Ana Sayfa » Posts tagged 'bugünkü altın yorumu'

Etiket Arşivi: bugünkü altın yorumu

25.10.2015 Altın Fiyatları FED’den Gelecek Haberi Bekliyor

imagesAltın fiyatları, Amerika Birleşik Devletlerindeki borçlanma maliyetlerinin artacağına ilişkin beklentiler nedeniyle düşüşe devam etti. An itibariyle serbet piyasada altının onsu 1163 $’dan işlem görürken 24 ayar altın 108 liradan işleme devam etmektedir.

Altın, yatırımcıların ağırlığını, Fed’in bu haftaki toplantısı öncesi, zayıflayan küresel ekonomik görünüme karşı ABD’de borçlanma maliyetlerinin artırılabileceği beklentisine çevirmeleri ile birlikte, üç günlük düşüşünün ardından kayıplarını korudu.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,162.25 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 10:37’de 1,164.65 dolara geldi. Metal Cuma günü, dolardaki sıçrama ile birlikte, 1,159.05 dolara kadar düşerek 13 Ekim’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın yatırımcıları, politika yapıcılarının Salı günü iki gün sürecek toplantıları başlamadan önce, 2006’dan bu yana ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağını anlamak için Fed’i takip ediyor. ABD’de merkez bankacılar faiz artırımının zamanlamasını belirlemek için büyüme, enflasyon ve işgücü piyasası üzerinde dururken, Çin Merkez Bankası geçen hafta faiz indirimine gitti ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario draghi teşvik programının artırılacağını işaret etti. Dolar geçen hafta Mayıs ayından bu yana en en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Altın fiyatlarında seri düşüşler ne anlama geliyor?

Altın fiyatlarında son yılların en ciddi düşüşleri yaşanıyor. Bu düşüşler yatırımcıları korkuturken altın fiyatlarının nereye kadar ineceğine ilişkin de kaygılar arttırarak devam ediyor.

Altın yorumlarıyla sizlere ışık tutmaya çaba gösteriyoruz. Aşağıda altın fiyatlarının düşüş trendine girmesiyle beraber oluşan atmosferi yorumlayan bir analizi ve akabinde de bugünkü altın fiyatlarında gelinebilecek seviyeleri ve kısa pozisyonlarda nasıl davranılabileceğine ilişkin analizlerin yer aldığı videoyu sizlere sunuyoruz.

ALTIN, 6 hafta üst üste düşüş göstererek son 8 yıldan beri en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi ve 4 Ekim’den beri %8 değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası FED’in varlık alımını genişlettiği son toplantısıyla beraber 1722 gören ALTIN, bizim de eşlik ettiğimiz şekilde sonrasında hemen o akşam gerilemeye başladı. Daha önceki raporlarımızda konunun üzerinde detaylarıyla durmuştuk ama tekrar bir özet geçmek yatırımcılar açısından faydalı olacaktır.

ALTIN parıltısını niye kaybetti? ALTIN’ın iki tane önemli desteği var.  Bunlardan biri volatilite. Piyasadaki dalgalanma, (daha&helliip;)

Altın piyasa Bernanke ile coştu

Bernankenin bu akşam yaptığı konuşma

Bernankenin bu akşam yaptığı konuşma

Bernanke’nin konuşması sona erdi. Bu haftanın ve hatta bu ayın en önemli verisi olarak ifade edilen bu konuşma esnasında altın fiyatlarında hareketlilik yaşandı.

Varlık alımı konusunda bir sürpriz yaşanmadı konuşmada. Konuşma beklenenleri olduğu karşılamış oldu. Bernake’nin bu kaşam yaptığı konuşmanın satır başlarını sizlere aktarmıştık. Bu akşamki konuşma sonrası gerek altın piyasası gerekse de pariteler nasıl etkilenecek?

Konuyla ilgili analiz aşağıda yer almaktadır:
Bu akşamki FOMC kararları sonrası basın toplantısında konuşan Bernanke verilen para politikası kararlarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Konuşmasına istihdamki zayıflık ile başlayan Bernanke, varlık alım programının şarltara göre değiştirilebileceğini, bu konuda esnek olduklarını açıkladı.

%6.5’lik yeni düşük faiz referansına da açıklık getiren Fed başkanı ne %6.5’luk işsizlik oranına ne de %2.5’lik enflasyon oranına ulaşılması varlık alımlarının otomatik olarak duracağı anlamına gelmez dedi.

Varlık alımı ile düşük faiz politikası arasındaki farka da dikkat çeken Bernanke, bu iki politika bir birinden tamamen bağımsız ve farklı kriterlere göre belirleniyor dedi. Bernanke varlık alımı yakın dönem için ekonomiye momentum (daha&helliip;)

Bugün açıklanacak veriler – 10.12.2012

Yeni bir haftaya daha merhaba derken bugün açıklanacak olan verileri sizlere sunuyoruz. Bu hafta da geçen hafta gibi altın piyasa üzerinde önemli etkiye sahip gelişmelerin yaşanacağı bir hafta olacak. Haftanın en önemli gelişmesi kuşkusuz ki Bernanke’nin konuşması olacak.

09:00 EUR Alman Ticaret Dengesi (Beklenti:15.5B Önceki:16.9B)
09:45 EUR Fransız Endüstriyel Üretim (Aylık) (Beklenti:0.2% Önceki:-2.7%)
10:00 TRY GSYH (Yıllık) (Beklenti:2.5% Önceki:2.9%)
10:00 TRY Türkiye Sanayi Üretimi (Yıllık) (Beklenti:-2.50% Önceki:6.20%)
11:00 EUR İtalyan Endüstriyel Üretim (Aylık) (Beklenti:-0.3% Önceki:-1.5%)
11:30 EUR Sentix Yatırımcı Güveni (Beklenti:-16.9 Önceki:-18.8)
12:00 EUR İtalyan GSYH (çeyreklik) (Beklenti:-0.2% Önceki:-0.2%)
12:00 EUR İtalyan GSYH (Yıllık) (Beklenti:-2.4% Önceki:-2.4%)
15:15 CAD Konut Başlangıçları (Beklenti:200.0K Önceki:204.1K)

Kaynak:İntegral Menkul

Dünya altın konseyi açıklamaları altını üşürdü

28 Kasımda altın neden düştü?

28 Kasımda altın neden düştü?

28 kasımdaki altının düşüş sebebi yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Konuyla ilgili açıklama aşağıda yer almaktadır:

Dünya altın konseyinden gelen açıklamada Dünya’nın en büyük altın tüketicilerinden Hindistan’da altın talebinde 2012 sonunda yüzde 19 azalma görülebileceği belirtildi.

ABD’nin mali uçurumunda çözüme yaklaşılamaması ile baskılı olan dış piyasalardan dolayı haber öncesi satış baskısında olan Altın’da, bu haber ile beraber geçen hafta görülen fon girişlerinin tersine döndüğünü ve kısa vade spekülatif fonlarda fon çıkışı olduğunu görmekteyiz.

Dikkat çeken seviyeler aşağıdadır:

Destek: 1710 / 1703 / 1695 / 1690 / 1682

Direnç: 1721 / 1725 / 1732 / 1737 / 1740

Kaynak:İntegral Menkul

Yatırım Borsa Yatırım Borsa