Ana Sayfa » Posts tagged 'fomc toplantı tutanakları'

Etiket Arşivi: fomc toplantı tutanakları

Ocak Ayı FOMC Toplantılarının Altın Fiyatlarına Etkisi

ABD Merkez Bankası FED’in para politikası kurulu FOMC bugün 2 günlük toplantısına başlayacak ve para politikası kararını yarın 21.15’te açıklayacak.

Son toplantıda alınan kararlara bir bakalım önce:

*40 milyar dolar mortgage tahvillerinin yanında Twist operasyonunun bitirilip yerine 45 milyar dolarlık hazine tahvili alımına karar verilmiş yani parasal gevşemede bir ileri adım atılmıştı.

*”Faizler 2015 ortasına kadar sıfıra yakın kalacak” söylemi, “faizler işsizlik oranı %6.5’e düşene ya da enflasyon projeksiyonu FED hedefinin %0.5 üstüne (yani %2.5’e) çıkana kadar sıfıra yakın kalacak” ile değişmişti.

Aynı toplantıda ayrıca sonradan tutanakları okuyarak öğrendiğimize göre kurul içinde bir ayrışma yaşanmıştı. Varlık alım programının yıl sonunda önce hatta 2013 ortasından önce bitirilmesini isteyen üyeler vardı. Toplantı tutanaklarının açıklanması sonrası bu sebeple USD rallisi görmüştük.

Yarınki toplantıdan geçen toplantıda alınan kararlarda değişiklik yapmayan bir açıklama metninin çıkacağını düşünüyoruz.

Bunun iki sebebi var:

*Birincisi ekonomik görünümde çok büyük bir değişim olmadı. Olumlu sinyaller daha arttı ama geçtiğimiz yıllarda da ABD ekonomisi güçleniyormuş gibi gösterdikten sonra momentum kaybetti defalarca. Bu yüzden Bernanke, ekonomik toparlanmadan (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa