Ana Sayfa » Posts tagged 'Bernanke Günü'

Etiket Arşivi: Bernanke Günü

LTRO ve Bernanke Günü

Yuvarlak masamızda günün iki önemli olayını masaya yatırıyoruz.Önce bu iki önemli konu üzerine konuşalım.Sonra da kısa kısa yanıtlar alalım.Ltro ne anlama geliyor diyerek başlayalım söze.Evet ne anlama geliyor?

Uluç Şıkyıldız: LTRO 1..Aman ha Lehman sonrası başımıza sıkıntı gelmesin,ülkeler batmasın,finansal kuruluşlar çökmesin,Avrupa dibe gitmesin eylemi idi.Başarılı oldu.Önce faizler indi.Sonra bu ucuz faizle ciddi para verildi uzun vadede.LTRO 2 nin başarısı ya da başarısızlığını LTRO 3 var ya da yok diyerek değerlendireceğiz.Kısacası şu anda LTRO ihtiyacın olduğu ortamda parasal pompalama mıdır yoksa aynı zamanda krizle başetme yolu olarak seçilmiş bir eylem midir.Ona bakacağız.Çünkü şöyle birşey var LTRO içinde.Tamam bunu alanlar bir şekilde ihtiyacı var gibi algılanıyor ilk algı olarak ama sonuçta ucuz bir kredi varbunu alan gidip başka yerde kullandığı zaman bilançosunda kar yazacak.Bu da unutulmamalı.

Kemal Dişçi: FED in qe2 sinden daha büyük para olduğunun altını çizelim herbir LTRO’nun.Birincisi Yunanistan’da zarar yazan bankalara sunulmuş alın bunu yıpranmayın,ben sizden kötü teminat da alırım diyen bir babanın çağrısı gibi idi.Tam katılım oldu.Bugünkünde durum biraz farklı.Normalde bugün bunun etkisinin Yunanistan’a tahvil takasında evet anlamı taşıdığını da unutmamak gerek.% 50 saç traşı bir anda %53.5 oldu.Çatlak ses yok.Bunun LTRO etkisi ile olduğunu söyleyelim.Talep miktarının 500 civarında bir para pompalamaya yakın olacağını beklemek gerek.Ama ECB kalkıp 700 verirse ve talep 500 ü geçerse kötü sonuç çıkarmak gerek diye düşünüyorum.

Ulaş Akıncılar: Lehman konusu çok doğru bir benzetme, herkesin hemfikir olduğu konu çok büyük çaplı bir bankacılık krizinin kapısından dönüldü, ECB bankalara can simidi attı ama şunu da belirtelim bu iş sıkıntıları sadece erteledi, birçok banka yine sıkıntıya düşecek bu can simidi çekildiğinde. Şimdilik ise herkes memnun, borsalar tahviller ralli yaptı. Ne anlama geliyor LTRO, ucuz para anlamına geliyor bu para da yolunu bulup hisselere tahvillere emtialara gidiyor.

Kısa kısa sorular gelecek sizlere.O yüzden hemen Bernanke ile devam edelim.Bu gece köşeye sıkışacak mı?

Uluç Şıkyıldız:Bir kere şunu bilelim.Bernanke köşeye sıkışmaz.Çünkü elinde iyimserlik aşılayabileceği done de mevcut,korku salacağı da.Bernanke her yönden güçlü gidiyor toplantıya.Yunanistan konusu çözülmese idi sert tavrını tekrarlayabilir diye düşünebilirdik ama bugün durum farklı.Şimdilik Yunanistan birliğin içinde,Avrupa para

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa