Ana Sayfa » Posts tagged 'düşmeye devam ediyor'

Etiket Arşivi: düşmeye devam ediyor

Altın düşmeye devam ediyor

13 aralık altın yorumu bölümünde sizlerleyiz.
Altın düşmeye devam ediyor. Altın fiyatları uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları ve doların yükselmesiyle ters orantılı olarak düşüyor. Altın fiyatlarındaki düşüş ikinci günde de devam ediyor:

Avrupa’nın borç krizin dolara olan talebi desteklemesi ile altın düşüşünü ikinci güne taşıyarak 7 haftanın en düşüğüne geriledi. Gümüş ise 3 haftanın düşüğünden işlem görüyor.

Spot altının onsu yüzde 0.9 kadar düşüşle 25 ekimden beri en düşük seviye olan 1,650.93 dolardan işlem görürken Singapur’da ise yerel saatle 10.23’te 1,659.55 dolar oldu. New York Comex’teki şubat teslimli külçe altın yüzde 0.3 kadar kayıpla 1,663.10 dolara geriledi. Dolar ise euro karşısında iki ayın zirvesine tırmandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’den dün yapılan açıklamada, AB liderler zirvesinde açıklanan kararların çok az yenilik içerdiği, daha önce açıklananlarla benzerlik gösterdiği ifade edilerek krizin çok kritik ve değişken bir aşamada bulunduğuna vurgu yapıldı. Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada ise hala daha kapsamlı bir çözüm getirilmediği ve bölgede “dikkate alınması gereken ekonomik buhran” öngörüldüğü belirtildi.

“ABD dolarındaki güçlenme altın fiyatlarını aşağı itiyor.” diyen National Australia Bank Ltd ekonomisti Alexandra Knight, “Zirveden çıkan kararın ortadaki problemi çözeceğine inanmıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: BloombergHT

sarı maden fiyatları düşmeye devam ediyor – 06.12.2011

06.12.2011 altın yorumu bölümümüzde altın fiyatlarındaki gelişmeleri ve altın fiyatlarındaki düşüşün sebeplerini sizlere aktarmaya devam ediyoruz.Altın fiyatları düşmeye devam ediyor  konulu altın yorumu aşağıda yer almaktadır:

Standard & Poor’s’un içlerinde Almanya ve Fransa’nın da olduğu 15 Avrupa ülkesinin notunu negatif izlemeye aldığını açıklamasının ardından emtia ile birlikte hareket eden altın düşüşünü ikinci güne taşıdı. Konuyla ilgili Şangay merkezli Guotai Junan Futures analisti Wang Yonghong, “Gözlemlediğimiz şudur ki altın yakın vadede ABD ile ters orantıda hareket ederken hisselerle ise doğru orantı da hareket edecek.” yorumunda bulundu.

1757 dolar direncinin önemi ve bu direncin geçilememesiyle yaklaşık 1 haftadır belirttiğimiz kar realizasyonları kendisini göstermeye başlamış bulunmaktadır. 1750-1762 seviyeleri arasından başlatılan satıcılı seyir altın fiyatlarının 1708 dolar seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Yılsonu yaklaşımı nedeniyle erken pozisyon kapatılması sonucu oluşan bu düşüşlerde kontrol noktası fibonacci %50 düzeltme seviyesi olan 1691,50 desteği önemlidir.

Eğer altın bu desteği kırmayı başarabilirse 1640 dolar seviyesine kadar geri çekilme gözlemlenebilir. Eğer düşüşlerine 1691 ile son verirse yeni bir yükseliş rallisinin oluşmasına ve altının kısa vadeli olarak 1812 dolar hedefine ulaşması beklenilmektedir. Uzun vadeli beklenilen yükselişler için yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Pivot; 1705

Destek; 1708- 1700 – 1691

Direnç; 1725 -1734 – 1747

Kaynak: Lider Forex

Yatırım Borsa Yatırım Borsa