Ana Sayfa » Posts tagged 'altının analizi'

Etiket Arşivi: altının analizi

Gün sonu yorumu – 31.01.2012

Bugünkü altın fiyatları ve altın analizlerini sizlere sunduğumuz sitemizde sizlere günlük altın analizlerini aktarıyoruz.
Aşağıda yer alan altın yorumu Venn Danışmanlık tarafından hazırlanmıştır:

ALTIN..POZİSYONLAR..

Altında 80 den bu yana en iyi sene başı performansını göstererek sert şekilde yükselen ve arkasına Fed in parasal genişleme ihtimalini de alan altın için beklenilen senaryonun çok öncesinde yaşanan bu sert yükseliş fiyatlara pozisyonların eşlik etmemesini sağladı.

Biz de yorumlarımızda bırakın gitsin havamızı korurken,piyasadaki oyuncuların da benzer yorumu yaptıklarını görmekteyiz.

En son yayımlanan rapora  göre altında net alış pozisyonları 126 937 kontrata ulaşmış olsa da -400 tonun biraz altında-bunun geçen sene ortalarında yaşanan altın rallisindeki alış pozisyonlarının henüz yarısında olduğunu belirtmek gerek.Fed rüzgarının pozisyonlarda %10 artışa sebep olmasına rağmen henüz alımdaki net pozisyonun 600 tonu aşmamasını yatırımcıların bekle ve gör tercihi ile açıklamak gerek.

Haftaya 130 000 lerin hemen  başlayan alım pozisyonları 8238 kontrat artarak 138142 kontrata ulaşmış durumda.Satış pozisyonlarında kapatılan kontrat sayısı ise 1721.Halen 11 000 in üzerinde satış kontratı bulunmakta.Bu da haftalık alış pozisyonlarında yaklaşık %9 artış demek.Altında geçen Cuma açık olan-net olarak değil-663 000 kontrat bulunmakta.

Kaynak: Venn Danışmanlık – Uluç ŞIKYILDIZ

Yatırım Borsa Yatırım Borsa