Ana Sayfa » Posts tagged 'güncel altın yorumları'

Etiket Arşivi: güncel altın yorumları

Altın yükselmek istemekte

Altındaki yükselme İsteği

Altındaki yükselme İsteği

25 Temmuz altın yorumu ile karşınızdayız. Yurt dışı piyasalarda Q3’ün önümüzdeki hafta veya bir kaç hafta içinde açıklanacağı söylentileri yayılırken siyasi gelişmeler ve Ortadoğuda gittikçe ısınan sular sebebiyle altın yükselmek istemekte ancak bu yükselişin ralliye dönüşüp dönüşmeyeceği merak edilmektedir.

Bugünkü altın yorumu ile sizleri baş başa bırakıyoruz:

Salı gününe 1576.75 dolar/ons seviyesinden giriş yapan altın ABD piyasalarının açılmasına kadar 4-5 dolar/ons’luk dar bant içinde seyir izledi.

Euro/dolar paritesi, dün itibariyle Almanya’nın imalat sektörüne dair negatif açıklanan verilerinin de etkisiyle dolar lehine işlem gördü. İspanya’nın yükselen borçlanma maliyetleri, Avrupa Bölgesi’nin istikrarına dair endişeleri tetiklerken, AB yetkilileri Yunanistan’ın kurtarma paketinin şartlarını karşılayamayacağına dair umutlarının az olduğu (daha&helliip;)

Avrupa borç krizi ve piyasalar

Avrupa Borç Krizi

Avrupa Borç Krizi

Piyasalarda düşüş devam ederken gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Avrupadaki gelişmeler doları ve dolar da altını etkilemeye devam ediyor. Avrupa borç krizi ile ilgili yapılan ropörtajı sizlere sunuyoruz.

Anlık altın fiyatlarını üst taraftaki menülerimiz aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Avrupa borç krizine ilişkin merak edilen soru ve cevaplarını sizler ile paylaştık.

AB borç krizi nasıl başladı? Altında yatan sebep ne?

2009 yılında Papandreou liderliğindeki yeni Yunanistan hükümeti bir önceki muhafazakar hükümetin bıraktığı borcun tahmin edilenden çok daha fazla olduğu açıklamasını yapınca krizin ilk tohumları atılmış oldu. Yunanistan kamu maliyesi sağlam olmamasına rağmen Euro ülkesi olmasından dolayı uzun süre düşük faizlerde borç alabilmenin keyfini yaşadı. Fakat 2008 global kriziyle borç bulmanın daha zor hale gelmesi ve 2009’da yeni Yunanistan hükümetinin borçlarının tahmin edilenden çok daha yüksek olduğunu açıklaması krizi tetikledi. Sonraki süreç ise kurtarma programları ve not indirimleriyle dolu bugüne kadar uzanan bir dönem. Domino taşlarının ardarda yıkılması gibi, diğer Euro ülkeleri de benzer faktörlerden dolayı krizin ortasında buldu kendini.

Peki, şu anki süreç? Kriz ne boyuta ulaştı sizce? 

İspanya ve İtalya gibi AB büyümesine büyük katkıda bulunan ülkeler borçlanma maliyetleri karşılanamaz seviyelere geliyor. Eğer faizler bu seviyelerde devam ederse bu ülkeler sattıkları tahvilleri geri alamayacak ve yardıma ihtiyaç duyacak. Portföylerinde büyük miktarda bu ülke tahvillerini bulunduran AB geneline yayılmış banka ve kurumlar da zor (daha&helliip;)

17 Temmuza girerken sarı maden ne durumda?

Altın piyasasında bir günü daha geride bıraktık. Gün sonunda en çok kazandıran yatırım aracı altın oldu. Piyasalardaki dalgalanmalar neticesinde sarı maden fiyatları gram bazında 92.79 TL den günü kapatmış oldu.

Serbest piyasada yukarı belirttiğimiz rakamlar gerçekleşirken gümüş cephesinde ise fiyatlar şöyle gerçekleşti:

Gümüşün onsu: 27.34

Gümüşün gramı: 1.56 liradan alıcı buldu.

Dolar cephesinde yüzde 0.03’lük bir kazanç sözkonusuyken Euro ise günü hemen hemen kayıpsız kapattı denebilir.

Altının onsu piyasalarda 1592 dolardan işlem görmeye devam ederken onsta yön yukarıyı göstermektedir. Gün sonunda

  • Çeyrek altın 151,96 lira ,
  • Cumhuriyet altını 624,12 lira
  • 22 ayar bilezik 91,27 liradan işlem gördü.

17 temmuzun bol kazançlı bir gün olması dileğiyle iyi akşamlar diliyoruz.

Yükselen fiyatlara video bakış

Yükselen altın fiyatları ve piyasalardaki hareketliliği ele alan piyasa yorumu aşağıdaki videoda yer almaktadır. Ons fiyatında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik neyin habercisi?

Sarı maden fiyatlarında gerçek yükseliş başladı mı?

Dolardaki düşüş ve Çin’den gelen veriler ne anlama gelmektedir?

Altın yorumları bölümümüzde yukarıdaki soruların cevaplarını sizler için araştırmaya devam ediyoruz.Piyasalardaki beklenti genel anlamda altının yukarı yönlü bir trend yakaladığı ve bu trendin sarı madeni yeniden 1700’lerin üstüne taşımaya yeteceği yönünde olsa da önümüzdeki hafta başında yaşancak gelişmeleri yakından takip etmek gerekecek.

Önümüzdeki hafta piyasalarda yaşanacak gelişmeleri ve ekonomik takvimi gün içerisinde sizlere sunacağız.

Yatırım Borsa Yatırım Borsa