Ana Sayfa » Posts tagged 'Dünya Altın Konseyi'

Etiket Arşivi: Dünya Altın Konseyi

Altın stoklarında 450 ton artış bekleniyor- 02.12.2011

02.12.2011 tarihli altın yorumları ve altın fiyatları analizleri bölümümüzde en güncel altın haberleri ve altın yorumlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.
Merkez bankalarının altın stoklarında 450 ton artış bekleniyor. Konuyla ilgili makale yazımızın devamında:

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.54 düşerek günü tamamlarken bugüne ise küçük yükselişlerle başıyor. İran gerginliği ve alınan ambargo kararları sonrasında petrolde risk primi fiyatlara katılıyor ve ABD tipi ham petrol 100.31 Dolar’da. Brent petrol 109.46 Dolar’dan işlem görüyor ve değerli metaller yükselişte.

Son gelen açıklamalara gore Kore Merkez Bankası da rezervlerine 15.4 metrik ton altın eklemiş durumda.

Dünya Altın Konseyi’nden gelen açıklamaya gore bu yıl Merkez Bankaları’nın 450 ton stok artışıyla yılı tamamlamaları bekleniyor. Diğer yandan yatırım fonlarındaki fiziki altın toplamı da 2.356 ton ile rekor seviyede.

Spot altın 1.745 Dolar’dan işlem görürken gümüş 32.89 Ons / Dolar’da. Buğday ve kahve düşüşte buna karşın soya ve buğdayda cılız alımlar hakim. Baz metaller sakin seyrederken bakırda % 0.7’lik bir yükseliş görülüyor.

Kaynak:

Gökhan Şen
Bloomberg HT
Araştırma Bölümü
gsen@bloomberght.com
Twitter.com/Gokhan_Sen

Dünya Altın Konseyinden altın fiyatlarına ilişkin açıklama

Dünya Altın Konseyinden altın fiyatlarına ilişkin açıklama geldi. Altın piyasalarındaki gelişmeleri ve altın yorumlarını sizlere aktarmaya devam ediyoruz:

Dünya altın konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Dünya genelinde altın talebi tonaj olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında geriledi. Fonların alım satım amaçlı alım talebindeki düşüş talebin yaşadığı düşüşte etkili oldu. Bununla birlikte altın fiyatlarında yaşanan artı nedeniyle talep edilen altının parasal değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında artışla 44.5 milyar dolar seviyesinde oldu.

Dünya Altın Konseyi’nin açıklamasına göre yılın ikinci çeyreğinde toplam altın talebi 919.8 ton seviyesinde oldu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 1107 ton düşüş ifade etti. Dolar bazında ise bir önceki yıl gerçekleşen 42 milyar 593 milyon dolara göre yüzde 5 oranında artış yaşandı.

Dünya Altın Konseyi müdürü Marcus Grubb fonların altın talebinde geçen yılın aynı döneminde yaşanan güçlü artışa karşın bu yıl gerileme görülmesinin fiziki talepte etkili olduğu ifade edildi. Diğer sektörlerin talebinde sağlıklı bir artış yaşandı.

Alınıp satılabilir fonlar tarafından talep edilen altın miktarı geçen yılın aynı dönemine tgöre yüzde 82 oranında düşüşle 51.7 ton oldu. Geçen yılın aynı döneminde 291.6 ton seviyesinde bir talep oluşmuştu.

Teknoloji alanında kullanılmak üzere altın talebi yüzde 2 oranında artışla 117.9 ton olurken toplam külçe talebi yüzde 9 artışla 307.7 ton düzeyinde oldu.

Mücevherat talebi de anılan dönemler itibarıyla yüzde 6 oranında artış gösterdi. Bu alanda talepte yaşanan artışa Hindistan, Çin ve Türkiye öncülük etti.

Altın madenlerindeki üretim miktarı ise anılan dönemler itibarıyla yüzde 7 oranında artışla 708.8 toın oldu. Altın üretimindeki artış en falza Afrika’daki madenlerde hissedildi.

Bununla birlikte toplam altın arzı yüzde 4 oranında düşüşle 1 milyon 58.7 bin ton olarak gerçekleşti.

Kaynak:borsagundem.com

Yatırım Borsa Yatırım Borsa