Ana Sayfa » Posts tagged 'Altının yükselişi'

Etiket Arşivi: Altının yükselişi

Emtianın yükselişi ve dolar fiyatı

Altın fiyatlarındaki yükseliş, dövize rağmen devam ediyor. Altının onsu 1779 dolardan işlem görürken 1800 dolara ramak kalmış durumda.
Gram altın 100 lirayı bulurken çeyrek altın 160 liradan alıcı bulmakta:

Dolardaki değer kaybı ve düşük faiz oranlarının değerli metal talebini artırması altın fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor. Platin fiyatları ise beş ayın zirvesinde seyrediyor.

Dolar Almanya’da IFO Endeksinin Şubat ayında 109,6’ya yükselmesiyle 16 para biriminin 13’ü karşısında değer kaybetti. Bank of America bir raporunda enflasyon beklentilerinin yükseldiğini belirtti. Bazı yatırımcılar enflasyona önlem almak amacıyla altın satın alıyor.

Londra’daki Nomura International’da analist olan Saeed Amen, bugünkü bir raporunda “Düşük faizler göz önüne alındığında altındaki yükseliş trendinin sürmesini bekiyoruz” ifadelerini kullandı. Amen’e göre bu çeyreğin sonunda metal fiyatı 1,850 dolar/ons, bu yıl sonunda ise 2,000 dolara ulaşabilir.

Platin fiyatları ise bugün 1,733.91 dolar olarak 22 Eylül’den beri zirveye çıktı. Bunda Güney Afrika’nın en büyük platin madenindeki grev etkili oldu.

Spıt gümüşün ons fiyatı ise 34.6625 dolar olurken paladyum fiyatları da yüzde 0.8 gerileyerek 718.25 dolar oldu.
Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com

Yatırım Borsa Yatırım Borsa