Ana Sayfa » Posts tagged 'altında son durum'

Etiket Arşivi: altında son durum

Altın yükselecek mi, düşecek mi

Altın fiyatlarında meydana gelen hareketlilik, yatırımcıyı kaygılandırıyor. Altında yukarı yönlü hareket devam edecek mi? Konuyla ilgili makaleyi sizlere sunuyoruz:

Dünya ekonomileri belirsizlik tünelinden bir türlü çıkamazken yatırımcıların güvenli limanı altın tekrar hareketlendi. Özellikle Avrupa kaynaklı tedirginlik halkasına ABD’nin temerrüde düşme riski ve kötü gelen makro veriler de eklenince yatırımcıların para piyasalarına olan ilgisi hızla geriledi. Bu da (Çin ve Hindistan’ın yüksek talebiyle) şu sıralar özellikle altına yarıyor. Eskiden sadece savaş dönemlerinin yatırım aracı olan altın son yıllarda işler iyice kötüleşse de sürekli yükseliyor. Nisanda 1.566 dolar/onsla rekor kırdıktan sonra bir miktar gevşeyen altın, bugünlerde tekrar harketlenmiş durumda. Altın son bir yılda yüzde 35 artış kaydetti. Uzmanlar bu yükselişin yıl sonuna hatta önümüzdeki bir kaç yıl daha süreceğini söylüyor. Tabii ki bunların somut kanıtları da var…

Öte yandan yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuruna bağlı olarak 24 ayar altının gram fiyatı tarihi bir rekor kırarak 79.60 TL’ye çıktı.

SEVGİ VE KORKU TİCARETİ

Peki altın fiyatlarının yükselişine neler sebep oluyor? Bir tarafta korku ve kaygının getirdiği sonuçlar diğer yandan sevgi gösterme aracı olması bu değerli metale olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Yani mali piyasalardaki bozulmalar bireysel yatırımcıları, fonları ve merkez bankalarını altına yöneltiyor.

Diğer yandan altın doğumgünlerinde, dini bayramlarda ve düğünlerde hediye olarak kullanılıyor. Bu, özellikle Asya ve Hindistan’da fiziki altına talebi artırıyor. Dünya nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan ülkelerin GSYİH’si yüzde 8-9 oranında artıyor. Ve bu bölgelerdeki insanların tüketimi arttığı gibi fiziki ve yatırım aracı olarak altına olan ilgisi artıyor.

“İKİYE KATLANABİLİR”


(daha&helliip;)

Altın Piyasa Yorumları 22.02.2011

Altın piyasa bugünkü altın yorumları bölümünde Rest FX altın yorumunu sizlere sunuyoruz. Altın fiyatlarını sitemizden takip edebilirsiniz:

Global siyasi harekette gerginlik tırmanmaya devam ettiği için metal fiyatlarında yükseliş sürüyor. Şuan için kaos ortamının devamının geleceğini tahmin edersek altın fiyatlarının kısa hareketlerle aşağı gelerek, sert hareketlerle yukarı gidebileceğini söyleyebiliriz. Yeni pozisyona girerken altın fiyatlarının yönünün hem teknik hemde psikolojik olarak yukarı olduğunu akıldan çıkarmamk gerekiyor.

Destek:  1381.80 – 1375.00 – 1367.70

Direnç:   1406.00 – 1421.00 – 1431.00

Yatırım Borsa Yatırım Borsa