Ana Sayfa » Posts tagged 'LTRO'

Etiket Arşivi: LTRO

Yunanistan Krizi ve LTRO

Der Spiegel’in başlığını sevdik..Onu kullandık..Çünkü Avrupa’da zaman risk içeriyor…İşler iyiye mi gidiyor..Kötüye mi?

Yunanistan kurtarıldı ve İtalya ile İspanya’nın düzelme sürecine girdi havası ile euro bölgesinde renk pembe hava bahar havası.

Dün Almanya parlemento başkanının “yeni bir atılımdayız”açıklaması da bu bahar havasının göstergesi.Öyle ki EFSF için katı düşünen Almanya’dan bile kurtarma fonlarının toplam miktarı 700 milyara çıksın,EFSF ve ESM birleşsin güvenlik duvarı arttırılsın sözleri geliyor.

Merkel ise zaman sürecinin farkında.Bu zamanı iyi kullanmalıyız çünkü aksi takdirde dünya bize güvenmeyecek derken Barroso büyümenin önemine vurgu yapıyor ve bu artan likidite ortamında büyüme şart ifadesi kullanıyor.

LTRO’ya talep bu sefer daha da yüksek oldu ve tahvil faizleri kritik seviyelerin altına indi, fakat artık bankalarla devletler iyice iç içe geçmiş durumdalar… Yani bankalar yüksek kaldıraç kullanarak devlet tahvillerine yaatırıyorlar bu parayı, tahvillerde bir miktar düşüş, faizlerde bir zıplama ise bilançoları çok ciddi etkilenecek durumda.

Bankalarla devletlerin kaderi artık bir, eğer sıkıntı olursa tahvil faizleri tekrar tırmanışa geçerse krizin büyüklüğü hayalleri zorlayacak seviyede olabilir. Bunun olmaması için bölgenin büyümesi lazım…

Almanya’dan sabah gelen perakende satışlar ise beklentinin çok ötesinde kötü…

Der Spiegel yazısının arasında kriz sadece küçük bir mola mı verdi diye soruyor…

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com

LTRO ve Bernanke Günü

Yuvarlak masamızda günün iki önemli olayını masaya yatırıyoruz.Önce bu iki önemli konu üzerine konuşalım.Sonra da kısa kısa yanıtlar alalım.Ltro ne anlama geliyor diyerek başlayalım söze.Evet ne anlama geliyor?

Uluç Şıkyıldız: LTRO 1..Aman ha Lehman sonrası başımıza sıkıntı gelmesin,ülkeler batmasın,finansal kuruluşlar çökmesin,Avrupa dibe gitmesin eylemi idi.Başarılı oldu.Önce faizler indi.Sonra bu ucuz faizle ciddi para verildi uzun vadede.LTRO 2 nin başarısı ya da başarısızlığını LTRO 3 var ya da yok diyerek değerlendireceğiz.Kısacası şu anda LTRO ihtiyacın olduğu ortamda parasal pompalama mıdır yoksa aynı zamanda krizle başetme yolu olarak seçilmiş bir eylem midir.Ona bakacağız.Çünkü şöyle birşey var LTRO içinde.Tamam bunu alanlar bir şekilde ihtiyacı var gibi algılanıyor ilk algı olarak ama sonuçta ucuz bir kredi varbunu alan gidip başka yerde kullandığı zaman bilançosunda kar yazacak.Bu da unutulmamalı.

Kemal Dişçi: FED in qe2 sinden daha büyük para olduğunun altını çizelim herbir LTRO’nun.Birincisi Yunanistan’da zarar yazan bankalara sunulmuş alın bunu yıpranmayın,ben sizden kötü teminat da alırım diyen bir babanın çağrısı gibi idi.Tam katılım oldu.Bugünkünde durum biraz farklı.Normalde bugün bunun etkisinin Yunanistan’a tahvil takasında evet anlamı taşıdığını da unutmamak gerek.% 50 saç traşı bir anda %53.5 oldu.Çatlak ses yok.Bunun LTRO etkisi ile olduğunu söyleyelim.Talep miktarının 500 civarında bir para pompalamaya yakın olacağını beklemek gerek.Ama ECB kalkıp 700 verirse ve talep 500 ü geçerse kötü sonuç çıkarmak gerek diye düşünüyorum.

Ulaş Akıncılar: Lehman konusu çok doğru bir benzetme, herkesin hemfikir olduğu konu çok büyük çaplı bir bankacılık krizinin kapısından dönüldü, ECB bankalara can simidi attı ama şunu da belirtelim bu iş sıkıntıları sadece erteledi, birçok banka yine sıkıntıya düşecek bu can simidi çekildiğinde. Şimdilik ise herkes memnun, borsalar tahviller ralli yaptı. Ne anlama geliyor LTRO, ucuz para anlamına geliyor bu para da yolunu bulup hisselere tahvillere emtialara gidiyor.

Kısa kısa sorular gelecek sizlere.O yüzden hemen Bernanke ile devam edelim.Bu gece köşeye sıkışacak mı?

Uluç Şıkyıldız:Bir kere şunu bilelim.Bernanke köşeye sıkışmaz.Çünkü elinde iyimserlik aşılayabileceği done de mevcut,korku salacağı da.Bernanke her yönden güçlü gidiyor toplantıya.Yunanistan konusu çözülmese idi sert tavrını tekrarlayabilir diye düşünebilirdik ama bugün durum farklı.Şimdilik Yunanistan birliğin içinde,Avrupa para

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa