Ana Sayfa » Posts tagged 'güncel altın yorumu'

Etiket Arşivi: güncel altın yorumu

ABD öncü büyüme verisi analizi

ABD Öncü Büyüme Verisi Yorumu

ABD Öncü Büyüme Verisi Yorumu

Piyasalar yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerek ABD gerekse de Avrupa cephesinden gelen açıklamalar altın fiyatlarını etkiliyor.

Bugün piyasaların beklediği ABD öncü büyüme rakamlarının açıklanması ne anlama gelmektedir ve piyasalar açıklamaya nasıl tepki verir?

Konuyla ilgili yorumu sizlere sunuyoruz:

Bugün ABD Öncü Büyüme rakamlarının açıklanma günü. Önceki büyüme %2.2’den %1.9’a aşağı revize edilmiş durumda. Bugün açıklanacak oran için beklentiler ise %1.5’i gösteriyor.

Bu beklentiler anket sonucu ortaya çıkan rakamlar. Peki başka kaynakları kullanarak beklenti oluşturmamız mümkün mü? Bloomberg ekonomistleri bunu araştırmış ve çok ilginç bir sonuca ulaşmışlar.

Büyüme dediğimizde GSYH’nın büyüme oranından bahsediyoruz. GSYH da üretimin göstergesi olduğuna göre üretimde kullanılan hammaddelerin kullanımına bakabiliriz. Araştırma sonucu ortaya çıkan bilgilere göre kimyasalların %66, petrolün %72, metallerin ise %79 aynı oranda artıp azaldığını görüyoruz GSYH ile. Ama ülkenin ürettiği atık oranına baktığımızda korelasyonun %82 ile en yüksek seviyede olduğunu görüyoruz.

Yani ülkenin ürettiği çöp miktarı %82 oranda büyüme ile doğru oranda hareket ediyor.

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa