Ana Sayfa » Posts tagged 'Çin’in altın fiyatlarına etkisi'

Etiket Arşivi: Çin’in altın fiyatlarına etkisi

Çin’in altına etkisi

Altın fiyatlarındaki yükseliş yerini düşüşe bırakıyor. Altının onsu şu dakikalarda 1717 dolardan işlem görmektedir.
Çin’den yapılan açıklamalar nedeniyle düşen doların da etkisiyle yükselmeye başlayan altının seyrini sizlere aktaracağız:

Çarşamba günü altın fiyatı neredeyse %1 artış kaydetti. Sarı metal 1.736 dolara kadar yükseldi. Yunanistan’ın yeni bir yardım paketi alabileceğine dair şüpheler, sarı metalin yükselmesinde etkili oldu. Ancak Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan’ın Avrupa’ya destek olma sözünün ardından, borsa ve emtia da altınla birlikte yükselişe geçti.
Yunanistan’daki gelişmeler finans piyasalarına yön vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın kemer sıkma politikalarını uygulamaya daha da yaklaştığı yönündeki söylentiler artıyordu, ancak konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.
Son iki haftadır altın fiyatı bir türlü 1.750 dolar seviyesinin üstünde tutunmayı başaramadı. Bu seviyenin yukarıya doğru kırılmasının ardından, her seferinde fiyat keskin bir düşüş yaşadı.
Ancak altın konusunda ümitli yatırımcılar var. Bunlardan bir tanesi, ünlü yatırımcı George Soros. Resmi kayıtlar, Soros’un fonları için yüklü miktarda SPDR Gold Trust (GLD) Borsa Yatırım Fonu alımı yaptığını gösteriyor. Soros 2011’in son çeyreğinde elindeki GLD hisselerini, 48.350’den, 85.450 adete çıkarttı. Hisselerin değeri kabaca 14,3 milyon dolar.

Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr

Yatırım Borsa Yatırım Borsa