan beri en büyük kazancı gösterirken inşaat sektörü ocak ayında dört yıldan fazlasının yükseğine çıktı. Dün euro karşısında 11 kasım tarihinden beri en çok düşüşünü gösteren dolar ise bugün açıklanacak olan işsizlik başvuruları verisinin öncesinde değişim göstermeden seyrediyor.

Altın kendini 1,650 dolar seviyesine oturtmuş görünüyor.” diyen Australia & New Zealand Banking Group Ltd analisti Nick Trevethan, “Son verilerle dolar biraz daha yer kaybederken külçeye olan ilgi için kapıları biraz daha açabilir.” yorumunda bulundu.

Dolar bu yıl euro karşısında yüzde 0.6 ve 6 majör para birimi karşısında da yüzde 0.3 değer kazanırken altın ise yüzde 6.3 artıda seyrediyor. ETF’deki altın varlıkları ise dün neredeyse dört haftanın yükseği olan 2,354.942 tona ulaştı.

Kaynak: BloombergHT

Altın istikrarlı bir şekilde yükseliyor – 01.12.2011

01.12.2011 altın yorumları bölümünde sizlerleyiz. Altın fiyatları istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş yurt dışı kaynaklı bir yükseliş olarak göze çarpmaktadır.

Altın piyasası altın fiyatlarında yatırımcıların kar realizasyonlarına karşı dikkatli olmaları istenmektedir:

Fed’in liderliğindeki 6 büyük merkez bankasının doların daha ucuza fonblanacağını açıklamasının ardından piyasaların ateşi düşerken altın da yüksleişini dördüncü güne taşıdı.

Spot altının onsu Singapur’da yerel saatle 8.59’da yüzde 0.2 artışla 1,749.35 dolardan işlem gördü. Geçtiğimiz ay yüzde 1.8 artış gösteren altın böylece üst üste ikinci aylık kazancını gerçekleştrimiş oldu. Bloomberg’in derlediği verilere göre ETF’deki altın varlıkları dün 2,356.002 metrik ton ile rekor kırdı. New York Comex’teki şubat teslimli altın vadelilerinin onsu yüzde 0.2 artışla 1,754.10 dolardan işlem gördü.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, konuyla ilgili dünyanın en büyük merkez bankalarının Avrupa bankalarına daha ucuz dolar sağlamasının ardından tüm kıymetli metallerin hızla yükselişe geçtiğini belirtti.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Altın Italya haberiyle yükselişe geçti – 29.11.2011 altın yorumları

Altın fiyatları Italya haberiyle yükselişe geçti . gün içerisinde altın fiyatlarındaki gelişmeleri anlık olarak sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.
Canlı altın fiyatları ile Kapalı çarşı altın fiyatları ve Altınkaynak altın fiyatlarını da sitemizden canlı olarak takip edebilirsiniz:

Avrupa’daki borç krizinin kıymetli metallere olan talebi tırmandırması ile altın Londra’da yükselişini ikinci güne taşıdı.

İtalya, bugünkü tahvil ihalelerinde yeninden, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’yı mali yardım çağrısında bulunmaya yönelten yüzde 7 seviyesinin üzerinde borçlanmak durumunda kaldı. İhaledeki 7.5 milyar euro (10.1 milyar dolar) satış miktarı ise maksimum hedefin altında kaldı. Euro Bölgesi maliye bakanları bugünkü toplantılarında kurtarma fonu kullanarak sorunlu ülkelerin tahvil borcunun ne kadarını sigorta edebileceklerinin yollarını görüşüyorlar.

“Euro bölgesindeki istikrarsızlık sürdüğü müddetçe piyasa katılımcıları büyük miktarlarda altını likiditeye çevirmekte isteksizliklerini sürdürecekler.” diyen VTB Capital analisti Andrey Kryuchenkov, “Altındaki aşağı yönlü seyir sınırlı kalacaktır.” yorumunda bulundu.

Spot altının onsu yüzde 0.2 ya da 3.13 dolar artışla Londra’da yerel saat ile 11.23’te 1,715.47 dolardan işlem gördü. Altın fiyatları ise dün yüzde 1.7 artış gösterdi. New York Comex’teki şubat teslimli altının onsu yüzde 0.3 değer kazanarak 1,719 dolar oldu.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Yükseliş devam ediyor – 28.10.2011

28.10.2011 altın yorumları bölümünde sizlerleyiz. Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket devam edecek gibi görünüyor. Altın fiyatlarındaki yükselişim gram altın fiyatlarına doğrudan yansımaması dolara yapılan müdahalelerden kaynaklanmaktadır.

Bugünkü altın yorumu olarak İntegral Menkul tarafından hazırlanan bugünkü altın fiyatları analizini sizlere sunuyoruz:

Altın fiyatlarındaki yükseliş trendi devam etmektedir. Şuan 1730 seviyesi destek, 1750 seviyesi direnç olarak çalışmaktadır. Fiyatlar bu sabah itibari ile 1743$ seviyelerinden işlem görmektedir. Altın fiyatlarında yükselişin devam edebileceğini ve gün içi düşüşlerin alım fırsatı yaratabileceğini düşünmekteyiz. 1750 direncinin kırılması altın fiyatlarını 1775 seviyelerine kadar taşıyabilir.

Yatırımcılarımızın gün ,içerisinde aşağı yönlü tepkilerde 1735 – 1725 $ seviyelerinden alış pozisyonuna girilmesinin, 1715 $ seviyesinin stop olarak belirlenmesinin ve yukarıda 1750 – 1760 $ seviyesinin hedeflenmesinin uygun olabileceğini öngörmekteyiz.

İşlem volatilitesinin oldukça yüksek olduğu bu günlerde mutlaka stop’lu işlemler açılmasını ve gelebilecek açıklamaların takip edilmesini önermekteyiz.

Kaynak:İntegral Menkul (444 1 858)  – http://fore (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa